Menopoz ve İdrar Kaçırma Problemi Nedir ?

İdrar inkontinansı ya da idrar tutamama problemleri menopozun baş yan etkilerinden. Ancak merak etmeyin tedavi etmek için birçok yöntem var. Menopoz dönemi sırasında ve sonrasında kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun seviyesi belirli düzeyde düşmeye başlar. Östrojen, periyotlarınızı düzenlemek ve hamilelikte vücudunuzu değişimlere hazırlamak dışında idrar torbasını ve idrar yollarını da sağlıklı tutmaya yardımcı.

Östrojen seviyesinin düşmesi kasıktaki idrar torbasını kontrol eden kasların zayıflamasına neden olur. Böylece idrar kaçırma problemleri ortaya çıkar.

Menopozdan sonra ne tür idrar kaçırma problemleriyle karşılaşabilirim?

Menopozdan sonra, menopozla ilişkili olarak ortaya çıkabilecek idrar kaçırma problemleri şöyle sıralanabilir.

Stres inkontinansı. Öksürürken, hapşırırken ya da bir şey kaldırırken oluşan baskıyla zayıflayan kaslardan dolayı idrar kaçırılabilir. Bu türden idrar kaçırma stres inkontonansı olarak adlandırılır. Yaşı ilerlemiş kadınlar arasında en yaygın idrar kaçırma problemleri arasında bulunur.

Sıkışma inkontinansı. Sıkışma inkontinansı yaygın olan başka bir idrar kaçırma türü. Bu durumda idrar torbasındaki kaslar yanlış zamanda ya da her zaman kasılıyor. Böylece sonucu idrar kaçırma oluyor.

Acılı ürinasyon. İdrar yaparken acı duyma durumu.

Gece idrara kalkma. Bir gece boyunca birçok kez idrara çıkma ihtiyacı hissetmek.

Yaşlı kadınlarda idrar kaçırmaya başka hangi durumlar neden olur?

İdrar kaçırma problemlerine neden olan tek durum elbette menopoz değil. İdrar kaçırmaya neden olan başka sağlık sorunları da var. Bu sorunları şöyle sıralayabiliriz.

Enfeksiyonlar

Önceki hamilelikler

Felç ya da diyabetten dolayı sinirlerde hasar

Bazı ilaçlar

Yürüme ve hareket etmede güçlük

Sigara, alkol ya da kafein de idrar kaçırma problemlerini tetikler.

İdrar kaçırma sorunu nasıl teşhis edilir?

İdrar kaçırma problemlerini teşhis etmek için doktorunuz öncelikle hastalık geçmişinizi sorar. Detaylı olarak öğrenir. Kasık bölgesinde fiziksel bir muayene yardımıyla sorunu teşhis edebilir. Enfeksiyon ya da başka hastalık riskine karşı idrar tahlili yaptırmanız da istenebilir.

Doktorunuz idrara çıkma günlüğü tutmanızı isteyebilir. Her tuvalete gittiğinizde ya da idrar kaçırdığınızda not almanızı ister. Bunun haricinde belirtiler ve hangi durumlarda ortaya çıktığı da not almanız gerekenler arasında. Böylece sorunlarınızın çapı daralabilir ve en iyi tedavi şeklini bulmak kolaylaşabilir.

İdrar kaçırma problemleri için hangi tedaviler var?

Hangi türden idrar kaçırma probleminiz olduğuna bağlı olarak tedavi şekliniz de değişecek. Doktorunuz bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Bu değişiklikler şöyle:

Kafein tüketimine sınır koymak.

Kasık bölgesi egzersizleri. Kasık bölgesindeki kaslar güçlenir. Kasık bölgesi egzersizi kasık kaslarınızı sıkıp daha sonra serbest bırakarak yapılıyor. Egzersizleri nasıl yapacağınızdan emin değilseniz doktorunuza ya da hemşirenize danışabilirsiniz. 

İdrar torbasını daha fazla idrar tutması için eğitmek.

Obez ya da aşırı kilolu bir kadınsanız doktorunuz kilo vermenizi tavsiye edebilir. Çünkü kadınlarda aşırı kilo idrar kaçırma nedenlerinden biri.

Bu küçük tavsiyeler işe yaramazsa üzülmeyin başka seçenekler de var.

İlaçlar.

Biyolojik geri bildirim. Özel bir makine yardımıyla bazı vücut fonksiyonlarını isteğe bağlı olarak kontrol etmeyi öğrenme.

Kasık kaslarının elektriksel uyarımı.

Vajinaya idrar torbasını tutacak bir araç yerleştirme.

Akıntıyı engellemek için direkt olarak idrar yoluna bir araç yerleştirme.

Sarkan idrar torbasını daha iyi bir pozisyona getirmek için cerrahi müdahale.

İdrar kaçırma problemi olan bazı kadınlara östrojen tedavisi de yardımcı olabilir.

İdrar kaçırma problemim için hangi doktora gitmeliyim?

Aile hekiminiz (size hangi uzmana gitmeniz gerektiği konusunda yardımcı olur.)

Ürojinekolog (kadınların idrar problemleriyle ilgilenen uzman)

Ürolog (idrar problemleriyle ilgilenen bir uzman)

Ayrıca unutmayın aklınıza takılan her türlü soru için Cevapsepeti.com uzman doktorları da her zaman yardıma hazır.