Metabolizma Hızlandırıcı Neler Var ?

Kalori yakmak için denemediğiniz yol kalmadı mı? Zarar yok. Metabolizma hızlandırıcı lazım öneriniz nedir diye merak ediyorsanız çözümler işinize yarayabilir.

Erkeklerin metabolizması daha hızlı çalışıyor. Doğal olarak kadınlardan daha kolay kalori yakıyorlar. 40 yaşından sonra kadın erkek fark etmiyor. Metabolizma hızı düşüyor. Sonuç: Gelsin kilolar.

Hızlı metabolizma genellikle kalıtımla aktarılıyor. Yaşı, cinsiyeti ya da genetik mirası yönetmek olanaksız ama metabolizma hızlandırıcı başka yollar var. 

Kas yapın

Biz öylece dururken bile vücut kalori yakmaya devam ediyor. Kas yapısı güçlü olanlar şanslı. Çünkü metabolizmaları daha hızlı çalışıyor. Bir kilo kas kendi başına gün içinde 3 kalori yakabilir. Yağ için bu oran sadece 1 kalori. Kasları her gün çalıştırıp güçlendirince metabolizma hızlanıyor, kilollar çıtır çıtır yanıyor. 

Egzersizleri hızlandırın

Aerobik türü egzersizlerle kas yapamazsınız ama metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Hem de hemen. Hızlı hareketlerle etkiyi daha da arttırabilirsiniz.

Su için

Kalori yakmak istiyorsanız su için. Susuz kalırsanız metabolizma hızı hemen düşer. Günde 8 bardak su içenlerin 4 bardak içenlere göre daha fazla kalori yaktığını gösteren araştırmalar var. Her yemekten önce bir bardak su için. Kendinize günlük su limiti koyun. Taze meyveleri ve sebzeleri de ihmal etmeyin.

Enerji içecekleri

Enerji içecekleri metabolizmayı hızlandırıyor. Çünkü bol miktarda kafein içeriyorlar. Bazılarının içinde torin var. Torin metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip. Yan etkilerini söylemeden geçmeyelim. Kan basıncını yükseltmek, uyku sorunları yaratmak, anksiyete… Kısacası pek önerilmiyorlar.

Masum atıştırmalar

Çok yemek kilo vermenizi sağlıyor desek inanır mısınız? İnanın. Ama çok yemek derken sık sık, azar azar yemekten bahsediyoruz. Sadece ana öğünleri yerseniz ve midenizi doldurursanız metabolizmanız yavaşlar. Oysa 3 – 4 saatte bir atıştırırsanız metabolizma hızlanır, kaloriler kolay yanar.

Biraz acı katın

Acı biberi sofradan eksik etmeyenlere iyi haber. Acı yiyeceklerin etkisi muhteşem: Metabolizmayı olabilecek en yüksek hızlara çıkarıyorlar. Acı sevmiyorsanız yemeklere azıcık katmakla başlayabilirsiniz.

Proteinle güçlenin

Vücut proteini sindirirken daha fazla kalori yakıyor. Diyet yapmaya karar verdiyseniz diyetinize bir miktar protein eklemek metabolizmanızı hızlandırır. Protein kaynakları çeşitli: süt, yumurta, yağsız et, balık, beyaz et, soya…

Kahve

Kahve sevenlerdenseniz onun sizi nasıl canlı tuttuğunu, iş sabahlarının, sınav gecelerinin arkadaşı olduğunu iyi bilirsiniz. Zararları da var ama kahve kısa süreli metabolizma hızlandırmada birebir.

Yeşil çay

Yeşil çay hem kafein hem de kateşin içeriyor. Kafein ve kateşin metabolizmayı birkaç saat boyunca canlı tutuyor. Araştırmalara göre günde 2 – 4 fincan yeşil çay içmek metabolizmayı normale göre tam %17 hızlandırıyor. Üstelik kısa süreli egzersizlerden daha yararlı.

Şok rejimlerden uzak durun

Çünkü onlar metabolizma düşmanı. Az yemek metabolizmayı inanılmaz yavaşlatıyor. Şok rejimlerin kilo verdirdiği doğru ama kalori yakmanıza en çok yardım eden şey kas yapınız. Kaslar azaldıkça metabolizma da yavaşlıyor.

Nokta atışı

Metabolizmayı hızlandıran her şeyi saydık. Ama nokta atışına daha gelmedik. Hareket edin, spor yapın, koşun, atlayın, zıplayın… Ne kadar hareket ederseniz o kadar iyi.