Menopozda hormon tedavisi ve kalp sağlığı

Menopozun nedenini de belirtilerini de hepimiz biliyoruz. Belirtiler ağırlaşınca hormon tedavisi uygulandığından da haberdarız. Ancak bilmeyenler varsa bir daha açıklayalım. Hormon tedavisi, menopozdaki kadınların belirtilerini hafifletmek ve kadınlık hormonu eksikliğinden kaynaklanan hastalıklardan korunmak için yapılan bir tedavi. Bazı durumlarda sadece östrojen, bazı durumlardaysa östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonları karışımının verilmesiyle oluyor. Hem Menopoz döneminde hem de menopoz sonrası uygulanabiliyor. Tedavinin kalp sağlığı üzerine etkisine geçmeden önce bir adım geri gidelim ve hormon tedavisinin başrollerini yakından tanıyalım.

Östrojen ve progesteron hormonları ne işe yarıyor?

Östrojen ve progesteron hormonları en genel tanımıyla rahimi besleyen, yumurtlamayı sağlayan, rahim zarını düzenli olarak yenileyerek yumurtanın gelişebileceği uygun ortamı sağlayan hormonlar. Aynı zamanda (özellikle östrojen hormonu) vücuda giren kalsiyumu nasıl kullanılacağını ve damarlardaki kolesterol miktarını nasıl yönetileceğini de belirliyorlar. Yani bu ikilinin vücuda faydası saymakla bitmiyor. 

Kadınlık hormonlarının vücudumuzdaki rolünü öğrendik. Şimdi sıra eksikliğinde neler olduğuna geldi. Düşünün ki vücudunuzda yeterince kadınlık hormonu yok. Dolayısıyla kalsiyumlar nereye gideceklerini bilmiyorlar. Bu durumda ne oluyor? Tabii ki kalsiyum tarafından güçlendirilmeyen kemiklerde zayıflama ve kemik erimesi başlıyor. Bir diğer etki de yumurtalıklarda oluyor. Rahim aylık döngüsünde ilerleyemiyor. Progesteronun aylık rahim temizleme çalışması duruyor. Rahim zarı iyice kalınlaşıyor, kistlere hatta kansere dönüyor. Kandaki kolesterol dengelenmiyor ve damar tıkanıklıkları başlıyor. Kalp sağlığı bozuluyor. İşte tam da bu noktada doktorunuz devreye giriyor ve hormon tedavisi başlıyor. 

Hormon tedavisi dışarıdan düzenli olarak kadınlık hormonları almak demek. Ağızdan alınan haplar, iğneler ya da bantlar bu işe yarıyor. Vücudun üretemediği hormonlar bu şekilde tamamlanıyor ve işler normal seyrinde devam ediyor.

Hormon tedavisi ve kalp sağlığı

Menopoz öncesi kadınlardaki kalp sorunları erkeklerinkine oranla çok daha az. Bunun nedeni bildiğimiz üzere hormonlar. Ancak yaş ilerledikçe aradaki fark kapanıyor. Çünkü 50 yaş üzeri kadınlar eskisi kadar çok hormon üretemiyor. Hal böyle olunca imdada hormon tedavisi koşuyor. Tedavi kapsamında alınan hormonlar oldukça işe yarıyor. 

Hormon tedavisinin kalp sağlığı üzerine etkisiyle ilgili yapılmış pek çok araştırma var. Araştırmalara göre menopoz döneminde alınan hormon tedavisi kalp sağlığını iyi yönde etkiliyor. Hormon tedavisi gören bir kadının görmeyen bir kadına göre kalp sorunları yaşama oranı % 20 azalıyor. Bu oran çok ciddi. Ancak yine de hormon tedavisi olmak kalp sorunlarından tamamen kurtulmanız anlamına gelmiyor. Çünkü kalp sorunlarının tek nedeni yüksek kolesterol veya düşük hormon düzeyi değil. Aile geçmişiniz, yaşam tarzınız, beslenme alışkanlıklarınız, sigara ve alkol tüketiminiz gibi pek çok farklı etken işin içinde. 

Hangi kalp sorunları hormon tedavisine engel?

Menopoz ya da hormon tedavisi öncesi Kalp krizi geçirenlerin bu tedaviye başlaması uygun değil. Yani kalp krizi geçirmişseniz hormon tedavisini unutmanız gerekiyor. Çünkü özellikle daha önceden kalma kalp yetmezliği gibi kalp, ya da Anemi gibi kan sorunları olanların gördüğü hormon terapisi hastalıkları tetikleyerek daha kötü bir hale getirebiliyor. Sizde de bu gibi sorunlar varsa konuyu doktorunuzla görüşün ya da uzmanlarımıza danışın. 

Hormon tedavisinin kimlere zararlı olduğu konusunda da pek çok araştırma yapılmış. Bu araştırmalara göre 5 yıldan kısa süren hormon tedavilerinin herhangi bir zararı yokmuş. Ancak bunun için daha önce de söylediğimiz gibi kronik bir kalp rahatsızlığınızın olmaması şartmış.