Menopoz ve Diğer Hastalıklarla İlişkisi

Menopoz kadınlar için yeni bir dönem demek. Bu yeni dönemin artısı da eksisi de çok. Menopoz’un diğer hastalıklarla ilişkisi de var. Şimdi gelin menopozla gelen ciddi sağlık sorunlarına yakından bakalım.

Menopoz ve Tansiyon

Menopoz kadınların doğurganlıklarına veda dönemi. Menopoza giren kadınlar artık yumurtlayamaz, dolayısıyla da doğum yapamazlar. Ancak menopozun tek etkisi bu değildir. Menopozla birlikte vücutta hormon üretimi yön değiştirir. Artık eskisi kadar östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonu salgılayamayan vücutta erkeklik hormonları baskınlaşır. Sonuçsa pek çok yönden olur. İlk başta belirtiler başlar. Gece terlemeleri, ateş basmaları, uykusuzluk, Stres ilk birkaç yıl ufak ufak rahatsızlık verebilir. Bazı kişilerdeyse bunlar çok rahatsız edici olabilir. Sonrasında vücut eskisi gibi östrojen ve progesteron salgılamadığından kalp hastalıkları, kanserler, tansiyon sorunları baş gösterebilir.

Vücuttaki kan basıncı yani tansiyon menopoz döneminde yükselebilir. Çoğu kadın bu sorunla karşılaşır. Doktorlar menopozla birlikte yükselen tansiyonu hormonlara bağlıyor. Yani hormonlar ve tansiyon birbiriyle yakından ilintili. Menopoz hormonları etkiliyor. Hormonlarsa kilo almaya neden oluyor. Sonuçta tansiyon yükseliyor. Çünkü aldığınız her kilo vücudunuz genişletiyor, kalbinizin daha fazla alana kan pompalamasına neden oluyor, yağ oranınız yükseldikçe damarlarda biriken yağ hücreleri damarları daraltıyor. Tüm bunlar da birleşerek tansiyonunuzu yükseltiyor.

Pek çok kadın bu sorunla karşı karşıya. Ancak yapılan hormon tedavileri menopoz döneminde tansiyon sorunuyla tanışan kadınlara yardımcı olabilir. Bunun dışında uygulanacak bazı yaşam tarzı değişiklikleri de etkili olabilir. Bunlar:

  • İdeal kilonuzu koruyun
  • İşlenmemiş tahıllar, sebze ve meyveler tüketin
  • Tuzu azaltın
  • Haftada en az 4 gün egzersiz yapın (yürüyüş, yüzme, bisiklet vs.)
  • Alkol ve sigaradan kaçının
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanın

Menopoz ve Epilepsi

Menopoz, kadınların yumurtlamasının durduğu, adet kanamalarının kesildi ve hormonsal dengesinin alt üst olduğu bir dönem demiştik. Çünkü yıllarca salgılanan kadınlık hormonları menopoza geçişte azalmaya başlıyor. Testosteron gibi erkeklik hormonları artıyor. Bu duruma alışkın olmayan vücutsa nasıl tepki vereceğini şaşırıyor. Beyin de bundan etkileniyor. Beyin fonksiyonlarında bozulmalar oluyor. Hele bir de epilepsi gibi bir sağlık sorununuz varsa işler iyice çığırından çıkıyor. Ateş basmaları, stres, hatta Depresyon bile tetikleniyor, sağlıklı kadınlara oranla çok daha ağır oluyor.

Menopozun çoğu belirtisi beyinle yakından ilgili. Örneğin ateş basmaları, gece terlemeleri direkt olarak beyinden alınan emirlerle oluyor. Ateş basmaları hep bu hormonsal dengesizliğin beyin üzerindeki etkisinden oluyor. Bir de normalde de beyin sinyallerinde karışıklık olan epilepsi hastası kadınlar menopoza girince trafik içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Epilepsi krizleri artıyor, Menopoz Belirtileri ağırlaşıyor. Bunların tüm sorumlusu yine hormonlar.

Menopoz ve Yumurtalık kanseri

Menopoz ve kanser kavramı aslında birbiriyle yakından ilişkili değil. Ancak menopozun başlaması ve kanser riskinin yükselmesi 50’li yaşlarda kesiştiğinden birbirlerini tetikliyor olabilirler. Düşen östrojen hormonu ki bu hormonun kadınları tüm kanserlere karşı koruduğu biliniyor, artık eskisi gibi etkili olmadığından kansere yakalanma riski artıyor. Yani menopoz kansere neden değil. Ancak kanserden koruyucu hormonları azaltarak korunma şansını düşürüyor. Ayrıca menopoz belirtilerini hafifletmeye yönelik kullanılan ilaçlar da kanser tetikleyici olabiliyor.

Kadınlarda menopoz öncesi ya da sonrası olsun en sık görülen kanser türü, yumurtalık kanseri. Yumurtalık kanserinin kesin nedeni hala belirlenemedi. Ancak İnsan Papilloma Virüsünün çok büyük oranda etkili olduğu düşünülüyor. Çoğu durumda menopoz sonrası ortaya çıkıyor. Bu nedenle östrojen hormonunun eksilmesi ve eskisi kadar kanserden koruyamaması yumurtalık kanseri dahil pek çok kansere neden olabiliyor.