Menopoza iyi gelen doğal tarifler

Menopoz belirtileri bazı kadınlar için dayanılmaz oluyor. Hafifletmenin yoluysa bitkilerden geliyor. İşte menopoza iyi gelen doğal tarifler.

Menopoz kadınlar için sıkıntılı bir dönem. Vücut yeni bir düzene geçiyor. Hormon dengesi yeniden kuruluyor. Azalan östrojen hormonu yerini testosterona bırakıyor. Hal böyle olunca adaptasyon sürecinde pek çok sorun ortaya çıkıyor. Ateş basmaları, gece terlemeleri, Stres derken bir de üzerine menopoza bağlı kemik erimesi, kanser gibi sağlık sorunları çıkınca çoğu kadın için menopoza geçiş süreci ikinci bir ergenlik süreci oluyor. 

Çoğu kadın 45 – 55 yaş arasında menopoza geçiş sürecine başlıyor. Yumurtlama eskisi gibi olmuyor. Dolayısıyla hormonsal seyir düzenini kaybediyor. Adet kanamaları düzensizleşiyor. Daha önce saydığımız etkenler de eklenince dışarıdan yardım almak şart oluyor. 

Menopoz sancılı bir süreç demiştik. Ancak bu süreci yaşarken yalnız değiliz. Günümüzde menopoz belirtilerini azaltmaya ve menopozu olabildiğince geciktirmeye yarayan pek çok tedavi yolu var. Örneğin dışarıdan alınan ek kadınlık hormonları sıkıntıları büyük oranda hafifletiyor. Gece terlemeleri, ateş basmaları, hatta rahim kanseri ve kemik erimesi gibi hastalıklar bu şekilde önlenebiliyor. Ancak tek yol bu değil. Doğa ana da kızları için bazı bitkileri hizmetimize sunmuş durumda. İşte bu yazıda bu bitkilere değineceğiz. Hatta sizin için birkaç tarif bile vereceğiz. İşte size menopozda sıkıntılarınıza bir nebze olsun iyi gelecek bitki tarifleri:

Soya: Soya hepimizin bildiği gibi çok faydalı bir bitki. Hemen her soruna iyi geliyor. İçindeki yüksek lif miktarı sindirime iyi geliyor. Kolesterolü düşürüyor. Hatta temel maddelerinden biri olan isoflavon sayesinde östrojen üretimini tetikliyor. Özellikle ani ateş basmalarına, kemik erimesine, kötü huylu göğüs ve yumurtalık kistlerine iyi geliyor. Bunların dışında günde 6.25 gr soya proteini tüketmek kalbe iyi geliyor. 

Aslanpençesi: Adı korkunç ama kendisi çok güzel bir bitki. Dere kenarlarında ve ormanlarda bulunuyor. Menopoz belirtilerinin tamamında etkili oluyor. Östrojen seviyesini dengeliyor. Çay olarak afiyetle içiliyor. Tarifiyse çok kolay. Öncelikle bir bardak suyu kaynatıyoruz. Daha sonra 10 gr aslanpençesini bu suya atıyoruz. 10 dakika bekledikten sonra dilerseniz şeker eşliğinde günde 3 kere içiyoruz.

Kara alıç: Bu bitkinin anavatanı Amerika. Amerikan yerlileri kara alıç bitkisinin hemen her şeyinden faydalanıyorlarmış. Yapraklarını çay yaparken, dallarından da sepet örüyorlarmış. Ancak tek faydası da bu değilmiş. İçeriğindeki maddeler sayesinde doğurganlığı arttırıyormuş. Hatta daha sonrasında yine aynı topraklarda köle kadınlar daha çok doğum yapsın diye her gün kara alıç çayı içmek zorundaymış. Günümüzde yapılan araştırmalar da doğrulamış ki kara alıç bitkisinin içeriği östrojen seviyesini arttırarak rahim sorunlarına, regl ağrılarına iyi geliyormuş. 

Bu bitkiler dışında papatya, adaçayı, çobançantası, ısırgan otu, atkuyruğu, meyan kökü gibi bitkiler de menopoz belirtilerini hafifletmede ve menopozu geciktirmede etkili olabilir. 

Menopoz belirtilerine iyi gelen bitki çayları

Adaçayı çayı: Adaçayını hepimiz biliyoruz. Aktarlarda hatta marketlerde bile bulabiliriz. Yapımı da kolay. Öncelikle bir bardak suyu kaynatıyoruz. Daha sonra bir tutam adaçayını bu suya atıyoruz. 10 dakika bekliyoruz. Günde 2 – 3 fincan içiyoruz. 

Papatya çayı: Papatya çayı da tıpkı adaçayı gibi 10 dakika demleniyor. Ancak sabahları aç karnına içerseniz daha faydalı olduğu söyleniyor.

Çobançantası karışımı: Bu soğuk içilen bir karışım. 1 litre yani 4 su bardağı suya 2 yemek kaşığı iyice ufalanmış çobançantası bitkisini atıyoruz. Sonra 8 saat bekliyoruz. Dilersek içine limon ya da şeker de atabilirsiniz. Ancak bu karışım yapımından sonra 12 saat içinde tüketilmeli. 

Tüm bu karışımların genellikle herhangi bir yan etkisi olmaz. Ancak bazı kişiler alerjik reaksiyon gösterebilir. Ya da varsa başka sağlık sorunlarını kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle bu tür bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ya da uzmanlarımıza başvurmalısınız.