Menopozda sigara içince ateş basar mı?

Araştırmalar sigaranın yol açtığı bedensel yıkımın menapoz döneminde daha da arttığını gösteriyor.  

Pennsylvania Perelman Üniversitesi’nden Samantha Butts’un araştırmasına göre östrojen salımına, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak menapoz döneminde sigara içenlerde sıcak basması daha yaygın, sık ve yoğun yaşanıyor.

menapozGenç yaşta sigaraya başlamak Erken Menopoz riskini arttırır.

İstatistiklere göre ABD’de sigara bağımlısı 20 milyon kadın yaşıyor. Menopoz döneminde sigara içen kadınların oranı %20. Butts’a göre önceden bırakmak isteyip başarılı olamayan kadınlar özellikle menopoz döneminde bu kararlarını gözden geçirmek isteyebilir.

Sigara içmenin erken menapoza yol açabileceği uzun süredir biliniyor.

Butts’ın araştırmasına göre sigara bağımlılığının yol açtığı bedensel yıkım menapozda genetik özelliklere bağlı olarak daha da büyüyor.

menapozSigara içen kadınlarda sıcak basma riski iki kat daha fazla. 

Butts ve ekibi araştırma için tamamı adet gören yarısı afro amerikan 300 kadını 11 yıl boyunca gözlemlemiş. Bu sürede menopoza girenler, hatta çıkanlar bile olmuş. Araştırma boyunca kadınlarla  görüşmeler, kontroller gerçekleştirilmiş. Periyodik kan örnekleri alınarak sağlık göstergeleri yakından takip edilmiş. Kadınlar gündelik yaşam ayrıntılarından menapoz belirtilerine tüm deneyimleri ayrıntılı olarak raporlanmış.

Araştırma bazı genetik varyasyonların östrojen salımı mekanizmasını doğrudan etkilediğini kanıtlıyor. Sigara bağımlılığı etkiyi daha da arttırıyor. Butts özellikle sigara bağımlısı afro amerikan kadınlarda sıcak basması başta menapoza bağlı tüm belirtilerin daha yoğun yaşandığı görüşünde. Oran afro amerikan kadınlarda %84, beyaz tenli olanlarda %56 çıkmış.

Sigara içen kadınlarda sıcak basma riski iki kat daha fazla. Bazı spesifik gen varyasyonları varsa bu risk 21 katına çıkıyor. Pasif içiciler ve çevre kirliliğine maruz kalanların durumu da üç aşağı beş yukarı aynı.

Bilimcilere göre, buradan çıkan ders açık: Menopozda sigara içen kadına sıcak basar. En iyisi bırakmak.  

Obezite eğilimi ve alkol tüketimi de menopoz belirtilerine olumsuz yansıyor.