Menopoz sonrasında vajinal kuruluğun çaresi ne?

Menopozun en sinir bozucu sonuçlarından biri vajinal kuruluk. Peki Menopoz sonrasında vajinal kuruluğun çaresi ne?

Menopoz sonrasının en kötü sonuçlarından biri vajinal kuruluk. Ruhsal değişimler, kilo almak gibi sonuçlar varken vajinal kuruluğu mu kafaya takacağız demeyin. Çünkü vajinanın ıslanması ve kayganlaşması hem vajinayı koruyor hem de sağlıklı bir cinsel yaşamın anahtarı oluyor. Vajinal kuruluksa cinsel ilişki sırasında acıyı beraberinde getiriyor. 

Peki vajinal kuruluğun nedeni ne? Menopoz sırasında östrojen hormonu düşüyor. Östrojen vajinanın ıslak kalmasını sağlayan hormon olduğundan dolayı o düşünce vajina da otomatik olarak kuruyor. Kuruluğun tek can sıkıcı sonucu cinsel ilişki sırasında duyulan acı değil. Menopoz sonrası dönemde gelişen atrofik Vajinit isimli sorun da vajinal kuruluktan kaynaklanıyor. Vajinanın içinde iltihaplanma oluşuyor. Bunun sonucundaysa yanma, acı, cinsel ilişki sırasında acı, hatta cinsel ilişki sonrası kanama, bazen de Vajinal kaşıntılar kendini gösteriyor. 

Vajinal kuruluk ve atrofik vajinit tedavisi

Vajinal kuruluk gibi sorunlar yaşayan kadınlar genellikle bunu doktorla paylaşmaktan ya da bu sorun yüzünden doktora gitmekten çekinirler. Bazılarıysa cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve acı hissetmenin yaşla birlikte gelen doğal bir süreç olduğunu düşünürler. Ama ne doktorunuzdan çekinmenize gerek var ne de kendinizi yaşlı ilan etmenize. Çünkü doktorunuzun önereceği bazı yöntemlerle bu sorundan kurtulmanız mümkün. Doktora ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Çünkü atrofik vajinit zamanla kötüye giden bir hastalık. Tedaviye erken başlamak sizin için çok daha sağlıklı. 

Vajinal kuruluğun en kısa yoldan çözümü kayganlaştırıcılar. Jel ya da krem şeklinde satılan bu ürünleri her eczanede bulabilirsiniz ama su bazlı olmasına dikkat edin. Çünkü su bazlı olanlar yağ bazlı olanlardan daha etkili. Ayrıca da kondomla kullanmak için de daha güvenli. Ama maalesef kayganlaştırıcılar atrofik vajinit için kesin çözüm değil. Çünkü kayganlaştırıcılar başta vajinal kuruluğu için gayet etkili olmasına rağmen aradan sadece 1 saat geçince kuruluk yeniden başlıyor. 

Vajinal kuruluğa çözüm olan daha etkili bir ürün var: östrojen kremleri. Bu kremler doğrudan vajinaya uygulanıyor. Cilt tarafından emiliyor ve kan dolaşımına karışıyor. Ama hormon tedavisi gören kadınlar için pek etkili bir yöntem olmuyor. Çünkü kan dolaşımındaki hormon miktarını değiştiriyor. Üstelik göğüs kanseri gibi kanser türleri östrojenin çok olduğu ortamlarda geliştiği için bu konuda da bir risk oluşturuyorlar. 

Atrofik vajinit tedavisi için östrojen kremlerinin olumsuz yanlarını barındırmayan iki yeni ürün piyasaya sürülmüş. Bir tanesi bebek aspirini boyutunda bir hap. İçilmiyor. Bir alet yardımıyla vajinanın içine yerleştiriliyor. Haplar vücudunuzun içinde çalışmaya başlıyor. Birkaç gün boyunca azar azar östrojen hormonu salgılıyorlar. Cildiniz de bunu emiyor ve kan dolaşımınıza katıyor. Hapların birkaç günlük olduğunu söylemiştik. Yani haftada 2 kez yenilenmesi gerekiyor.

Yeni tedavi yollarından diğeri de Estring denilen halkalar. İşleyişi haplarla aynı. Vajinanın içine yerleştiriliyorlar ve azar azar östrojen salgılıyorlar. Ama halkalar haplardan daha kullanışlı. Çünkü bir halka yaklaşık 3 ay boyunca östrojen salgılıyor. 3 ayın sonunda halka yenisiyle değiştiriliyor.

Hem hapların hem halkaların kullanımı çok kolay. Hiçbir acı vermiyorlar. Sadece takılırken hissediyorsunuz ve daha sonra orada olduklarını bile anlamıyorsunuz. Bir ortak özellikleri daha var. Vajinadaki östrojen miktarını arttırmalarına rağmen vücudun toplam östrojen miktarını etkilemiyorlar. Yani haplar ve halkalar sadece vajinal bölgede etkili oluyor. Aslında bu bir açıdan da iyi. Çünkü göğüs kanseriyle mücadele eden kadınlar için hiçbir risk taşımıyor. 

Siz de vajinal kuruluktan şikayetçiyseniz daha ayrıntılı bilgi için doktorlarımızla görüşebilirsiniz.