Menopozda meme kanseri riski

Menopozun kendisi kanser riskini arttırmakla bire bir alakalı değil. Ancak kanser olma oranı yaş ilerledikçe daha da yükseliyor. İstisnasız her tür kansere yakalanmak yaş ilerledikçe daha da kolaylaşır. Buna ek olarak Menopoz belirtilerinin üstesinden gelebilmek için alınan ilaçlar kişinin kanser olma riskini yükseltebilir ya da azaltabilir.

Kadınlarda en yaygın olarak görülen kanser türü meme kanseri. Meme kanserinin herhangi bir belirtisi yok. Ancak memede bulunan yabancı bir doku meme kanserinin işareti olabilir. Meme kanseri aşamalı olarak ilerliyor. Erken aşama, kanserin tedavi edilebilir olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden durumun farkında olup olabildiğince erken davranmak önemli. 

Bakalım menopozla meme kanserinin arasında nasıl bir ilişki var.

Meme kanserinin risk faktörleri neler?

Bahsettiğimiz, meme kanserinin oluşmasına neden olan risk faktörleri. Ancak bir kadının bu risk faktörlerinin hepsini ya da birkaçını taşıyor olması, meme kanseri olduğu anlamına gelmez hatırlatalım. 

Meme kanseri için yaş, başlı başına bir risk faktörü. Hastalığın gelişme riski yaşla beraber artıyor. Meme kanseri teşhisi koyulan kadınların %80’i 50 yaşın üzerinde ve neredeyse yarısı 65 yaşından büyük.

Yakın akrabalar arasında meme kanseri olan kişilerin bulunması da meme kanserinin risk faktörleri arasında. Bir kadının annesi, kız kardeşi ya da kızı meme kanseri olduysa kanser riski artmış demektir. Göğsünü aldırmış kadınlarda bazı iyi huylu tümör gelişme riski de artıyor. İyi huylu dediğimize bakmayın meme kanserini tetikleyen etmenlerden.

Diğer risk faktörleri de şöyle:

Bir göğüste oluşan meme kanseri diğer göğüste de kanser oluşmasına neden olabilir.

Geç Menopoz (55 yaşından sonra)

Adet kanamalarının çok erken başlaması (12 yaşından önce)

İlk çocuğu 30 yaşından sonra doğurmak

Hiç çocuk sahibi olmamak

Hormon tedavisi meme kanseri riskini arttırıyor mu?

Kanıtlar kadınların, kadınlık hormonlarına ne kadar uzun süre maruz kalırlarsa meme kanseri risklerinin de o kadar artacağı yönünde. Kadınlık hormonunun vücut tarafından üretilmesi, ilaç olarak ya da bant yoluyla alınması fark etmez. Uzun süre maruz kalmak risk faktörü oluşturuyor.

Hormon tedavisi Menopoz Belirtileri yaşayan kadınlarda uygulanıyor. Bir kadın ne kadar uzun süre hormon tedavisi görürse meme kanseri olma riski de o kadar artıyor.

Meme kanseri önlenebilir mi?

Meme kanserini önlemenin kesin bir yolu yok. Ancak hastalığı erken safhalarında yakalayıp hayatta kalma şansınızı arttırmanın yolları var.

50 – 70 yaşları arasında her 3 yılda bir mamografi çektirmek (doktorunuzun uygun gördüğü halde daha erken ya da daha sık mamografi çektirmeniz de gerekebilir)

Göğüsleri arada sırada kontrol edip, değişimlerin farkında olmak

Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek

Meme kanseri nasıl teşhis edilir?

Başlangıç aşamasında meme kanserini teşhis etmek tedavinin başarılı olma şansını arttırır. Erken aşamasından kastımız kanserin henüz meme dışına yayılmaya başlamadığı aşama. Meme kanseri erken teşhis edilirse ve tedaviye hemen başlanırsa ölümcül olmaktan çıkan bir kanser türü. Meme kanseri bir kadının kendinde fark ettiği değişimler sayesinde teşhis edilebilir. Buna bağlı olarak Doktor da elle muayene yoluyla kanseri yakalayabilir. Ancak emin olmanın yolu mamografi çektirmekten geçiyor.

Mamografi düşük dozda radyasyonla meme dokusunun fotoğrafını çeken, kanseri erkenden teşhis etmeye yarayan önemli bir görüntüleme yöntemi. Mamografi çektirmenin amacı, hissedilmesi ya da görülmesi zor çok küçük dokuları yakalamak ve görüntülemek. Ancak unutmayın mamografi yoluyla her tür meme kanserini teşhis etmek mümkün değil. Bu yüzden meme kontrolünü kendiniz sürekli olarak yapmanız önemli. Göğüslerinizin normal halini bilmeniz bir terslik olduğunda anında fark etmenizi sağlayacak.

Meme kanseri riski taşıdığınıza dair şüpheleriniz varsa daha ayrıntılı bilgi için doktorlarımıza danışabilirsiniz.