Menopoz Romatizmayı Artıran Bir Etken midir ?

Menopozun birçok hastalığı ve semptomları tetiklediği tıp dünyası tarafından uzun zamandır kabul ediliyor. Kadınlar menopoza girmeleriyle beraber daha öncesinden sahip oldukları ağrılı hastalıklarda daha fazla semptoma maruz kalıyorlar. Bu birçok hastalık gibi romatizmada da geçerli. Romatizmaya sahip olan kadınlar, Menopoz döneminde Romatizma semptomlarını diğer kadınlardan daha fazla yaşıyor. Buna neden olan en önemli faktör vücutta azalan östrojen hormonu olarak gösterilse de, yapılan araştırmalarda östrojen eksikliğinin terse çevirilmesinin romatizmal ağrıları azalttığı kanıtlanmış değil.

Romatizma ve menopoz arasındaki bağ düşünüldüğünden daha karmaşık bir bağ. Her ne kadar kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde romatizmal ağrılarında artış olduğu belirlenmiş olsa da, araştırmalarda romatizma ve menopoz arasındaki bağ tam olarak açıklanamadı.

Texas Üniversitesi’ne bağlı olan Southwestern Medical School’da uzun süredir Scott Zashin öncülüğünde romatizma ve menopoz üzerine araştırmalar yapılıyor. İlginç olan şeyse, romatizmaya sahip olan kadınların ağrılarının ve şikayetlerinin gözle görülür biçimde artmasına rağmen hala araştırmalarda bunu kanıtlayan bir bağın bulunamamış olması.

Östrojen ve Romatizma

Romatizmal ağrıları etkileyen olası ana faktör östrojen hormonudur. Kadınlardaki üreme hormonu olan östrojen hormonu, menopoza girilmesi ile birlikte önemli ölçüde azalır. Bu konu üzerinde araştırma yapan bilimadamları romatizma ile ilgili şüphelerini bazı anahtar faktörlere bağlıyorlar. İşte bu faktörlerden bazıları:

Romatizma sahibi olan kadınların sayısı romatizmaya sahip olan erkeklerin sayısının yaklaşık olarak 2.5 katıdır. Bu da romatizmanın kadınların biyolojisiyle daha ilgili bir hastalık olduğunu gösteriyor.

Hamile kadınlarda vücut normalin çok üstünde östrojen hormonu salgılar. Yapılan araştırmalar hamile kadınların romatizmal ağrılarının önemli biçimde azaldığını tespit edildi. Her 4 hamile kadından 3’ü ilk 3 aylık hamilelik dönemi sonrasında romatizmal ağrılarının azaldığını belirtti. Doğumdan sonra östrojen hormonu normal seviyeye döner. Bu nedenle doğum sonrası dönemde 10 kadından 9’u romatizmal ağrılara yeniden ship olduklarını ve ağrıların eskisinden daha şiddetli olduğunu belirtti.

Ciddi boyutlarda kemik yoğunluğu kaybı olarak tanımlanan osteoporozun romatizma ve menopozla doğrudan ilişkili olduğu bulundu. Araştırmalara göre menopoz sonrası artan osteoporozun nedeni vücutta salgılanan östrojen hormonunun azalmasıdır.

Araştırmalar Bize Ne Gösteriyor?

Menopoz ve romatizma arasındaki ilişki araştırması aslında düşünüldüğünden daha karmaşık bir yapıda:

Yapılan bir araştırmada menopoz dönemini geçirmiş olan kadınların östrojen hormonu alarak gördükleri tedavi sonucunda romatizmal semptomlarda azalma olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca yapılan hormon tedavisi kadınlardaki romatizma oranını azaltmadı.

Araştırmalara rağmen yine de romatizma ile östrojen hormonu arasında bağlantının olduğu bulundu. Kobaylar üzerinde yapılan deneylerde romatizmaya sahip olan kobayların östrojen hormonları algılayan sinirlerin geliştiği bulundu. Araştırmada bulunan bir başka şey de östrojen hormonu tedavisi gören kobayların kemik yoğunluğu azalmasının azalması oldu.

Menopoz ve Romatizma Semptomları

Her ne kadar araştırmalar daha romatizma ve menopoz arasındaki bağlantıyı kanıtlayamamış olsa da mepozun romatizmal semptomları artırdığı bir gerçek. Birbiriyle etkileşen semptomlar romatizmaya sahip kadınlarda menopoz döneminde sorunlara yol açabilir. Bu sorunlardan bazıları:

Osteoporoz: romatizma kemik yoğunluğunu azalmasını artırırken, bir yandan da eklemlerdeki iltihaplarla kemik yapısının bozulmasına neden olur. Özellikle kortizon tedavisi gören romatizma hastalarında yüksek derecede kemik yoğunluğu kaybı görülür. Menopoz daha da fazla eklem ağrısına neden olur ve kemik çatlaklarını artırır.

Kas kaybı: menopoz kadınlarda kas kaybına da sebep olmaktaıdr. Eklemlerin desteklenmesinde en önemli göreve sahip olan kasların güçsüzleşmesiyle eklem ağrıları da artar.

Yorgunluk: romatizma iltihaplanması bazı insanlarda aşırı yorgunluk hissine neden olabilir. Yorgun hissetme menopozun neden olduğu ve düşük uyku kalitesiyle doğrudan ilgili semptomlardan biridir. Uykusuzluk romatizmal semptomlarla ilgili olarak yorgunluğu artırır.

İlaç tedavisi görmek istemeyen kadınlar için en etkili çözüm egzersiz yapmak. Egzersiz yapmanız romatizmal ağrılar ve menopozun getirdiği semptomları azaltmakta size çok yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak kemik ve kas yoğunluğunu artır ve uyku kalitesini yükseltir. Araştırmalar bu iki medikal durum arasındaki bağı arayadursun, unutmayın ki semptomları azaltmak sizin elinizde!