Menopozda Bilinç Bulanıklığı Olur Mu ?

Farkına bile varmadan dalıp gidiyorsunuz, bedeniniz orada ama aklınız kim bilir nerede, bir anda ortamdan soyutlanıyorsunuz. Sonra aniden kendinize gelip neler olduğuna şaşırıyorsunuz. Bazen de istemeden saçma sapan sözcükler dökülüyor ağzınızdan. O zaman bilinç bulanıklığı ya da beyin yorgunluğu olarak bilinen olayı yaşıyorsunuz demektir. Beyin zaman zaman dalıp gidiyor, birçok nedeni var. Bilinç bulanıklığının menopozla da bağlantılı olduğunu söyleyenler var. Bakalım uzmanlar bu konuda ne demiş.

Uzmanlara göre menopozun belirtileri yalnızca sıcak basmaları ve gece terlemelerinden ibaret değil. Bilinç bulanıklığı da Menopoz döneminde sıkça görülen sorunlardan. Araştırmalara göre menopoz döneminde kadındaki değişimlerden beyin de nasibini alıyor. Üzerine bir de yaşlanma süreci eklenince bilinç bulanıklığı oluşmasına şaşırmamak gerek. Ama menopoz döneminde görülen beyin fonksiyonuyla ilgili bu problemin Bunama gibi yaşlanmanın getirdiği diğer Hafıza sorunlarıyla karıştırılmaması lazım.

Bu araştırma da menopoz döneminde olan 75 tane kadın arasında yapılmış. Bu kadınların hepsi deney sırasında menopozla ilgili belirtiler yaşayan kadınlar arasından seçilmiş. Hepsinin adet döngülerinde düzensizlik olması ve yılda en az bir kez adet kanaması görmeleri ortak özellikleri.

Hafızaları konusunda şikayetçi olan kadınlar üzerinde uygulanan hafıza testlerinde gerçekten de sorunların başlamış olduğu ortaya konmuş. Yeni bir bilgiyi alarak kullanmak konusunda çeşitli sorunlar yaşadıkları görülmüş. İşleyen bellekle yani düzenli olarak kullanılan bellekle ilgili yapılan çalışmalar da olmuş. Bunun için gündelik aktivitelerle ilgili bazı testler uygulanmış.

Ama bilgiyi depolama ve kayıt altına alma konusunda yapılan araştırmalardan çok fazla kanıt çıkarılamamış. Çünkü beynin yeni gelen bilgileri unutması yaşlanmayla bağlantılı bir problem de olabilir.

Özetleyecek olursak araştırmaların sonucu şöyle: menopoz etkisinde gelişen hafıza eksikliği yaşlanma etkisinde gelişene göre çok daha yavaş ilerliyor. Yani menopozla birlikte hafıza işleyişinde sorun yaşamaya başlayan kadınlar hafıza eksikliklerinin farkına daha çabuk varıyor ve onları daha iyi değerlendiriyor. Uzmanlara göre menopozdaki kadınlarda görülen hafıza sorunlarının nedeni bir anda gelen değişimlere ayak uydurmakta zorluk yaşamaları. Çünkü vücut menopozda bir sürü değişim yaşıyor, buna alışık olmayan beyin de ister istemez etkileniyor.

Hormonlar ve menopozdaki bilinç bulanıklığı

Menopozda görülen hafıza problemleri acaba östrojen seviyesindeki düşüşle ilgili olabilir mi? Uzmanlar da baştan “Evet olabilir.” diye düşünmüşler. Çünkü menopoz sırasında östrojen düzeyi ani iniş çıkışlar yaşıyor. Ama araştırmaların sonuçları bunun tersini kanıtlamış. Çünkü menopoz sırasında bilinç bulanıklığı yaşayan bir sürü kadın var ama yaşamayan da bir sürü kadın var. Bu da şunu kanıtlıyor: menopozdaki hafıza kayıpları kısa süreli. Yani bunama şeklinde değil, sadece birer bilinç bulanıklığı şeklinde geliyorlar.

Bilinç bulanıklığı yaşayan kadınlar ne yapmalı?

Menopozda ara ara gelen bilinç bulanıklıkları sizin için can sıkıcı olabilir. Ya da yaşlandığınızı düşünüp moralinizi bozabilirsiniz. Ama buna gerek yok. Birkaç küçük püf noktasına dikkat ederseniz kendinizi bu konuda daha iyi hissedersiniz. Örneğin beyninize çoklu görevler yüklemekten kaçının. Özellikle de beynin yeni öğrendiği şeylerde çoklu görevler hafızayı zorlayabilir.

Hafızayı güçlü tutmanın bir diğer yolu da dikkat dağınıklıklarını en aza indirmek. Özellikle de çalışan kadınlar gün içerisinde bir sürü işle aynı anda ilgilenmek zorunda. Ama örneğin bir rapor yazarken e-postalarınızı kontrol etmeyin, sadece o anda yaptığınız işe odaklanın. Böylece anlık dalgınlıkları da en aza indirmiş olursunuz.