Mide Ekşimesi ve Engellemenin Yolları

Mide ekşimesi birden fazla nedene bağlı olabilmektir. Sürekli mide ekşimesi yaşıyorsanız belli yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmanız gerekir. Gerçekten mide ekşimesinden kurtulmak için daha etkili yöntemlere ihtiyacınız var.

Küçük porsiyonlarla ve daha sık yemek yemek günde 3 öğün büyük porsiyonlarda yemekten daha yararlı. Ayrıca akşam yemeklerinizi yatmadan en az 3 – 4 saat önce yemeniz gerekiyor. Ancak mide ekşimesi konusunda planlamalar yapmadan önce mide ekşimesine neyin neden olduğunu bulmamız gerek.

Mide Ekşimesi Neden Olur ?

Mide Ekşimesi

Mide Ekşimesi

Sık mide ekşimesi yaşayan kişilerde mide kaslarında zayıflama ya da gevşeme oluşmuş olabilir. Yani mide sıvıları böylece yemek borusuna doğru geçebilir. Mide ekşimesine neden olan durum yemek borusu zarının çok fazla miktarda mide asidiyle karşı karşıya kalması. Bu durum yemek borusunun tahriş olmasına hatta yaralanmasına neden olabilir. Mide ekşimesi engellenebilir. İşte mide ekşimesinin önüne geçebilecek yiyecekler.

Mide Ekşimesini Azaltan Durumlar

Düzenli olarak ya da bazı durumlara bağlı olarak mide ekşimesi yaşıyorsanız mide kaslarınızın gevşemeye yatkınlığını azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Böylece midenizin içindekilerin ters yöne ve ait olmadıkları yere ulaşmasını da engellemiş olursunuz. Bunun için birkaç ipucu:

Uzanmayın. Yemek yedikten 2 – 3 saat sonraya kadar uzanmaktan kaçının. Uzandığınızda midenizdekilerin dışarı çıkma olasılığı artacaktır. Oturarak ya da ayakta dikilerek yer çekiminden yardım alabilirsiniz. Böylece mideniz içindekileri öğütmek için yeterli zamanı kazanmış olacak. Midenizin içindekiler ait oldukları yerde kalacak.

Mide kaslarınıza baskı yapacak ya da gevşemesini sağlayacak durumlardan uzak durun. Çikolata, nane, kafein, alkol ya da yağlı yiyecekler yemek borusunun zarına zarar verebilir ya da zarar görmüş yemek borusunu daha da kötü hale getirebilir.

Büyük porsiyonlardan kaçının. Midenizde ne kadar fazla şey olursa midenizdeki asidin dışarı çıkma ihtimali de o kadar yüksek olur. Günde 2, 3 öğün büyük porsiyonlar yerine 4, 5 öğün daha küçük porsiyonları tercih edin.

Fazla yağlı yemeyin. Yağlı yiyeceklerin midede daha uzun süre kalma olasılığı var. Bu yüzden kaslara baskı yapabilirler.

Sigara ve alkolden uzak durun. Özellikle yemekten önce, sonra ya da yemek sırasında içilen sigara ve alkol mide ekşimesine neden olabilir. Sigara da alkol de mide kaslarının gevşemesine neden olur.

Egzersiz yapmak için bekleyin. Yemeklerden sonra egzersiz yapmak için en az 2 saat bekleyin. Yemeklerin hemen ardından yapılan egzersiz mide ekşimesine neden olabilir.

Sakız çiğneyin. Yemeklerden sonra sakız çiğnemek salya üretimini tetikler ve mide kaslarının doğal olarak çalışmasını hızlandırır. Böylece midenizin içindekiler daha hızlı şekilde ince bağırsağa doğru yola çıkar.

Kiloluysanız kilo vermeye çalışın. Özellikle göbek bölgesindeki fazla kilolar mideye baskı yapabilir ve mide kapakçığına yapılan baskıyı arttırabilir.

Yemeklerden sonra az miktarda su için. Su içmek yemek borusundaki artıkların temizlenmesine ve eskiden kalmış mide sıvısı artıklarının giderilmesine yardımcı olur.

Mide ekşimesine iyi gelebilecek içecekler için. Soda, su, kafeinsiz çay, asitsiz meyve suları ve süt mide ekşimesine karşı etkili olabilecek içeceklerden. Kaçınmanız gerekenler ise şunlar: asitli içecekler, meyve suları, alkollü içecekler.

Lif açısından zengin bir diyet uygulayın. Lifli Gıdaları tüketenlerde mide ekşimesinin daha az görüldüğünü gösteren bir araştırma yapılmış. Bu kişiler kaç kilo olurlarsa olsunlar asitli reflü belirtilerinde gerileme kaydedilmiş. Bol miktarda life ulaşabileceğiniz besinler: meyve ve sebzeler, fındık, çekirdek ve fasulye.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri Neler ?

Son olarak da mide ekşimesini tetikleyen durumları aklınızdan çıkarmayın. Bazılarından kaçınabilirsiniz, bazılarından kaçamazsınız ancak önemlisi mide ekşimesini en aza indirebilmek.

  • Hamilelik
  • Yağlı ve büyük porsiyonlarda yemek
  • Yemekten sonra uzanmak
  • Dar kıyafetler
  • Kahve ve kola
  • Sigara
  • Alkol ve gazlı içecekler
  • Kas gevşeticiler ve tansiyon ilaçları
  • Aşırı kilo

Nexium gibi mide koruyucularını mide ekşimesi problemleri için kullanmayın