Metabolizma hızı ve yağ yakma

Aşırı kilolarınızdan kurtulmak ya da daha kaslı bir vücuda sahip olmak için fazla kilolarınızdan kurtulmanın en iyi ve en sağlıklı yolu yağ yakmaktan geçer. Fazla yağ ve kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmak; kalori kontrolü, düzenli egzersiz, azim ve irade gerektirir. Fakat, bütün bunların sonunda sahip olacağınız sağlıklı ve kuvvetli bir beden, çektiğiniz sıkıntılara değecektir. 

Bazal Metabolizma Hızı ve Kalori

Vücut sağlığınızı korumak ve kilo kontrolü sağlamak yeterli miktarda kalori içeren besinleri tüketmeyle yakından ilgilidir. Tüketmeniz gereken kalori miktarınızı öğrenmek için bazal Metabolizma hızınızı ölçmeniz gereklidir. Bazal Metabolizma Hızını hesaplamak için, erkeklerin kilosu 24 ile kadınlarınki ise 22 ile çarpılır. Daha sonra, ortaya çıkan rakamdan 20 yaşın üzerindeki her yaş için binde 2 çıkartın ve en son ulaştığınız rakama yüzde 10 ekleyin. Bu rakam, yaşam fonksiyonlarınızı gerçekleştirmek için almanız gereken günlük minimum kalori miktarını belirleyecektir. Bu işlemleri yapma zahmetine katlanmak istemiyorsanız buraya tıklayarak bazal metabolizma hızınızı hesaplayabilirsiniz. Yaptığınız egzersiz ve spor gibi ekstra faaliyetler için ortaya çıkan sayıya bir miktar ekleme yapmanız gerekebilir. Örneğin, 75 kilo bir insanın saatte 10 km hızla bir saat boyunca koşması, 680 kalori yakmasına sebep olur. Günlük kalori alımını her gün farklı miktarlarda tutmak ve bu miktarı yavaş yavaş azaltmak da yağ yakma sürecini hızlandıran faktörlerdir.      

Egzersizlere Ara Verme ve Yağ Yakma

Vücut yağ oranını düşürmek için kalori alımını azaltmak tek başına yeterli olmayacaktır. Hızlı ve kalıcı yağ yakma yöntemlerinden birisi de dengeli ve düzenli egzersiz yapmaktır. Özellikle yoğun egzersizler arasında mola vererek bir sonraki egzersizde temponuzu hızlandırmak hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. 

Guelph Üniversitesi’nin 2007 yılında “Uygulamalı Fizyoloji” dergisinde yayınladığı bir araştırmaya göre koşma, dans, yüzme ve bisiklet gibi dayanıklılık arttıran egzersizler, az önce belirtildiği gibi giderek artan bir tempoda ve aralıklarla yapıldığında daha hızlı yağ yakmanızı sağlar ve egzersizin aynı tempoyla devam edilmesine oranla daha etkili olur.

Ağırlık Çalışması ve Kalori

Ağırlık çalışması ve diğer dayanıklılık arttıran egzersizler, egzersiz boyunca kalori yakmanızı sağlar fakat kalori yakma süreciniz burada bitmez. Egzersiz sonrasındaki 39 saat boyunca vücudunuz kalori yakmaya devam eder. Ayrıca, dayanıklılık egzersizleri kas yerine hızlı bir biçimde yağ yakmanızı sağlar. Dayanıklılık egzersizleri sırasında kol, bacak, sırt, karın, göğüs ve omuz gibi ana kas gruplarını çalıştırmaya  özen gösterin.

Yağ Yakma Tavsiyeleri

Eğer hızlı yağ yakma amacıyla egzersiz yapıyorsanız kilo almamaya özen gösterin. 2 kg yağ yaktıktan sonra kas kütlenizi 2 kg arttırmak hiçbir ilerleme kaydetmediğiniz anlamına gelir. Başarınızı vücudunuzun görünümü ve kıyafetlerinizin bedeni ile ölçün. Ayrıca, vücudunuzun yoğun egzersizlerden sonra hızlı toparlanabilmesine olanak sağlamak ve kas kütle oluşumuna yardımcı olmak için beslenme planınıza sağlıklı yağları dahil etmeyi unutmayın.  Daha çok protein ve daha az kardonhidrat (özellikle nişastalı ve şekerli karbonhidatlar) tüketmek de hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.