Menopozda uyku ne mümkün!

Menopozda uyku ne mümkün diyenlerden misiniz? Menopoz sürprizlerinden biri de sıcak basmalarına bağlı uykusuzluk. Meraklanmayın küçük ipuçlarıyla atlatabilirsiniz.

Kadınların yumurtalıkları östrojen ve progesteron hormonu üretmeyi durdurur ve kadınlar artık regl olmamaya başlar. İşte bu dönemin adı menopoz. Menopoz yaşla birlikte gelen bir süreç ve gelmesi gayet normal. Bir kadının üretici zamanlarının son bulduğunu işaret ediyor. Genellikle 40’lı yaşların sonlarındaki ya da 50’li yaşların başlarındaki kadınlarda görülüyor. Uyku problemlerine neden olabiliyor.

Yumurtalıklar yeteri kadar östrojen ve progesteron üretmediğinde vücutta bazı belirtiler gözleniyor. Bu hormonların yeterli miktarda üretilmemesi sıcak basmalarına ve terlemeye neden olabiliyor.

Menopozdaki kadınların %75 – 85’i bir miktar sıcak basmaları yaşıyor. Bu sıcak basmaları bazen yıllar boyunca sürebiliyor. Sıcak basmaları ve buna bağlı olarak terleme uyumayı zorlaştırıyor. Gece terlemeleri menopozdaki kadınların uyku problemleri yaşamalarına neden olabiliyor. Uykusuz kalmanın sonucunda da sinirli olma durumu yaşanıyor.

Menopoza bağlı uyku sorunlarının tedavisi

Uykusuzluk ve sıcak basmaları gibi menopozun geleneksel belirtilerine yine geleneksel çözümler var. Hormon tedavisi bu çözümlerden biri. Hormon tedavisi östrojen ve progesteron hormonlarının takviyesiyle yapılıyor. Değişik yöntemlerle alınması mümkün. Tablet olarak, bant olarak, krem olarak uygulananları var. Östrojen progesteronla birlikte alınabildiği gibi tek başına da alınabiliyor. Yalnız dikkat: Amerika’da yapılmış geniş çaplı bir araştırmanın sonuçlarına göre uzun süre boyunca alınan östrojen ve progesteron birleşimi meme kanserine, kalp hastalıklarına, kan pıhtılaşmasına ve felce neden olabiliyor. Östrojen tek başına alındığında da kan pıhtılaşması ve felç riskini arttırdığı ortaya çıkartılmış bir gerçek.

Hormon tedavisinin uzun vadede riskleri var bu doğru. Ancak kısa süre boyunca uygulanan hormon tedavisinin yararı neden olduğu risklerden fazla. Ancak dediğimiz gibi 5 yıldan fazla kullanmadığınız sürece.

Hormon tedavisi taraftarı değilseniz ve menopoz belirtileriniz çok ciddi boyutlarda değilse hormon tedavisi yaptırmamaya karar verebilirsiniz. Sizi sıcak basmalarından koruyacak ve geceleri daha iyi uyumanızı sağlayacak ek hormon içermeyen birkaç yöntem var. Bu yöntemlere bakalım.

Yatakta bol ve rahat bir şeyler giyin.

Yatak odanızı serin tutun ve havalandırın.

Terlemeye neden olabilecek bazı yiyeceklerden kaçının. Özellikle yatmadan önce baharatlı yemekten kaçının.

Menopoz süresince uyuma problemlerine iyi gelebilecek başka yöntemler de var:

Yatma zamanını programa sokun ve her gece aynı saatte uyuyun.

Düzenli egzersiz yapın ama egzersiz için doğru zaman yatmadan önce değil, unutmayın.

Çok miktarda kafeinden uzak durun.

Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının. Bu sizin gece boyunca iyi uyumanızı engeller.

Uyumanızı yardımcı olacak ilaç yazması için doktorunuza danışın.

Sıcak basmalarına alternatif tedavi şekilleri

Tofu ya da soya fasulyesi gibi soya ürünleri sıcak basmalarına engel olmak için kullanılabilir. Çoğu zaman kaliteli bir uyku çekmenize de yardımcı olur. Soya ürünleri bitkisel bir hormon olan fitöstrojen içerir. Bu hormon az bir miktar da olsa östrojen etkisi yaratabilir. Hatırlatalım, soyanın sıcak basmalarına iyi gelmesi ve uykunuzu düzenlemesi mümkün ama kanıtlanmış değil. Araştırmalar sonucunda soyaya bağlı olarak sıcak basmalarında genellikle bir azalma görülmemiş. Klinik araştırmalara göre ise bol miktarda soya ürünleri yiyen menopoz dönemindeki kadınlarda daha az yoğunlukta sıcak basmaları ve gece terlemeleri görülmüş. Tabii kıyaslamayı daha az soya ürünü tüketen kadınlarla yapıyoruz. 

Karayılan otu uzun yıllar boyunca yaşayabilen bir bitki. Menopoz belirtilerine iyi geldiği gerekçesiyle kullanılabilir. Sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk, ruh hali değişimleri, huzursuzluk, asabiyet ve keyifsizlik gibi menopoz belirtilerine iyi geldiği söyleniyor. Karayılan otunun sıcak basmalarına ya da diğer menopoz belirtilerine iyi gelip gelmediği hala süren araştırmalarla açıklığa kavuşturulmaya çalışılıyor.

Menopoz belirtileriyle nasıl başa çıkılacağıyla alakalı hala kafanızda soru işaretleri varsa doktorlarımıza sorup rahatlayabilirsiniz.