Menopoz yaşını belirleyen faktörler

Kaç yaşında menopoza gireceğinizi merak mı ediyorsunuz? Bakalım Menopoz yaşını belirleyen faktörler neler.

Kadınlar 30’larına geldiğinde menopoz korkusu yavaş yavaş sarmaya başlıyor. Menopozda neler olacak? Çirkinleşecek miyim? Cinsel yaşamım sona mı erecek? Soruların sınırı yok. En çok merak edilen sorularsa “Kaç yaşında menopoza gireceğim? Ya da menopoz yaşımı neler etkileyecek?” oluyor. Bakalım menopoz yaşı neye göre değişiyormuş, hangimiz kaç yaşında menopoza girmiş olacağız?

Menopoz yaşını belirleyen en önemli faktör

Menopoz yaşını belirleyen birçok faktör var ama bir tanesi hepsinden önemli: annenizin menopoza girdiği yaş. Evet doğru. Menopoz yaşınızı belirleyen en önemli etken en geleneksel olanı. Çünkü sağlıkla ilgili birçok şey gibi menopoz da genetik. Annenizin, anneannenizin ya da teyzenizin menopoza girdiği yaşlara bakın. Hepsi aynı yaşlarda değil mi? Muhtemelen siz de aynı yaşlarda menopoza gireceksiniz. 

Tabii ki bu kural %100 doğru değil. Çünkü menopoz yaşını etkileyen başka faktörler de var. Örneğin bazı kadınlar daha 45 yaşından önce menopoza giriyor. Yani genetik faktörlerin dışında da birçok etken var. Ama her şey yolundaysa genetik faktör tıkır tıkır işliyor.  

Erken menopoz annenizi de bulmuş olabilir. Örneğin anneniz menopoza 40 yaşında girdiyse siz de 40 yaşında gireceksiniz diye bir kural yok. Bu durumda anne tarafındaki kadın akrabalarınıza bakın. Onların menopoz yaşı size kendi menopoz yaşınız hakkında fikir verecektir. 

Menopoz yaşını etkileyen diğer önemli faktörler

Evet, menopoz yaşınızı annenizin menopoz yaşına bakarak anlamak en pratik yol. Ama bazı başka değişkenlerin de işin içine girdiğini unutmayın. Bakalım menopoz yaşını etkileyen 4 önemli faktör neymiş.

Sigara. Hiçbir şey yumurtalıklarınıza sigara kadar zarar vermiyor. Dolayısıyla siz sigara içiyorsanız ve anneniz içmiyorsa sizin menopoz yaşınız annenizden çok daha erken olacak demektir. Ya da tam tersini düşünelim. Anneniz sigara içmişse ve siz içmiyorsanız büyük ihtimalle ondan daha geç menopoza gireceksiniz. 

Kemoterapi. Genç yaşta kemoterapi tedavisi görmüş kadınlarda kemoterapi genellikle yumurtalıklara hafif bir zehir etkisi yapıyor. Kemoterapi tedavisi gördüğü sırada geçici süreliğine adet döngüsü yaşamayan kadınların bazılarında da adet döngüsü bir daha hiç geri gelmiyor. Yani menopoz başlıyor.

Yumurtalık ameliyatı. Çikolata kisti gibi sorunların ameliyatı erken menopozla sonuçlanabilir. Özellikle de tekrar eden ameliyatlar gerekliyse menopoz yaşının bundan etkilenme ihtimali daha da artıyor. 

Etnik köken. Menopoz yaşımızı etkileyen diğer önemli faktör hangi ırktan geldiğimiz. Örneğin İspanyol kadınlar menopoza biraz daha erken girerken, Japonlar ve Çinliler daha geç giriyor. Yani ortalama menopoz yaşı ırka göre de değişiyor. 

Menopoz yaşı hakkındaki efsaneler

Menopoz yaşının tahmin edilmesiyle ilgili birkaç tane de efsane var. Siz siz olun efsanelere inanmayın. Peki bu efsaneler neler?

İlk adet gördüğünüz tarih. Bazı kişiler ilk adet tarihinin menopoz tarihi üzerinde etkili olacağına inanıyor. Yani ne kadar geç adet görürseniz o kadar geç menopoza girersiniz diyorlar. İnanmayın. Bunun hiçbir bilimsel kanıtı yok, tamamen yanlış. 

Hamilelik ve emzirme. Kaç kez hamile kaldığınızın ya da bebeğinizi ne kadar süreyle emzirdiğinizin menopoz yaşıyla hiçbir bağlantısı yok.

Hormonları etkileyen Doğum kontrol yöntemleri kullanmak. Doğum kontrol yöntemlerinin bazıları yumurtlamayı engeller. Ama bu yöntemler bile sizde bulunan yumurta stoğundan yumurta eksiltmez. Dolayısıyla menopoz da sırf bu yüzden erken başlamaz. 

Menopoz yaşıyla ilgili efsaneler bunlarla da sınırlı değil. Bir de henüz kesinliği bilinmeyen efsaneler var. Örneğin kanser türlerinin birçoğuna neden olan plastik malzemelerin erken menopoza da neden olup olmadığı merak konusu. Sizin de aklınıza menopozla ilgili sorular takılıyorsa yorum olarak danışabilirsiniz.