Menopoz sonrası vajinal kanama neden oluyor?

İlk adet dönemi tecrübesinden itibaren, her kadın vajinal kanamanın hayatın normal bir parçası olduğunu kabul etmeye çalışır. Günün birinde bu döngü sonlanır; menstrüal döngü yaşanmadan geçen bir yılın ardından Menopoz dönemi her kadın için resmi olarak başlar.

Tam da bu noktada, oluşabilecek vajinal kanama büyük endişe yaratır. Pek çok durumda bu kesinlikle göz ardı edilmemesi ve bir uzmana danışılması gereken ciddi bir sağlık sorunu olabilir.

Kadınlar menopoz sürecine girdikten sonra dölyatağını aylık adet döngüsü için uyaran hormonlar işlevlerini yitiriyor. Bu nedenle menopozda kanamanın kökenini aydınlatmak büyük önem taşıyor. 

Hafif nedenler 

Menopoz sonrası oluşabilecek vajinal kanamanın çok ciddi olmayan, tedavisi kolay bazı nedenlerini sıralayalım:

Vajinal kuruluk ve vajinal atrofi. Vajinal duvarların kuruması, kolayca kanaması anlamına geliyor. Topikal östrojenlerle veya kayganlaştırıcılarla tedavi edilebilir.

Servikal polipler (rahim ağzı polipleri). Rahim ağzında oluşan beze biçimli bu ufak yapılar kolayca kanayabilir. Çoğunlukla iyi huylu olan bu şişliklerin tedavisi, vücuttan alınması kolay ve zararsız bir müdahele gerektirir.

Döl yatağı polipleri. Döl yatağında oluşan bu polip çeşidi yapı itibariyle, rahim ağzında oluşanlara benziyor. Tedavisi de servikal polipler gibi; kolay ve zararsız bir operasyon yeterli.

Yoğun Stres. Yoğun stres altında olan kadınlar zaman zaman menopoz sonrası bir veya iki kez vajinal kanama gözlemleyebilir. 

İdrar yolu kanaması veya rektal kanama. Vücudun bu bölgelerinde oluşacak herhangi bir kanama kolaylıkla vajinal kanamayla karıştırılabilir. Bu durumlarda mutlaka kanamanın asıl kaynağı saptanmalı ve derhal tedaviye geçilmeli. 

Ciddi nedenler 

Aşağıda inceleyeceğimiz durumların mümkün olan en kısa zamanda kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi şart:

Rahim ağzı kanseri. Menopoz sonrası görülen kanama bu kanser türünün en önemli belirtilerinden. Bu yüzden herhangi bir vajinal kanamada mutlaka  onkologla görüşülmeli. 

Dölyatağı kanseri. Sürekli ve normal miktarın üstünde vajinal kanama dölyatağı kanserinin önemli belirtilerinden. En kısa zamanda onkolojik müdahele gerektirir.

Menopoz sonrası kanamada ne yapmalı?

Menopoz sonrası vajinal kanama yaşayan her kadın en kısa sürede kapsamlı check – up yaptırmalı. Özellikle 35 yaş üzeri bayanlar, henüz menopoz sürecine girmemiş olsalar bile, normalin dışındaki (daha ağır kanama, daha sık veya daha uzun adet dönemleri vb.) her türlü kanamayı uzmana danışmalı. 

Düzenli ve belirli aralıklarla yapılan smear (simir) testleri herhangi istenmeyen bir sağlık sorunu karşısında hazırlıklı olmanızı sağlayabilir; bu sebeple simir testlerinizi aksatmamaya özen göstermeniz oldukça önemli. Herhangi bir servikal lezyonun koloskopi aracılığı ile incelenmesi veya biyopsisinin yapılması da gerekli.

Menopoz dönemine girdikten sonra yaşanan her türlü vajinal kanama durumunda unutulmaması gereken en önemli nokta: en kısa zamanda bir doktora danışılmalı. Herhangi bir kanama görüldüğünde, rahminizin uzman tarafından mutlaka kontrol edilmesi  gerekiyor. Duruma göre endometriyal biyopsi veya pelvik ultrason gibi kontrol yöntemleri uygulanabilir. Kanama nedenlerinden bazıları kolay tedavi edilebilir; bazı durumlar ciddi müdahele gerektirebilir. Her koşulda uzman görüşü gecikmeden alınmalı.