Mide ekşimesinin tetikleyicileri

Mide ekşimesi her türlü durumda karşılaşılabilen bir durum. Üstelik kişiden kişiye de değişebiliyor.

Mide ekşimesi göğsün orta yerlerinde göğüs kafesinin arka sağına doğru bir yerdeki yanma hissidir. Yanma hissi mideyle yemek borusu arasındaki kaslardaki problemden kaynaklanır. Bu kasların oluşturduğu halka yiyeceklerin mideye girmesini sağlamak için açılır, her şeyin orada kaldığına emin olmak için de kapanır. Bu kaslar çok zayıfsa ya da gevşemişse midedeki sular ve yiyecekler boğazdan geri gelmeye çalışır. Bu durum size ekşi reflü asidi tadı sağlar. Genellikle son yediğiniz şeyin hoş olmayan bir hatırlatmasıdır. Reflü ise mide ekşimesine verilen tıbbi bir isim. 

Hayatınızın bir döneminde mutlaka mide ekşimesi yaşamışsınızdır. Hemen hemen herkes yaşıyor. Mide ekşimesini tetikleyen durumlar ise kişiden kişiye değişebiliyor. Belli başlı yiyecekler çoğu zaman başınıza bela açabilir. Aynı yiyeceklerin ailenizin herhangi bir üyesine sorun oluşturmamasına şaşırmayın. Mide ekşimesine neden olan durumlar sizi epey şaşırtabilir. Bazen sadece yediklerinizle de alakalı olmayabilir. Nasıl ve ne zaman egzersiz yaptığınız, ağrı kesici olarak kullandığınız ilaçlar mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesini kontrol altında tutmanın tek yolu midenizi ekşiten durumların ne olduğunu bulmak.

Büyük porsiyonlar ve yağlı yiyecekler mide ekşimesine neden olur mu?

Bol yağlı kocaman bir hamburger ya da patates kızartması yatmadan hemen önce yendiğinde mide ekşimesini tetikleyebilir. Yağlı yiyecekler, büyük porsiyonlar ve yatmadan önce yenen yiyecekler mide ekşimesine neden olan en bilindik 3 durum arasında.

Mide ekşimesi büyük porsiyonlar tarafından tetiklenebilir. Çünkü mide ağzına kadar dolar. Mideniz esnemeye çalıştığında yemek borusu kapısında baskı oluşur. Bu durumda kaslar ters yöne hareket edebilir. Çok fazla baskı sonucu kaslar gevşeyebilir. Son yediğiniz yemekten artan sular sizi rahatsız etmek için geri döner. Bu durum herhangi bir yiyeceği her fazla kaçırışınızda başınıza gelebilecek bir durum. Yani özellikle mide ekşimesini tetikleyecek besinleri tercih etmeniz gerekmez.

Mide ekşimesi ve beslenme

Mide kaslarının gevşemesine ve yemek borusunun düzenden çıkmasına neden olabilecek bir dolu yiyecek var. Mide ekşimesinin tetikleyicileri başında gelen besinleri şöyle sıralayabiliriz:

•Alkol (özellikle kırmızı şarap)

•Karabiber, sarımsak, soğan ve diğer baharatlı yiyecekler

•Çikolata

•Narenciyeler ve narenciyelerden yapılmış meyve suları

Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler

•Nane

•Domates

Yemeklerden sonraki mide ekşimesini engellemek için yemeklerde aşırıya kaçmayın. Günde 5 ya da 6 kez yemek yiyin ancak azar azar yiyin. Yatmadan önce yemek yemeyin. Yatmadan önce midenize yediklerinizi öğütmesi için en az 3 saat vakit verin. Yemekten hemen sonra yatmak sindirimi zorlaştırır ve mide ekşimesini tetikler.

Egzersiz ve mide ekşimesi

Egzersizin bazı türleri mide ekşimesine neden olabilir. Karnınıza yapılan baskı mide asitlerinin olmamaları gerektiği yerlere doğru yola çıkmasına neden olabilir. Midenizde yanma hissederseniz bazı bacak hareketlerinin de karnınızı çalıştırmada etkili olduğunu düşünün. Ancak Mide yanmasından yine de kaçış yok çünkü bazı bacak hareketleri de Mide yanmasına neden olabiliyor.

Amuda kalkmak gibi yoga hareketleri de mide ekşimesine neden olabilir. Yürüyüş ya da aerobik gibi egzersizler de midenizdeki kaslarda zayıflık varsa mide ekşimesini tetikleyebilir.

Egzersizin mide ekşimesini tetiklemesini engellemek için tok karnına egzersiz yapmamalısınız. Bu şekilde karnınızdaki baskıyı arttırabilir, midenizin ekşimesine neden olabilirsiniz. Egzersiz yapmak için yemekten sonra 2 saat beklemelisiniz.

İlaçlar ve mide ekşimesi

Mide ekşimesini tetikleyecek ya da daha da kötü hale getirecek birçok ilaç var. Alınan tek bir Aspirin mideyi ekşitmezken aspirinin sürekli kullanımı mide ekşimesini tetikleyebilir. Yüksek tansiyon ilaçları da zaman zaman mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesine neden olan diğer ilaçlar ise şunlar:

•Astım ilaçlarının bazıları

•Bazı uyku ilaçları

•Kas gevşeticiler

•Morfin gibi uyuşturucular

•Doğum kontrol haplarındaki progesteron hormonu

•Antidepresanlar

•Parkinson hastalığına iyi gelen ilaçlar

Kemoterapi ilaçları ya da bazı osteoporoz ilaçları yemek borusunun zarına zarar verebilir ve mide ekşimesini daha olası hale getirebilir. Osteoporoz ilaçlarınızı bol miktarda suyla içmek ve ilaçtan 30 dakika sonraya kadar uzanmamak bu duruma engel olabilir.

Midenizin ekşimesine neden olan ilaçları doktorunuzla konuşun. Doktorunuz alternatif ilaçlar önerebilir.

Mide ekşimesiyle ilgili kafanıza takılan soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz.