Menopoz Seksi Nasıl Etkiler ?

İnsanız. Gün günü tutmuyor. Hızla değişiyoruz. Gençlik rüzgarı dinince östrojen salımı azalıyor; Menopoz kapıyı çalıyor. Cinsel istekte azalma bu dönemin belirtilerinden.

Menopoz geçiren herkes farkında: seks artık eskisi gibi değil. Ne eski hassasiyet kalıyor, ne de heves. Üstüne östrojen kıtlığından vajinaya giden kan seviyesi de azalıyor. Vajinada rahatsız edici bir kuruluk oluşuyor.

Libidonun düşmesinin ardındaki tek suçlu östrojen değil. Menopoz sırasında kadının cinsel isteğini azaltan başka faktörler de var. Örneğin:

•    Mesaneyi kontrol etmekte zorlanma
•    Uyku bozukluğu
•    Depresyon
•    Stres
•    İlaçlar
•    Sağlık sorunları

Menopoz tüm kadınlarda cinsel isteği azaltır mı?

Aslında hayır. Çünkü menopoz sırasında cinsel isteğinden hiçbir şey kaybetmeyen kadınlar da var. Araştırmacılar bunu menopozda hamile kalma korkusunun yok olmasına bağlıyor. Korku ortadan kalkınca cinsel istek de artıyor.

Ayrıca çoğu kadın menopoz sonrası çocuk bakmayı seviyor. Böylece hem kendi mutlu oluyor, hem de eşiyle ilişkisi düzeliyor.

Menopozda vajinal kuruluğun çözümü var mı?

Vajinadaki kuruluğun çaresi var. Haricen uygulanan çeşitli kayganlaştırıcılar menopozda işinize yarayabilir. Ama önerimiz suda çözünenleri kullanmanız yönünde. Çünkü suda çözünmeyenler bakteri oluşumunu tetikleyebilir. Özellikle kemoterapi görenler suda çözünen ürünleri tercih etmeli.

Cinsel isteği arttırmanın yolu var mı?

Herhangi bir ilacın menopozda cinsel isteği arttırdığı yönünde veri yok. Östrojen takviyesi işe yarayabilir. Üstelik vajinal kuruluğu azalttığı için ilişkide duyulabilecek acı da ortadan kalkar.

Doktorlar östrojen ve androjen karışımı takviyenin menopozda cinsel isteği arttıracağını düşünüyor. Araştırmalar devam ediyor.

Cinsel sorunları konuşmak utandırıcı gelebilir. Ancak unutmayın: bu durum gayet normal. Hatta tüm kadınların ortak sorunu. Sorununuzu doktorunuzla paylaşmanız iyi gelecektir. Utanmaya gerek yok. Doktor sizi dinledikten sonra eşinizle birlikte uzman bir terapiste yönlendirebilir. Bu terapiler menopozda gerçekten işe yarıyor. Denemenin ne zararı var? 

Menopozda eşime nasıl yaklaşırım?

Menopoza girdiniz. Artık seks konusunda eskisi gibi değilsiniz. Ama terapiye ihtiyacınız olduğunu da pek düşünmüyorsunuz. Böyle durumlarda bile eşinizle yakınlaşmak biraz zaman alacaktır. Hazırlıklı olun. Ama kendinizi de strese sokmayın. Çünkü aşkı, sevgiyi ifade etmenin binlerce yolu var. Romantik yürüyüşler, mum ışığında yemekler… O yıllardır sizin eşiniz. Nasıl mutlu olacağını herkesten iyi bilirsiniz.

Cinsel açıdan ona yakın hissetmek istemeniz de çok doğal. İşte bunu kolaylaştıracak öneriler:

Kendinizi eğitin: Anatominizi, cinsel fonksiyonlarınızı, yaşla birlikte neleri kaybedeceğinizi ve tabii ki kazanacağınızı iyice öğrenin. Böylece menopozda kendiniz daha iyi kontrol edebilecek, depresyonu daha kolay atlatacaksınız.

Dürtüyü harekete geçirin: Bunu seks hayatınızdaki rutinleri değiştirerek yapabilirsiniz.

Oyalanmak için bir şeyler bulun: Bu rahatlamanızı sağlayacak. Müzik, video, televizyon ya da egzersizler yardımcı olabilir.

Acıyı azaltın: Menopozda vajinal kuruluk yüzünden seks sırasında acı hissedebilirsiniz. Bunu farklı pozisyonlar deneyerek, rahatlamak için duş alarak ya da vajinal kayganlaştırıcılar kullanarak çözebilirsiniz.

Peki ya cinsel yolla bulaşan hastalıklar?

Maalesef menopozda da hala cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz var. Bu sizin yaşınıza ya da üreme sisteminizin durumuna bağlı değil. Cinsel yönden aktif olduğunuz her an yakalanma riskiniz olduğunu bilmelisiniz. Unutmayın: cinsel yolla bulaşan hastalıklar ölüme kadar götürebilir. AIDS en bilinen örneği.

Menopoz sırasında ya da sonrasında cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için:

•    Her cinsel ilişkide kondom kullanabilirsiniz.
•    Sadece güvendiğiniz kişiyle seks yapabilirsiniz.
•    Tek eşlilik önemli. Bu sayede kondom gibi bir korunma yöntemine de ihtiyacınız olmaz.
•    Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yaptırabilirsiniz.
•    Kendinizde bu hastalıkların belirtileri olup olmadığını sık aralıklarla kontrol edebilirsiniz.
•    En önemlisi, bu hastalıklar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha iyi korursunuz.