Menopozda çatı muayenesi

“Çatı muayenesi de nedir?” diye merak edenler için açıklayalım: kadınlarda pelvis kemiklerinin diğer adıyla çatı kemiklerinin kontrol edilmesi. Çatı muayenesi deyince akla ilk olarak hamile kadınlar geliyor. Çünkü hangi doğum yönteminin daha iyi olacağı çatı muayenesi ile belirleniyor. Ama çatı muayenesinin yapıldığı tek durum hamilelik değil. Aslına bakarsanız herhangi bir durum olması da gerekmiyor. Muayene ile rahim ve yumurtalıklar inceleniyor. Riskler ve hastalıklar belirleniyor. Biz her ne kadar jinekolojik muayeneyi ihmal etsek de aslında çatı muayenesinin her yıl yapılması gerekli. Doktorların çatı muayenesi yaptırmasını özellikle istediği bir grup da Menopoz dönemindeki ve menopoz sonrasındaki kadınlar. Çünkü menopoz döneminde beden büyük değişimler yaşıyor. Çeşitli enfeksiyonlara ve bazı hastalıklara açık hale geliyor. Östrojen düşüyor, kanser riskleri kendini gösteriyor. Çatı muayenesi de bunları belirlemek için kritik önemde. Bu sayede organlardaki değişimler ve olası hastalıklar gözlemlenir. Çatı muayenesi sırasında:

Rahime

Rahim boynuna

Fallop tüplerine 

Yumurtalıklara

Mesaneye

Ve kalın bağırsağa bakılır. 

Çatı muayenesinin iyi sonuçlar vermesini aslında kadının vücut boyutları belirliyor. Örneğin vücut ağırlığı fazla olan kadınlarda çatı muayenesini yapmak daha zor oluyor. Doktor çatı muayenesinin sonuçlarını kesinleştirmek için bir de ultrason testi isteyebiliyor. 

Menopozdaki bir kadının neden çatı muayenesine ihtiyacı olabilir?

Çünkü yaş ilerledikçe kadınlarda kanser riski de artıyor. Menopoz ve menopoz sonrası dönemde düzenli olarak muayene olmak oluşabilecek kanser risklerini önceden belirlemeye yardımcı. Bu yüzden doktorların önerisi her yıl bir kez bu testlerden geçmeniz yönünde.

Çatı muayenesine hazırlanmak içi ne yapmalıyım?

Çatı muayenesi için herhangi bir özel hazırlık yapmanız gerekmiyor. Doktorun muayenehanesine gittiğinizde doktorunuz tuvalet ihtiyacınız olup olmadığını sorar. Bu, muayene sırasında rahat hissetmeniz için. Bazen de çatı muayenesi öncesinde bir de idrar tahlili istenebilir.

Çatı muayenesi sırasında canım acıyacak mı? 

Hayır, canınız acımayacak. Muayene sırasında hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Muayene yaklaşık 10 dakika sürecek ve muayene sırasında rahat olmanız önemli. Doktorunuza istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. 

Çatı muayenesi sırasında doktorunuz ya da muayeneyi yapan hemşire:

Üzerinizdekileri çıkarmanızı ve özel bir hastane önlüğü giymenizi isteyecek.

Sağlığınızla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını soracak.

Sırt üstü yatmanızı ve kendinizi rahat hissetmenizi söyleyecek.

Ardından karnınıza bastırarak organları önce dışarıdan kontrol edecek.

Daha sonra vajinal muayene için uygun pozisyona gelmenizi isteyecek.

Dizlerinizi bükmenizi ve ayaklarınızı orada bulunan bölmelere koymanızı isteyecek.

Spekulum denilen aletle vajinal muayeneyi yapacak.

Kanserli hücre olup olmadığını anlamak için vajinadan sıvı örneği alacak.

Ardından elle muayene yapacak. Organlarınızı parmaklarıyla kontrol edecek. Organlardaki herhangi bir boyut değişikliği ya da doku değişimi olup olmadığını anlamak için bu teste ihtiyaç var. 

Duruma göre rektumu da kontrol edebilir. Bunu da el yardımıyla yapacak.

Çatı muayenesi sırasında yapılan testler var mı?

Rahim ağzı kanseri riskiniz olup olmadığını anlamak için vajinal muayene sırasında örnekler alabilir. Bu örnekler laboratuvarda incelenerek kanserli hücreler olup olmadığı belirlenir. Ayrıca vajinadan alınan sıvı örneğiyle cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık olup olmadığı da kontrol edilebilir. 

Menopoz döneminde bedeninizde olabilecek değişimlerin gözlenmesi açısından çatı muayenesi büyük önem taşıyor. Menopoz ya da çatı muayenesi hakkında aklınıza gelen her türlü soruyu yorum olarak sorabilirsiniz.