Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Spor ve kalorisi düşük Diyetler zayıflamanın etkili yollarındandır ancak metabolizmanın hızlandırılması da zayıflama açısından büyük önem taşır. Metabolizma hızlı çalışırsa günlük enerji tüketimi de artar. Enerji tüketimi arttıkça gün içinde kalorilerin yakımı kolaylaşır. Bu da kilo vermeye yardımcı olur. Bazı besin takviyeleri de Metabolizma hızını arttırabilir ancak herhangi bir besin takviyesi almadan ya da diyete başlamadan önce doktora danışılmalıdır.

Kafein

Kafein kolayca ulaşılabilen ve çok pahalı olmayan bir maddedir. Birçok faydasının yanı sıra metabolizma hızını arttırma konusunda da etkilidir. “Nutrition” dergisinin 2010 Ocak sayısında kafeinin enerji tüketimini arttırdığı, spor yaparken daha geç yorulmayı sağladığı ve performansı arttırdığı ifade edilmiştir.

Karnitin

L-Karnitin olarak da bilien Karnitin sığır eti ve diğer et ürünlerinde bulunan bir amino asittir. Karnitin metabolizmayı hızlandırır ve “The Journal of Physiology” 2007 Haziran sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre spor sırasında yağların yakılmasına katkıda bulunur.

Kalsiyum ve D vitamini

Kalsiyum ve D Vitamini kemik sağlığına katkıda bulunmak için birlikte tüketilen gerekli yapı maddeleridir. Kalsiyum ve D Vitamini besin takviyelerini birlikte kullanmak metabolizmayı hızlandırabilir. “Clinical Nutrition” 2011 Haziran sayısında yer alan bir araştırma kalsiyum ve D Vitamininin enerji tüketimini arttırarak metabolizmanın hızlanmasını sağladığını öne sürmüştür.

Arginin

Arginin egzersiz performansını arttırıcı etkisi olan bir amino asittir ve metabolizmayı hızlandırmak için de kullanılabilir. “Amino Acids” 2010 Temmuz baskısında yayınlanan bir araştırmaya göre arginin metabolizmayı hızlandırır, enerji tüketimini arttırır ve vücuttaki yağı azaltır.