Menopozda Sıcak Basmasını Nasıl Engellenir ?

Menopoz demek çoğu kadın için sıcak basması demek. Menopozda sıcak basmasını engellemenin yollarına gelin birlikte bakalım. 

Aniden sıcaklıyorsunuz, camı kapıyı ne varsa açasınız geliyor, vücudunuzdan ateşler fışkıracak gibi oluyor, terliyorsunuz, kızarıyorsunuz, daralıyorsunuz, bunalıyorsunuz. Buna sıcak basması deniyor. Sıcak basması aniden geliyor. Vücut ısısı bir anda artıyor. Aşırı terleme ve vücudun kızarması da bunu takip ediyor. Yüz, boyun ve göğüs bölgesi bir anda kıpkırmızı kesiliyor.

Sıcak basması genellikle kalp çarpıntısı, anksiyete, asabiyet ve panik gibi durumların sonucunda oluşan bir sorun. Ama sadece bunlarla kalmıyor. Menopozun da en önemli belirtilerinden biri. Menopozla birlikte östrojen seviyesinin düştüğünü biliyorsunuz. Östrojen düşünce kadınlar son adet zamanlarını yaşamaya başlıyor ve sıcak basmaları da bu sürecin tamamına eşlik ediyor.

Aslında sıcak basmalarının genetik nedenleri tam olarak çözülmüş değil. Gündüzleri karşımıza az çıkıyorlar ama geceleri oldukça rahatsız edici oluyorlar. Hatta menopozda ve menopoz öncesi dönemde uyku problemlerinin bir numaralı nedenini sıcak basmaları oluşturuyor.

Tabii ki menopoz dönemindeki her kadın sıcak basmalarıyla mücadele etmiyor. İstisnalar yok değil ama sıcak basmaları çoğu kadının menopozdaki en büyük derdi oluyor. Hatta bazı kadınlarda menopoz henüz başlamamış olsa da sıcak basmaları daha 30’larda kendini gösteriyor. Kadınları en çok rahatsız ettiği dönemlerse menopoz sonrasının başlangıcı, yani ilk iki yılı. Çünkü bu yıllar östrojenin en düşük seviyesinin yaşandığı dönemler.

Sıcak basmalarıyla mücadele etmenin yolları

• Kat kat giyinin. Böylece siz dışarıda bir yerlerdeyken sıcak basması sizi bulursa kıyafetlerin bazı katlarını çıkarabilirsiniz.

• Kıyafetleriniz için doğal kumaşlar tercih edin. Örneğin pamuklu ya da ipekli olanlar sizin için ideal.

• Oda sıcaklığını iyi ayarlayın, fazla sıcak olmamasına özen gösterin, odanızda bir vantilatör bulundurun. Çünkü sıcak ortamlarda sıcak basması ihtimali daha yüksek. Gece uyurken odanız serin olursa sıcak basmaları sizi daha az uyandırır.

• Gece uyurken ince battaniyelerle örtünün.

• Sıcak içecekleri pek fazla tercih etmeyin. Soğuk içecekler tüketmeye çalışın.

• Kafein miktarını azaltmaya çalışın. Alkol kullanıyorsanız onu da azaltın.

• Büyük öğünler yerine küçük ve sık öğünleri tercih edin.

• Sigara içiyorsanız bir an önce bırakın.

• Rahatlama tekniklerinden yardım alın. Örneğin yoga ve Meditasyon gibi nefes düzeninizi iyileştirecek teknikleri öğrenebilirsiniz.

• Düzenli olarak egzersiz yapın. Hareketsiz kalmayın.

• Yediklerinize dikkat edin. Yağsız ve lif bakımından zengin olan besinleri tercih edin.

Sıcak basmasına karşı ilaçlar var mı?

Sıcak basmaları yüzünden geceler kabusunuz mu oldu? Uzun zamandır şöyle derin bir uyku çekemediniz mi? O zaman evde uygulayacağınız adımların yanı sıra bazı ilaç takviyelerine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Doktorların menopozdaki kadınlar için sıklıkla önerdiği ilaçlar hormon tedavisi yapan ilaçlar oluyor. Çünkü hormon dengesi normale yaklaştığı zaman sıcak basması gibi etkiler de en aza indiriliyor.

Menopoz sırasında yakanızı bırakmayan sıcak basmalarını azaltmanın, hatta bazen yok etmenin yolları var. Sıcak basmalarını önlemek için eczaneden reçetesiz alabileceğiniz bazı ilaçlar var. Bunlar B vitamini takviyesi, E vitamini takviyesi ya da ibuprofen.

Eğer sıcak basması sizi fazlasıyla rahatsız ediyor ve huzurunuzu kaçırıyorsa en iyisi bu konuda bir uzmandan yardım almak. Doktorunuz da sizi muayene ettikten sonra bazı ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar genellikle kan basıncı dengeleyici ilaçlar, doğum kontrol hapları, antidepresanlar, Provera ya da Megace gibi hormon ilaçları oluyor.