Metabolizma hızını neler yavaşlatır?

Vücudunuzun, yediğiniz besinleri enerjiye çevirmesi sürecine metabolizma denir. Bu sürecin ne kadar hızlı gerçekleştiği de metabolizma hızını belirler. Metabolizma hızınız arrtıkça gün içerisinde harcadığınız kalori miktarı da artar. Öğün atlamanın metabolizmayı yavaşlattığı ve az ve sık yemenin de metabolizmayı hızlandırdığı geleneksel olarak bilinen gerçekler arasındadır. Bu gerçekler doğrultusunda, günde iki öğün yemenin metabolizmayı yavaşlattığını söyleyebiliriz.

Metabolizma Hızını Belirleyen Faktörler

Metabolizma hızı, yaş ve cinsiyet gibi değiştirilemeyecek faktörlere büyük oranda bağlıdır. İri insanlar, zayıf insanlara kıyasla daha fazla kalori yaktıklarından, ağırlığın da metabolizma hızına etki ettiğini söyleyebiliriz. Gün içerisindeki etkinlik seviyeniz ve vücudunuzun bir gün içerisinde işleyebildiği besin miktarı da metabolizma hızını etkileyen değiştirilebilir faktörler arasında yer alır. Besinlerin sindirilmesi ve hücrelere taşınması için harcanan kalori, gün içerisinde harcanan toplam kalorinin yaklaşık olarak yüzde 10’una eşittir. Kaç öğün yemek yediğinizse metabolizma hızını tam da bu noktada etkiler.

Metabolizma Hızı ve Vücut Tepkisi

Metabolizmayı odun ateşine benzetebiliriz. Bu mantıkla hareket edildiğinde, yemek yemeyi ateşe odun atmak olarak düşünebilirsiniz. Yeteri kadar odun atılmadığında ateş sönerek, ısı ve ışık vermeyi keser. Metabolizmanızsa bu duruma biraz daha farklı tepki verir ve yavaşlar. Sonuç olarak, vücudunuzun enerji sağlaması için gereken şekerin kandaki oranı düşer. Bu durumda, vücudunuz “açlık sinyali” verir ve vücudunuzun hayati fonksiyonları devam ettirmesi için gereken kan şekeri tüketimi azaltılır ve depolanan yağ oranı arttırılır.

Günde İki Öğünün Metabolizma Hızına Etkisi

Ateşinizin yeteri kadar ısı ve ışık vermesini sağlamak yani sağlıklı ve düzenli bir metabolizmaya sahip olmak için kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere günde üç öğün yemek yemelisiniz. Gece uyurken de bir miktar kalori harcadığınızdan, kahvaltıyı atlamanız durumunda vücudunuz yağ depolama moduna geçer. Yediklerinizi gün içerisindeki öğünlere eşit olarak dağıtmak, enerji seviyenizi ve metabolizma hızınızı düzenlemek adına etkili bir yöntem olacaktır.

Metabolizma Hızı ve Kilo Verme

Metabolizma, vücudun kurmaya çalıştığı dengelere bir örnek teşkil eder. Vücudunuzun ihtiyacı olan miktar ya da sıklıkta yemek yemediğinizde metabolizmanız yavaşlar. İhtiyacınız olandan fazla yemek yediğinizde de vücudunuz yağ depolamaya başlar ve bunun sonucunda da kilo alırsınız. Metabolizma hızının yavaşlaması, yeteri kadar kalori yakmadığınız anlamına gelir fakat kilo vermek ve kilo almak kalori yakmadan ziyade kalori alımıyla ilgili bir durumdur. Bu da şu anlama gelir, kilo vermek için günde sadece iki öğün yerseniz; vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi almak için belki yağ depolarınıza yönelebilir. Fakat yüksek kalorili iki öğün yiyerek de kilo alabilirsiniz. Bu yüzden, metabolizma hızınıza odaklanmaktansa ihtiyacınız olan miktarda kaloriyi tüketerek enerji seviyenizi sabit tutmaya özen gösterin.