Menopoz için hormon tedavisi

Geçmişte hormon replasman tedavisi, Menopoz tedavisinde ve menopoz belirtilerinin tedavilerinde fazlaca önerilen bir tedaviydi. Özellikle menopoz harici sorunlarda da işe yarıyor olması; kemik erimesi ve kalp hastalıklarını da önlemesi açısından gayet yararlı bir tedavi olarak görülüyordu. Son zamanlarda yapılan araştırmalar hormon tedavisine yeni bir ışık tutuyor.

Hormon replasman tedavisi ne?

Hormon tedavisi vücuda sadece östrojen takviyesiyle ya da hem östrojen hem de progesteron takviyesiyle yapılabilir. Menopoz sırasında ya da sonrasında uygulanabilen bir tedavi. Progesteron ve östrojen kadınların yumurtalıklarında üretilen hormonlar. Yumurtalıklar bu hormonları yeterli miktarda üretmemeye başlayınca vücuda ihtiyacı olan miktarda hormon takviyesi yapılıyor. 

Vücudun neden östrojene ve progesterona ihtiyacı var?

Östrojen ve progesteron rahimi besleyen, rahim zarlarını kalınlaştıran ve döllenmiş yumurtaya uygun ortamı hazırlayan hormonlar. Östrojen aynı zamanda vücudun kalsiyumu nasıl kullandığını ve damarlardaki kolesterol miktarının sağlıklı düzeylerde kalmasını kontrol ediyor. Vajinanın sağlıklı olmasının nedeni de östrojen.

Menopoz yaklaştıkça yumurtalıklar bu hormonların üretimini azaltmaya başlıyor. Azalan östrojen seviyesi sıcaklık basmaları ve kemik erimesi gibi menopoz belirtilerinin görülmesine neden oluyor. Hormon tedavisi östrojen seviyesinin normale dönmesini sağlıyor. Böylece menopoz belirtilerinden bazılarının görülmesini ve kemik erimesinin başlangıcını engelliyor.

Progesteron ne işe yarıyor?

Rahimlerini aldırmamış kadınlar için gerekli olan bir hormon. Östrojen progesteronsuz alınırsa rahim kanseri riskini arttırıyor. Regl dönemlerinde rahim zarı kanla beraber dışarı atılır. Kanama olmayınca fazla östrojen rahimde bir kitle oluşmasına neden olabilir. Bunun sonu da kansere varabilir.

Ancak progesteron kanser riskini azaltıyor. Çünkü rahim zarının her ay atılmasını sağlıyor. Yani progesteron alan kadınlar her ay regl olmaya devam ediyor. Rahmini aldırmış kişilerde progesteron alma ihtiyacı olmaz.

Hormon tedavisinin türleri

Östrojen terapisi: Östrojen tek başına alınır. Her gün az miktarda olacak şekilde haplarla ya da bantlarla alınabilir. Düşük seviyelerde östrojen alımı menopoz belirtilerini ortadan kaldırmaya ve kemik erimesini engellemeye yardımcı.

Progesteron ve östrojen terapisi: Östrojen ve düşük seviyede progesteron alınır. Başlangıçta düşük seviyelerde hormonlarla başlamak her tedavide olduğu gibi gerekli. Sonraları her yıl doz arttırarak tedaviye devam edilir.

Östrojen hangi menopoz belirtilerine iyi gelir?

Sıcak basmaları

Vajinal kuruluk (cinsel ilişki sırasındaki acıyı da dindirir)

Menopozun diğer sorunlu belirtileri (gece terlemeler, ciltte kuruma ve kaşıntı)

Osteoporoz ve kemik kırılma riski

Psikolojik durum

Diş çürümeleri

Kolon kanseri riski

Hormon tedavisinin riskleri

Hormon tedavisi birçok kadının menopozu sorunsuz atlatmasını sağlar ama risksiz bir tedavi değil. Hormon tedavisinin riskleri şöyle:

Rahim kanseri (rahimini aldırmamış kadınların sadece östrojen hormonu takviyesi alması sonucunda böyle bir risk doğabilir.)

Kan pıhtılaşması ve felç riskinin artması

Ayrıca araştırmalara göre uzun süre hormon tedavisi gören kadınlarda kalp hastalıkları daha fazla görülüyor. 

Bu konuda daha detaylı bilgi ve kafanızdaki sorular ve endişeler için yorum yazın.

Hormon tedavisi kimlere yapılmaz?

Geçmişte olan ya da devam eden meme kanseri vakalarına

Geçmişte olan ya da devam eden rahim kanseri vakalarına

Anormal vajinal kanaması olanlara

Geçmişte olan ya da devam eden kan pıhtılaşması sorunları olanlara

Geçmişte felç geçirmiş kişilere

Karaciğer hastalarına

Bilinen hamileliklerde ya da hamilelikten şüpheleniliyorsa

Sigara tiryakileri hormon tedavisine başlamadan bırakmayı düşünseler iyi olur.

Hormon tedavisinin yan etkileri

Her ilaç ya da tedavi şekli gibi hormon tedavisinin de yan etkileri var. En yaygın yan etkileri şunlar:

Göğüs hassasiyeti

Kanama

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Cilt lekeleri

Kan pıhtılaşma sorunları