Menisküs Tedavi Çeşitleri Neler ?

Menisküs, diz ekleminin arasında bulunan eklemlerin birbirine sürtünerek aşınmasına engel olan ve beden yükünü absorbe eden kıkırdak dokunun adıdır. Diz bölgesinde dengesiz yük bindirimi ve tramva sonucunda menisküs dokusunda yırtılmalar olabilmektedir. Düşmelerde, trafik kazalarında, ayak burkulmasında ve üst üste alınan darbelerde ortaya çıkan menisküs yırtığı kendisini ağrı ile belli eder. Hasta bu süreçte yürümekte güçlük çekebilir, şiddetli ağrı yaşayabilir ve diz bölgesinde kilitlenme hissi yaşayabilir. İleri safhalarında hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen menisküs yırtığı, farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Menisküs yırtığı tedavisine başlanabilmesi için öncelikle sorunlu bölgedeki hasarın tespit edilmesi önemlidir. Bunun için uzman Doktor, hastadan yaşanan tramva ile ilgili hikâyeyi anlatmasını ister ve buna göre travmanın şiddeti hakkında bilgi toplamaya çalışır. Sonrasında titizlik içinde gerçekleştirilen el ile muayene aşamasında yan ve arka bağlarda hasar olup olmadığı tespit edilmeye çalışır. Bu aşamada çoğu doktor röntgen filmi talep ederek sorunlu bölgeyi daha iyi incelemek isteyebilir.  Bazı durumlarda MR incelemesine başvurulabilen menisküs yırtığı sorunlarında, en kesin tanı koyulabilmektedir. Ancak MR çekiminin uzman kişilerce gerçekleştirilmesi ve sonuç raporunun uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi önemlidir. El ile muayene ve MR raporlarına göre tam teşhis koyulduğun zaman menüsküs yırtığı tedavisine başlanılabilir.

Menisküs tedavileri, yırtılmanın yaşandığı bölgedeki hasara göre uygulanmaktadır. Buna göre ilaç ve fizik tedavisi, cerrahi müdahaleler söz konusu olabilmektedir.

Menisküs Yırtığının İlaç ile Tedavisi

Menisküs kıkırdağının üçte birlik kısmı kan dolaşımı konforuna sahip iken, üçte ikilik kısmı kan dolaşımından yoksundur. Eğer travma sonucunda kan dolaşımının olduğu bölgede hasar oluşmuş ise ve yırtık ileri boyutta değil ise ilaç tedavisi ve aynı anda fizik tedavisi ile iyileşmesi mümkündür. Bu süre içinde hasta dinlendirilir, diz bölgesi vücuttan daha yüksek konumda tutulur, masaj ve buz kompresi uygulanır. Hafif vakalarda ilaç ve fizik tedavi uygulamaları olumlu netice verebilmektedir. Ancak ileri derecede yırtılmalarda bu pek mümkün değildir.

Menisküs Yırtığının Ameliyat İle Alınması

Menisküs tedavilerin en çok tercih edilen cerrahi operasyon olarak, menisküs kıkırdağının alınması uygulamaları gerçekleştiriliyor. Bu operasyonda diz kapağı açılarak eklem arsında hasar görmüş olan menisküs kıkırdağı alınarak kapatılıyor. Bu ameliyat türü genelde en çok yaşlı hastalarda uygulanıyor, pratik bir ameliyat olan kıkırdak alımı ancak kısa süreli bir tedavi olduğundan günümüzde özellikle genç yaşta olan hastalarda önerilmiyor. Çünkü menisküs kıkırdağının alındığı bölgede hem üzerine gelen yükü absorbe edecek bir kıkırdak kalmıyor hem de aradaki alınan kıkırdaktan dolayı eklemler arasında sürtünme ve buna bağlı olarak aşınmalar meydana gelebiliyor.

Menisküs Yırtığının Dikilmesi

Menisküs yırtığının dikilmesi son dönemde hastalar açısından daha çok tercih edilen bir yöntem olarak gösteriliyor. Bu uygulamada hastanın diz kapağı açılarak, eklemler arsındaki hasar görmüş olan menisküs dokusu dikiliyor ve operasyon yeri kapatılıyor. Birkaç gün içinde hasta koltuk değnekleri yardımı ile ayağa kalkabiliyor. Bu uygulamada hastanın iyileşme sürecine fizik tedavi ile destek sağlanıyor. Diğer yöntemlere göre daha geç iyileşme gösteren menisküs yırtığı dikme işleminde, hasta daha sağlıklı olarak hayatına devam edebiliyor. Ancak bu uygulama için çok iyi araştırma yapmak ve konusunda uzman cerrahlar tarafından ameliyatın yapılması önemli olarak gösteriliyor.

Menisküs Nakli

Menisküs nakli son dönemde yurt dışında oldukça sık uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Bu uygulamada kadavradan alınan menisküs dokusu sorunlu bölgedeki hasarlı doku ile değiştiriliyor, ancak bu uygulama ülkemizde henüz yasal olarak gerçekleştirilmiyor.