Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizma, vücudunuzun enerji kaynaklarını yakıta dönüştürme işlemine verilen addır. Metabolizma hızı cinsiyet, yaş, düzen, aktivite seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her ne kadar bazı insanlar metabolizma yavaşlığını kilo alımına sebep olarak gösterse de vücudunuz, dengesini korumak için mücadele eder. Sonuç olarak kilo alımı, daha ziyade hayat tarzınıza bağlı olarak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla yakıt elde etmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.  Yaşınızı veya cinsiyetinizi değiştiremezsiniz ama egzersiz ve diyet ile Metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Egzersiz

Adım 1

Haftada beş gün, 30 dakika ile 60 dakika arasında egzersiz yapın. Ne kadar çok enerji harcarsanız, metabolizma hızınız o kadar artacaktır. Koşma, bisiklet binme, beden eğitimi dersleri ve rekreatif sporlar gibi özellikle nabzınızı ve nefes almanızı hızlandıracak egzersizler seçmeniz yaptığınız egzersizlerden maksimum fayda sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 2

Haftada iki gün ağırlık kaldırın. Ne kadar fazla kasa sahip olursanız, vücudunuzun gün boyunca duyacağı enerji ihtiyacı da o kadar artacaktır. Kas yapmak için hantal ve pahalı ağırlık makinelerine ihtiyacınız yoktur. Çömelme (squats) hareketi, “lunge” hareketleri ve şınav gibi egzersizler birçok kas grubunu bir arada geliştirir.

Adım 3

Gün boyunca aktif  olmaya özen gösterin. Vücudunuz sadece egzersiz sırasında enerji harcamaz.  Gün boyunca daha fazla enerji harcamak için asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın ya da arabanızı gitmek istediğiniz yerden uzak bir yere park edin ve gideceğiniz yere kadar yürüyün.

Diyet

Adım 1

Kalori tüketimini arttırın. Eğer vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla besin tüketirseniz kilo alırsınız. Bununla birlikte, kalori alımınızı aşırı derecede azaltmanız metabolizmanızın yavaşlamasına yol açabilir.  Dolayısıyla sizin hedefiniz, kilo almamak ve vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamayı başaracak şekilde dengeli beslenmek olmalıdır. ABD Spor Sağlığı Okulu, ideal günlük kalori tüketim miktarını erkekler için 1800 kalori, kadınlar için 1200 kalori olarak belirlemiştir.

Adım 2

Protein içeren besinler tüketin. “ABD Beslenme Okulu Dergisi”ne göre protein tüketimi, besinlerin sindirimi ve işlenmesi sırasında kullanılan enerji anlamına gelen ve metabolizmanın bir parçası olan termik etkiyi arttırır. Kilo almamak için balık ve tavuk gibi zengin protein kaynakları tüketmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Adım 3

Baharatlı yiyecekler tüketin. ABD Klinik Beslenme Derneğine göre, bazı acı biberlerde ve kırmızı biberlerde bulunan bir madde olan kapsaisin , enerji tüketimini arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.