Menopozda stres azaltan nefes teknikleri

Menopozun derdi saymakla bitmiyor. Ateşler basıyor, Stres, sıkıntı bir türü peşimizi bırakmıyor. Menopozda stres azaltan nefes teknikleri bu yazıda. 

Menopoz, kadınların yumurtlamasının durduğu, adet kanamalarının kesildiği ve hormonsal dengesinin alt üst olduğu bir dönem. Özellikle menopoza geçiş aşaması bazı kadınlar için çok sancılı olabiliyor. Ateş basmaları, menopoza bağlı sağlık sorunları derken bir de üstüne stres binince işler iyice karışıyor. Peki, yok mu bunun çaresi? Olmaz mı, tabii ki var. İşin sırrı doğru nefes tekniklerinde.

Günümüzde stressiz bir yaşam düşünülemiyor. İş yaşamı, ekonomik zorluklar hatta şehrin kalabalığı, trafiği bile strese neden oluyor. İnsanı rahat bir nefes almasını önlüyor.  Bizim için bu durum artık çok normal. Hatta çoğu durumda stresli olduğunuzu anlamak güç olabiliyor. Bazı geceler dişlerinizi gıcırdatmak, ya da sabah kalktığınızda çenenizin ağrıması, eklemlerinizin kaskatı olması hep stres belirtisi. Gün içindeyse nefes alışınızdaki değişimler stresli olup olmadığınızın ipuçlarını taşıyor. 

Stresle baş etmenin en kolay yolu nefes teknikleri. Bunun için kendi nefes alışınızı iyice tanımanız gerekiyor. Bu hem menopoz döneminde hem de hayatınızın genelinde işinize yarayabilir. Şimdi gelin menopoz dönemindeki stresinizi atmaya yardımcı olacak nefes tekniklerine bakalım.

Ritmik solunum tekniği: Stresle baş etmede çok etkili bir yöntem. Hem ruh halimizi hem de kalp atışlarımızı düzenlemeye yardımcı. Ritmik solunum tekniğinde yapmanız gereken öncelikli şey anlık durumunuzun farkına varmak. Örneğin kendinizi kesik kesik hızlı nefesler alırken bulursanız hemen bu tekniği uygulayabilirsiniz. Şimdi nasıl yapılırmış bakalım:

Öncelikle sırtüstü uzanın. Sol elinizi göğsünüze koyun. Sağ elinizdiyse göbek deliğinizin üzerine yerleştirin. Sonra normal nefes alın. Bu şekilde nefes alıp verirken hangi elinizin daha fazla hareket ettiğini belirleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra iki nefes arası ne kadar süre geçiyor sayın. 

Nefes alış verişlerinizin arasındaki süre kısaysa (3 saniyeden kısa olanlar bu kategoriye girer) aldığınız havadan yeterince faydalanamıyorsunuz demektir. Bu nedenle kanınızdaki oksijen miktarı düşük, karbondioksit oranı yüksektir. Bu da menopozda canınızı sıkan stresin bir diğer nedeni. Yani nefes alış veriş süreleri arasındaki farklılıklar, nefes sırasındaki hırıltı ya da nefes tıkanıklıkları bazı sağlık ve psikolojik sorunların en büyük habercisi. Yani böyle sıkıntılarınız varsa mutlaka bir doktora görünün ya da uzmanlarımıza başvurun.

Eğer sadece sol eliniz hareket ediyorsa dar nefes (göğüs nefesi) denen şekilde nefes alıyorsunuz demektir. Bu nefes türünde insanlar diyaframlarını yeterince kullanmaz. Dolayısıyla ciğerler yeterli havayla dolmaz. Bu da uzun sürede stresinizi arttırabilir. Şimdi diyafram nefes tekniğini öğrenelim.

Diyafram nefes tekniği: Diyaframdan alınan nefes ciğerlerinizin iyice havayla dolmasını sağlar. Faydası saymakla bitmez. Ancak genel olarak diyebiliriz ki stresinizin asıl nedenlerinden biri doğru nefes almamanız. Diyafram nefes tekniğiyse sizi bu sıkıntıdan çekip alır. 

Diyafram aslında bir kas. Akciğerlerin altında bulunuyor. Göğüs boşluğuyla karın boşluğunu birbirinden ayırıyor. Nefes alırken kasılarak ve düzleşiyor. Nefes verdiğimizdeyse gevşeyerek ve kubbeleşiyor. 

Diyafram nefesinin en kolay tarifi çiçek koklarmış gibi nefes almak. Daha çok karnınız hareket etmeli. Göğsünüz görece sabit durmalı. Şimdi menopozdaki stresten kurtulmamıza yarayacak diyafram nefesi nasıl alınır daha ayrıntılı bakalım.

Bir sandalyenin ucuna oturun. Bacaklarınızı birbirinden ayırın. Sonra oturduğunuz yerden kalkmadan bacaklarınızın arasına eğilin. Bu şekilde nefes almaya çalışın. Nefes aldığınızda siz de fark edeceksiniz ki göğüs kafesiniz sabit dururken, karın bölgeniz genişliyor. Şimdi doğrulun ve tekrar nefes alın. Bu defa da sadece göğsünüz hareket edecektir.  Şimdi tekrar eğilin ve nefes alın.  Bu kez aldığınız nefesi doğrulduğunuzda da almanız gereken doğru nefes olduğunu bilerek alın. Tekrar doğrulun ve aynı şekilde nefes alın. İşte bu nefes diyaframdan aldığınız ilk nefes olacaktır.