Menopoza bitkisel çözümler

Menopoz herkesin korkulu rüyası değil. Bazı kadınlar menopozu hiç belirti yaşamadan atlatabiliyor. Ancak belirti yaşayanlar için hayat epey zor bir hal alabiliyor. Bu durumda da doğal menopoz tedavileri devreye giriyor. Kadınların ilerleyen yaşlarını kabusa çeviren menopoz belirtilerini silmeye yardımcı oluyor. Menopoz özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesinin değişmesiyle ortaya çıkan bir süreç.

Yapılan anketlere göre kadınların %40’tan fazlası menopozu belirtileriyle ve yeterince ağır bir şekilde geçiriyor. Vücut yeni dengesine alışırken ve doğurganlık evresi sona ererken gece terlemeleri, sıcak basmaları, vajinal kuruluk, kanama, huzursuzluk ve Depresyon kapınızı çalıyor. Ancak hemen telaşlanmayın, bu durumun çaresi var. Özellikle ilaç kullanma taraftarı biri değilseniz bitkilerle ve yiyeceklerle bu türden menopoz belirtilerinin daha kolay bir şekilde üstesinden gelmeniz mümkün.

Bitkilerle tedavi

Karayılan otu. Karayılan otu östrojen içerdiği için hormonların düzenlenmesini ve kadınların çoğunda Menopoz Belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlıyor. Silip götürdüğü menopoz belirtilerinin içinde vajinal kuruluk, kaşıntı, depresyon ve sıcak basmaları var.

Yer elması. Yer elması hormonları düzenleyen eşsiz doğal bir tedavi. Özellikle progesteron açısından epey zengin. Progesteronun psikolojik durumlar üzerinde (depresyon, sinir, huzursuzluk gibi) etkisi büyük.

Ginseng. Çin’de yüzyıllardır birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılmış. Bu sorunlardan biri de menopoz. Ginseng ayrıca vajina duvarının sağlıklı ve nemli kalabilmesi için de gerekli. Ayrıca ginseng insomniaya ve sıcak basmalarına karşı da etkili.

Besin takviyesi

Fitoöstrojen. Bu türden östrojen bitkilerde bulunan östrojendir ve vücutta üretilen doğal östrojene benzer. Östrojen kadınların menopoz belirtilerini rahatlatmada en etkili ilaç. Bu sayede sıcak basmaları, vajinal kuruluk ortadan kalkabilir. Ancak menopoz belirtilerini silmek için günde 45 gram alınması gerekli.

Fitoöstrojen birçok meyvenin içinde bulunuyor. Susam, keten tohumu, kırmızı yonca çayı ve soya östrojen kaynaklarından. Rafine edilmemiş soya ürünleri önerilmiyor. Ancak rafine edilmiş soya ürünleri (tempeh, miso, natto) yüksek seviyede fitoöstrojen içeriyor. Böylece menopoz sonrasında hormonlarınızın seviyesi biraz olsun normale dönebilir. Östrojen etkisindeki diğer besinler: elma, havuç, kiraz, bezelye, sarımsak, zeytinyağı ve ay çekirdeği.

Keten tohumu. Keten tohumu ve keten tohumu yağı doğal menopoz tedavisinde etkili olan besinlerden. Keten tohumunu ve keten tohumu yağını tüketirken asla ısıtmamaya dikkat edin. Çünkü sıcaklıkla içindeki besin değerleri ölebiliyor.

Homeopati

Karayılan otu. Gece terlemeleri, sıcak basmaları, vajinal kuruluk, kanama, ruh hali değişiklikleri gibi menopoz belirtilerini ortadan kaldırmada epey etkili bir besin. Ayrıca Romatizma ağrısı çeken, boyun ve Baş ağrısından mustarip ve depresyondaki kadınlar için de ideal görünüyor.

Mürekkep balığı. Menopozun belirtilerini ortadan kaldırmada mürekkep balığı son derece etkili. Mürekkep balığı takviyesine ihtiyacınız olduğunu anlamanızın yolu şu: sıcak basmaları haricindeki zamanlarda üşümek, çok kolay terleyip, ağır egzersizlere ihtiyaç duymak. Mürekkep balığı üzüntüden, vajinal kuruluktan ve cinsel ilişki sırasındaki acıdan kurtulmanın bir anahtarı olabilir.

Lachesis. Lachesisi mutlaka denemesi gereken kadınlar: gece ve gündüz sıcak basmalarından şikayet eden, başın her iki yanında oluşan ağrı ya da Migren durumlarından mustarip kadınlar. Lachesis ihtiyacı kendini çok fazla konuşmayla da belli edebilir. Bu kadınlar gün boyu sıcak yerlerde durmak isteyip alkole karşı bağımlılık sergileyebilir. 

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza danışabilir aklınızdaki her türlü soruyu doktorlarımızla paylaşabilirsiniz.