Menopoz belirtilerinin tedavileri

Menopoz belirtileri malum: ateş basması, gece terlemesi, Stres, sıkıntı, uykusuzluk, duygu değişimi, vajinal kuruluk. Daha sayalım mı? Menopoz Belirtileri saymakla bitmiyor. Menopozun kendisi zaten zor bir süreçken üzerine bir de belirtilerle baş etmek gerekiyor. Geceleri uykumuzu kaçıran, gündüzleri bizi strese sokan bu belirtilerin de tedavi edilmesi tabii ki mümkün. Bakalım menopoz belirtilerini yok etmek ya da en azından hafifletmek için yapabileceğimiz neler var.

Yaşam tarzında değişikliğe gidin. Hem daha sağlıklı olmanın hem de menopoz belirtilerini en aza indirmenin temel yolu sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Tabii ki bunlarla bitmiyor. Eski alışkanlıklardan kurtulmak da menopoz dönemini en az hasarla atlatmanın yollarından. Sigara ve alkolden bahsediyoruz. Sizce de artık bırakmanın zamanı gelmedi mi? 

Diyelim ki siz de yaşam tarzınızda değişiklik yapmaya ve artık sağlıklı beslenmeye karar verdiniz. O zaman kafeinden, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, hafif ve pamuklu giysiler giymek de menopozdaki sıcak basmalarını, terlemeleri, sıkıntıları önlemenin yollarından. Vajinal kuruluğun çaresiyse kayganlaştırıcılarda ve östrojen kremlerinde. 

Doktorun önereceği ilaçları kullanın. Eğer menopoz belirtileriniz sizi aşırı derecede rahatsız ediyorsa doktorunuz hormon tedavisi önerebilir. Ama rahmi alınan kadınlarda hormon tedavisi daha farklı şekilde yapılıyor. Rahmi alınanlara sadece östrojen hormonu takviyesi uygulanıyor. 

Aslında eskiden hormon terapisi sadece menopoz için değil kalp sorunlarıyla ve osteoporozla ilgili etkilerinin tedavisi için de kullanılıyormuş. Ama yeni araştırmalara göre hormon terapilerinin aslında düşündüğümüz kadar sağlıklı olmadığı görülmüş. Aslında hormon terapileri Kalp krizi, göğüs kanseri, beyin kanaması ve kan pıhtısı yüzünden oluşan tıkanmaları tetikliyormuş. İçinde sadece östrojen hormonu bulunan terapiler kalp krizi ve göğüs kanseri riskini arttırmasa da masum değil. Çünkü diğer sorunlara karşı risk hala devam ediyor. Hormon terapileriyle ilgili risk olduğu kesin ama menopoz dönemine giren her kadında aynı risklerin bulunup bulunmadığı henüz kanıtlanmamış.

Hormon terapilerinin zararları bir yana, menopozun etkilerini hafifletmek için başka yollar yok mu? Evet var. Vücuttaki östrojen düzeyini dengeleyerek menopoz belirtilerinin kendilerini daha az göstermesi için geliştirilmiş başka yöntemler de var. Örneğin vajinal kuruluk için kayganlaştırıcılar ya da östrojen kremleri kullanılıyor. Bunları beğenmeyenler ya da ileri seviyede vajinal kuruluk yaşayanlar için vajina içine yerleştirilen hormon hapları ve halkaları var. Hem kullanımı daha kolay hem de salgıladığı hormon sadece vajinal bölgede etkili olduğu için kalp krizi, göğüs kanseri ya da diğer hastalıkların riskini arttırmıyor. Kısacası zararsız. 

Uyku düzensizliği ve stres gibi menopoz belirtileri içinse doktorlar genellikle antidepresanları öneriyor. Antidepresanlar sizi rahatlatıyor, mışıl mışıl bir uyku çekmenizi sağlıyor. Sıcak basmalarını önlemek için de bir sürü yöntem var. Doktorun önerdiği ilaçlar bunların başında. Ama sizin de sıcak basmalarını en aza indirmek için bilmeniz gereken ipuçları var. 

Peki alternatif tedaviler var mı?

Evet, menopoz belirtilerini yok etmek için kullanılan çok fazla yöntem var. Ama güvenilir olup olmadıkları henüz kanıtlanmamış. Bu tekniklerden bazıları: Akupunktur, Meditasyon ve rahatlama teknikleri gibi tamamen zararsız yöntemler. Bu yöntemlerin hepsi menopoz dönemindeki stresi alıyorlar. Üstelik bazı kadınlar sadece bu teknikleri kullanarak menopoz dönemini rahat atlatıyorlar. Bazı kadınlar da doğal ve bitkisel yöntemleri denemeyi tercih ediyor. Karayılan otu, ginseng gibi otlar menopoz dönemine giren kadınların sık sık tercih ettiği bitkisel tedavilerden. Ama bu yöntemler hakkında yeterli araştırma bulunmadığı için zararları ya da yan etkileri bilinmiyor. Bu yüzden en iyisi her ne kullanıyorsanız önce doktorunuza danışmak. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman doktorlarımızla da görüşebilirsiniz.