Menisküs Ne Zaman Ameliyat Edilmelidir ?

Menisküs yırtığı her ne kadar sporcu hastalığı olarak biliniyorsa da, her insanda görülebilmektedir. Diz bölgesinde ve eklemler arasında bulunan menisküs kıkırdağının olası travmalar sonucunda yırtılması bu hastalığı gündeme getiriyor. Menisküs yırtıklarına diz bölgesine alınan darbeler, düşme, çarpma, ayak burkulması ve trafik kazaları sebep olabiliyorken, yaşlılarda dezenformasyon olarak da görülebiliyor.

Menisküs yırtığı belirtileri içinden belirgini diz bölgesinde görülen ağrılardır. Öyle ki bu ağrılar bazı durumlarda hastanın yaşam kalitesinde düşüşlere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra diz kapağında kilitlenme ve takılma hissedilmekte, bu aşamada diz bölgesinde ödem ve şişlik görülebilmektedir. Ayrıca hasta bu dönemde dizin içinde sıvı akıyormuş hissine kapılabilmektedir.

Menisküs yırtılmalarında hemen cerrahi müdahale önerilmemektedir. Öncelikle kesin tanı konulmalı ve uzman doktorların bu konudaki kararı ameliyat konusunu gündeme getirmektedir. Hafif vakalarda hasta ilaç tedavisi ve fizik tedavi desteği ile rahatlatılmaktadır. Bu dönemde hasta istirahat etmeli, gerek olmadıkça ayakta durmamalı ve bandaj uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca buz kompresi ve masajda hastanın ağrısını azaltabilmektedir.

 

 

Menisküs Ameliyatı Gerektiren Yırtılmalar

Menisküs kıkırdağının yapısı yüzde 30 oranında kan dolaşımına imkân veren dokudan oluşmaktadır. Ancak yüzde 70 oranında bu özellikten mahrum kıkırdak yapısı mevcuttur. Menisküs yırtığı teşhisi koyulan hastada yırtılma eğer bu yüzde 30’luk kısımda gerçekleşmiş ise ve yırtığın derecesi düşük ise bu durumda ameliyat gereği görülmemekte hasta fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile iyileşebilmektedir. Tabi bu süre içinde hastanın kesinlikle ayakta durmaması önemlidir. Ancak bazı yırtık vakalarında yırtılmanın boyutları daha büyük olabilmekte ve hasta çok acı çekmektedir. Ayağa kalkmakta güçlük çeken hastanın yaşam kalitesindeki düşüş, ameliyat fikrini gündeme getirebilir.

Menisküs ameliyatları farklı uygulamalar ile gerçekleşmektedir. Bazı uygulamalarda kıkırdağı diz bölgesinde tahliye edilirken, bazı uygulamalarda ise yırtık dikilerek tedavi edilmeye çalışılır ya da menisküs nakli yapılabilir.

Ameliyat İle Menisküs Kıkırdağının Alınması

Yırtılma sorunlarında ilaç ile tedaviye cevap alınamıyor ve hastanın hareket olanakları kısıtlanıyorsa, ameliyat ile kıkırdağın alınması gündeme gelebilir. Bu ameliyatta hastanın sorunlu olan diz kapağı açılır ve eklemlerin arasındaki kıkırdak alınarak tekrar kapatılır. Günümüze kadar bu şekilde uygulanan ameliyatları, kısa vadede olumlu sonuç alınmasına vesile olmuştur. Ancak zaman içinde ameliyat edilen dizde yükün eklemlere eşit olarak dağılmaması ve eklemlerin birbirine sürtünmesinden kaynaklanan aşınmalar, hastanın ileri yıllarda daha ciddi sorunlar ile karşılaşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden günümüzde bu tür ameliyatlara ilgi azalmış durumdadır.

Ameliyat İle Menisküs Kıkırdağının Dikilmesi

Yırtılmalarda son yıllarda daha çok ilgi gören menisküs dikilmesi uygulaması, hastaya ileri safhalarda daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sunabilmektedir. Bu uygulamada menisküs yırtılması olan diz kapağı açılır ve hasar görmüş olan menisküs kıkırdağı dikilerek onarılır. Sonrasında gereken işlemler yapılarak kesi kapatılır. Hasta birkaç gün içinde koltuk değnekleri yardımı ile ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Ameliyat ile kıkırdağın alınma uygulaması ile mukayese edildiği zaman, dikilme uygulaması daha yavaş bir iyileşme sürecine neden olabilmektedir. Ancak sonrasında hastanın daha sorunsuz bir yaşam sürebileceği göz önüne getirildiği zaman bu yöntem daha cazip gelebilmektedir.

Menisküs Nakli

Bu yöntem, yurt dışında tedavi amaçlı uygulanan yöntemlerden birisidir. Ancak ülkemizde hali hazırda uygulanmamaktadır. Bu uygulamada kadavradan alınan menisküs kıkırdağı, hastanın sorunlu diz kapağı açılarak hasar görmüş olan menisküs ile değiştirilir.