Menopoz Belirtileri Neler ?

Hormon seviyeleriniz değişmeye başlayınca Menopoz da yavaş yavaş kendini gösteriyor. Sıcak basması, vajinal kuruluk gibi daha bir sürü belirtiyle mücadele başlıyor. Ancak bunların tek suçlusu var. O da azalan hormon seviyeniz.

Menopoz sırasındaki değişimler hem fiziksel hem duygusal olabiliyor. Kilo almak, enerjinizin düştüğünü hissetmek ya da cinsel isteğinizin azalması bunlardan sadece birkaçı.

Menopozda hormonların suçu ne?

Bu değişimlerin tamamı hormonlardan mı kaynaklanıyor yoksa başka nedenleri de var mı? Bunun cevabını henüz araştırmacılar da çözememiş. Buna karşın menopoz gelmeden önce kadınların nelerle karşılaşabileceği gayet iyi biliniyor. Menopoz habercisi belirtilere bakalım:

Düzensiz adet görme: Menopoz dönemi başlayınca adet döneminizin günleri değişebilir; süreç  uzayıp kısalabilir. Adet ağrılarınız eskisine oranla daha hafif ya da daha şiddetli olabilir. Bunu tamamen hormonlardaki dengesizlik belirliyor. 

Sıcak basması: Menopozun en belirgin belirtisi sıcak basması. Aniden yüzünüz, göğsünüz ısınıp kızarabilir. Sıcak basması bir anlık olabileceği gibi dakikalarca da sürebilir. 

Gece terlemeleri: Sıcak basmalarına gece uykunuzda da yakalanabilirsiniz. Bu da ani bir terlemeyle uyanmanıza neden olabilir.

Uyku problemleri: Uykuya dalmakta güçlük çekmek, sabahları çok erken uyanmak, uyurken ara ara uyanmak menopoz belirtilerinden.

Kuru vajina: Menopozla birlikte hormon salımı değiştikçe vajina yavaş yavaş kurumaya başlar. Bu durum seks sırasında acıya neden olabilir. 

İdrar yolu enfeksiyonları: Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonları bu dönem sık rastlanan sorunlardan.

Cinsel isteğin azalması: Özellikle vajinadaki kuruluk seks sırasında size acı veriyorsa cinsel isteğiniz azalabilir.

Kilo almak: Kilo almak menopozun kaçınılmaz parçalarından. Hormonsal değişimlere bağlı olarak menopoz döneminde kilo alma eğilimi artıyor. 

Vücudunuzda değişimler: Bel çevrenizin kısa süre içinde genişlediğini görebilirsiniz. Kaslarınızın eskisi kadar güçlü olmadığını fark edebilirsiniz. Bu tür fiziksel değişimlerin açıklaması basit: Yaşlanıyorsunuz. Menopoz fiziksel değişimleri tetikliyor. 

Depresyon: Kendinizi üzgün, mutsuz ya da depresyonda hissedebilirsiniz. Bu da hormonlarla ilişkili. Öte yandan hiç depresyona girmeden menopozu atlatan birçok kadın olduğunu da hatırlatalım.

Bunlar menopozun sık rastlanan belirtileri. Ama herkes bu belirtileri yaşayacak diye bir kural yok. Bazı kadınların menopoza geçiş dönemi çok ağırken bazılarında adet görememe dışında belirti olmayabilir.

Bir araştırmaya göre kadınlar arasında en yaygın gözlemlenen iki menopoz belirtisi sıcak basması ve kuru vajinaymış. Ama kadınların yarısı bu sorunları çok önemsemiyormuş. Bu sorunlar gündelik hayatlarını etkilemiyormuş.

Menopoz sırasında sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenler olduğunu unutmayın. Geçiş dönemi yaşayan vücudunuzun sağlığını korumak için dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gerektiğini akıldan çıkarmayın.