Menopozdan sonra kilo vermek zor mu?

Menopozla ve ilerleyen yaşla beraber fazla kilolar artıyor, kilo vermek zorlaşıyor, formda kalmak imkansız. Yok mu çaresi?

Menopoz ve kilo almak çoğu zaman birlikte hareket eden bir ikili. Elele verip menopozdan sonra formunuzu ele geçirmek için iş birliği yaparlar. İşte bu yüzden menopozdan sonra kilo almak bu kadar sık görülen bir durum. Yapılan bazı araştırmalara göre kadınlar hayatların bu evresinde yılda yarım kilo kadar alıyor. Bu konuda alınacak önlemleri ve kilo vermenize yarayacak egzersizleri öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Menopozdan sonra kilo alma riski

Kilo almanıza neden olacak risklerin çoğu biliniyor: Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet gibi. Ayrıca göbek bölgenizde artan yağ tabakası da bu riskleri arttırıyor. Maalesef göbek bölgesindeki yağlanmanın artma riski menopozda tavan yapıyor. Şuanda belinizin çevresi 80 cm’den fazlaysa bir şeyler yapma vaktiniz gelmiş demek.

Neden menopozdan sonra kilo almak bu kadar yaygın?

Menopozda kilonuzu olduğu gibi korumak neden bu kadar zorlaşıyor? Bunun nedeni tek değil menopoz ve yaşlanma birleşiyor ve siz kilo almaya başlıyorsunuz.

Östrojen etkisi. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda östrojenin kiloyu korumada etkisi olduğu saptanmış. Daha düşük östrojen seviyesiyle hayvanlar daha fazla yemeye ve daha az hareket etmeye meyilliler. Azalan östrojen seviyesi Metabolizma hızını da düşürüyor. Aynı durum kadınlarda da menopozdan sonra östrojen seviyesinin düşmesiyle geçerli olabilir. Bazı kanıtlar östrojen tedavisinin kadınlarda dinlenme halindeki metabolizma hızını yükselttiğini ortaya çıkarmış. Bu durum kilo alma hızını biraz olsun yavaşlatabilir.

Yaşla bağlantılı diğer faktörler. Kadınlar yaşlandıkça kilo almayla bağlantılı olarak başka değişimler de ortaya çıkıyor. Örneğin:

Egzersiz yapmak istemiyorsunuz. Yetişkinlerin çoğu günün 7 saatinden fazlasını iş yerinde, toplu taşıma araçlarında ya da dinlenme zamanlarında oturarak geçiriyor.

Kas kütlesinden kaybediyorsunuz. Bu da dinlenme metabolizma hızını yavaşlatan bir etken. Böylece daha kolay kilo alıyorsunuz.

Hareket kabiliyetiniz düşüyor. Egzersiz sırasında ihtiyacınız olan enerji azalıyor. Geçmişte harcadığınız kadar enerji harcayıp kilo vermek için egzersize daha fazla zaman harcamanız gerekiyor. Geçmişte ne kadar harcadığınızın önemi yok sadece ondan daha fazla olmalı.

Menopozdan sonra egzersizin ne faydası var?

Egzersiz bütün vücuttaki yağ miktarını ve göbek bölgesindeki yağ miktarını etkiler. Ne kadar hareketliyseniz o kadar az kilo alırsınız. Televizyon karşısında, bilgisayar başında çok zaman harcamanın bazı kronik hastalıkları da tetiklediği biliniyor. Bunların dışında Obezite ve kilo alma riski de var. Kilo verirken yaptığınız egzersiz, verdiğiniz kiloları korumada da etkili olabilir. 

Egzersizin başka birçok yararı var: kilo vermek, formda kalmak. Bu iki başlığın altında uzun listeler oluşabilir. Ancak menopozdan sonra yapılan egzersizin birkaç yararını kısaca sıralayalım:

Kemik erimesi riskini düşürür.

Kalp krizi, metabolik sendrom ve diğer kalp hastalıkları riskini azaltır.

Eklemleri ve kasları kuvvetli tutar.

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Depresyonu ve kaygıyı ortadan kaldırır. 

Genel sağlık durumunu geliştirir.

Menopozdan sonra yapılacak egzersiz seçenekleri

Hangi türden egzersiz menopozdan sonra kilo vermenizi ve formunuzu korumanızı sağlar merak ediyor musunuz? Buyurun.

Güç arttırıcı antrenmanlar kas yapmanıza yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Bu türden egzersizler kemik yoğunluğunu da arttırır. Yaşlandıkça kaslarınızdan kaybettiğiniz bir gerçek, daha önceden yapmıyorsanız bile güç arttırıcı ağırlık egzersizlerini programınıza katın. Ağırlık aletleri, koşu bandı, yoga ya da bahçe düzenleme işleri bunlardan sayılabilir.

Düşük vuruşlu aerobik kalp atışlarını arttırır. Yürüyüş her zaman her yerde yapabileceğiniz bu türden egzersizlere bir örnek. Yüzme, bisiklete binme, aerobik, tenis ve dans diğer örneklerden.

Ne zaman ne şekilde yapabiliyorsanız yapın, gününüze hareket katın. Araba yıkayın, çocuklarınız ya da torunlarınızla saklambaç oynayın ya da masa tenisi oynayın.

Egzersiz hareketlerinize karar vermeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Bu konuda isterseniz doktorlarımız da size yardımcı olabilir.