Menopoz ve kalp hastalıkları

Kadınların çoğu kalp hastalıklarının erkek hastalığı olduğunu düşünür. Şimdiden söyleyelim durum öyle değil. İstatistiklere göre kalp hastalıkları kadınların ve erkeklerin bir numaralı ölüm sebebi. Her 6 ölümden biri kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Bu oran bütün kanser vakalarının toplamından daha yüksek. 

Bir kadın 50 yaşına girdiğinde ki 50 yaş menopozun doğal yaşıdır, onun için kalp hastalıkları riski de artmaya başladı demektir. Erken menopoza giren daha genç kadınlarda ise dışardan östrojen desteği almıyorlarsa kalp hastalıkları riski artmaya başlar. Bir kadın menopoza girdiyse ve kalp hastalıklarının diğer risk faktörlerini de taşıyorsa kalp hastalıkları riski daha da yükselir. Kalp hastalıkları risk faktörleri şunlar:

Diyabet

Sigara içmek

Yüksek tansiyon

Yüksek kolesterol

Obezite

Hareketsiz yaşam tarzı

Genetik olarak kalp hastalıklarına yatkınlık

Kalp hastalıklarıyla menopozun ne bağlantısı var?

Kalp hastalıkları menopozdan sonraki dönemdeki kadınları daha fazla tehdit ediyor. Bunun nedeni daha genç yaştaki kadınların yüksek östrojen seviyesiyle korunuyor olması.

Menopozdaki kadınlar kalp hastalıkları riskini nasıl azaltır?

Sağlıklı yaşam tarzı sizi uzun bir süre kalp hastalıklarından uzak tutmaya yetebilir. Günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz bazı küçük değişimler ve ipuçları Menopoz sırasında ve sonrasında kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür. Bu değişimler şunlar olabilir.

Sigarayı bırakın. Sigara içenlerde Kalp krizi riski içmeyenlere göre iki kat daha fazla. Sigara içmekten kaçınmanın yanı sıra içen kişilerden de uzak durun. Pasif içicilik de kalp hastalıklarını tetikleyen faktörlerden.

İdeal kilonuzu koruyun. Ne kadar kilo alırsanız kalbiniz de vücudunuza oksijen ve besin taşımak için o kadar fazla çalışmak zorunda kalır. Araştırmalar kilolu olmanın kalp hastalıklarına yol açtığını gösteriyor.

Haftada en az 5 gün 30’ar dakika egzersiz yapın.  Kalp de diğer kaslar gibi güçlü ve sağlıklı kalmak için çalışmaya ihtiyaç duyar. Hareketli olmak ve düzenli egzersiz yapmak kalbinizin vücudunuza kan pompalama kalitesini etkiler. Hareket ve egzersiz risk faktörlerinin de çoğunu ortadan kaldırmaya yarar. Kan basıncının ve kolesterolün düşmesine, stresin azalmasına, kilo vermeye ve kan şekerinin düzenli olmasına yardımcı.

Sağlıklı beslenin. Doymuş yağ oranı düşük bir diyet uygulayın. Trans yağı düşük lifli besinler, tam tahıllılar, baklagiller, meyveler, sebzeler, balık ve soya yiyebilecekleriniz arasında.

Sağlık durumunuzu kontrol altında tutun. Diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon kalp hastalıklarının en bilinen risk faktörlerinden.

Doktorunuz da önerirse her gün bir Aspirin alın. Önce doktorunuza danışın. O sizin için uygun miktarı daha iyi bilir.

Hormon tedavisi kalp hastalıkları riskini ortadan kaldırabilir mi?

Hormon tedavisi süresince alınan östrojenin kadınlarda kalp hastalıkları riskini azalttığı yıllardır konuşuluyor. Ancak bir grup da dışardan östrojen almanın var olan kalp hastalıklarına hiçbir şey yapmadığını savunuyor. Hatta son zamanlarda yapılan uzun soluklu araştırmalar gösteriyor ki hormon tedavisi gören kadınlarda ortalama olarak kalp hastalıklarında artış söz konusu. Bu risk artışı sadece östrojen alan kadınlarda değil hormonların birleşimini alan kadınlarda da görülüyor. Bunun sonucunda hormon ilaçları artık kalp hastalıklarını önlemek amaçlı önerilmiyor.

Başka bir araştırma sonucu ise hormon tedavisinden sonra kalp hastalıkları riskinin azaldığını saptamış. Ancak geri kalan hastalık riskleri felç, kan pıhtılaşması, kanser yüksek kalmaya devam etmiş. 

Yani bu konuda henüz her kafadan başka bir ses çıkıyor. Kalp hastalıkları riskini düşürmek için hormon takviyesi almayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuzla konuşun. Doktorunuz önlem olarak başka yöntemler önerebilir. Hayat tarzınıza bazı değişiklik fikirleri verebilir, kolesterolü ya da tansiyonu düşürmek için kullanılacak başka ilaçlar önerebilir. Unutmayın doktorlarımız da sorularınıza her zaman cevap vermeye hazır.