Mide Fıtığı Ameliyatı Nedir ?

Mide fıtığı ameliyatı diğer mide fıtığı tedavi yöntemleri başarısız olduğu zaman mide fıtığı tercih edilir. Diyaframdaki yırtık fazla ise ameliyat kesin çözüm olarak bilinmektedir. Mide girişinde yer alan kas eğer görevini yerine getiremiyorsa yemek borusunda tahriş meydana gelebilir ya da hasta boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. İşte bu durumların önüne geçmek için mide fıtığı ameliyatı kesin çözüm olarak görülmektedir. Midenin eski yerine çekilmesi amaç edinilerek gerçekleştirilecek olan bu operasyon laparoskopik şekilde gerçekleştirilmektedir. Ameliyat yeri büyük bir kesi izi bırakmaz; birkaç küçük izden ibarettir. Peki mide fıtığı ameliyatı nasıl oluyor ? Mide fıtığı ameliyatı ne kadar sürüyor ?

Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Laparoskopik ameliyatta karın bölgesinden iç organların görülmesini sağlayacak bir cihaz karın içine yerleştirilir ve ameliyat bölgesi incelenir. Kamera iç organları en aydınlık şekilde görüntüleyerek tedaviye ortam hazırlamaktadır. Bıçaksız ameliyat adı ile adlandırılan bu yöntemde hasta uyutularak işlem gerçekleştirilir. Kimi zaman bu yöntemden yararlanarak hastalık tedavi edilebilmektedir.

Mide fıtığı ameliyatı

Mide fıtığı ameliyatı

Kamera ile iç bölgeler daha ayrıntılı incelenerek farklı tekniklerden yararlanarak mide fıtığı ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat bölgesinde 0,5-1 cm arasında kesi genişlikleri açılarak uygulama yapılır. Laroskopik ameliyatların açık kesiklerle yapılan ameliyatlara göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu ameliyat estetik açıdan avantaj sağlar ve aynı zamanda kanama ve enfeksiyon gibi durumlarla karşılaşma riskini düşürür. Ameliyat alanında daha az doku hasarının meydana gelmesi de ameliyatın olumlu yönleri arasında yer almaktadır. Ama bu ameliyat esnasında damar ya da organ hasarları oluşabilme riski de bulunabilmektedir. Ameliyat son derece titizlikle yapılmalıdır. Yara yerinde karın içi iltihaplanmaları oluşabilme riski de bulunabilmektedir. İlaç tedavisine cevap vermeyenlerin mide fıtığı ameliyatı ile tedavi edilmesi olumlu sonuçlar vermektedir.

Mide Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Mide fıtığında tedavi süreciniz olumlu gitmediyse ameliyat olarak bu rahatsızlığınıza kesin sonuç tedavisi uygulama seçeneğini tercih etmiş olacaksınız. Zaten farklı yan etkilere maruz kalmak yerine sizi riske sokacak durumları yaşamadan önce doktorunuzda ameliyat seçeneğini size sunacaktır.

Yaklaşık 5 kesi ile yapılan mide fıtığı ameliyatlarında obez olmayan kişilerde yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Mide fıtığı fazla ilerlemiş ise bu zaman dilimi daha uzun süre olabilmektedir. Yemek borusu ile mide arasında bulunan kapakçık anatomik olarak mide fıtığı ameliyatı sonrası düzelmektedir. Bu operasyon sonrasında da bazı riskli durumlar oluşabilmektedir. Bu riskli durumlar arasında yemek borusunda açılma, mide duvarında açılma, akciğer zarında açılma, karaciğer ve damar kapsülünde kanama görülebilmektedir.

Kimi zaman laroskopik yapılan mide fıtığı ameliyatları, ameliyat esnasında açık ameliyata dönüştürülerek de riskler en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Hastalarda risk faktörleri varsa ameliyat önerisi kısa sürede verilmelidir. Mide fıtığı ameliyatı başka mide problemlerinin önüne geçilmesi amacı ile de önerilmektedir. Özellikle ülser olma riskine karşı doktorunuz ameliyat tavsiyesinde bulanabilir.

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri Neler ?

Her ameliyat gibi bu operasyonda da bazı riskler vardır. Aşağıdaki durumlar ameliyatta veya sonrasında oluşabilir:

  • Midenin yemek borusuna sıkı katlanmasından ötürü yutkunma problemi
  • Yemek borusunun katlanan mideden ötürü kayması
  • Kalp yanması
  • Sürekli geğirme
  • Gaz
  • Anestezi riski
  • Ameliyat esnasında kanaması ve enfeksiyon

Eğer ameliyat sonrasında ciddi komplikasyonlar oluşmazsa ikinci bir ameliyat ile bunların düzetilmesi ne yazık ki epey güçtür.

Siz de mide fıtığı rahatsızlığı ile karşı karşıyasanız ameliyat risklerini değerlendirirken ameliyat olmama durumunda karşılaşmaya devam edeceğiniz sorunları da göz önüne bulundurun. Özellikle göğüste yanma ve ekşime gibi Mide fıtığı belirtileri uzun süreli hissetmeniz durumunda hemen doktora başvurmalısınız.