Menisküs İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bir çeşit eklem hastalığı olan Menisküs daha çok uzun süre ayakta duranlarda hareketli meslek sahibi olanlarda görülmektedir. Futbolcu hastalığı denilen menisküs, ileri safhalarda hastanın yaşam kalitesinde düşüşe neden olabilmektedir. bu yüzden diz eklemlerinde hissedilen ağrı göz ardı edilmeden bir uzman Doktor tarafından araştırılmalıdır.

Menüsküs hastalığının eklem içindeki kıkırdak sıvısının azalması ile birlikte ortaya çıktığı bilinmektedir. Hastalığın en kesin tedavi yöntemi olarak ameliyat uygulamaları gösterilse de, çoğu kişi bıçak altına yatmaktan korktuğu için ameliyatı sürekli i tarihe ertelemekte ve böylece hastalığın kronikleşmesine yol açmaktadır. Ancak günümüzde her hastalığın şifasının doğada bulunabileceğini ispatlayan uzmanlar menisküs tedavisinde de etkili reçeteler sunmaktadır.

Menisküs tedavisinde kullanılan şifalı yağlar aktarlarda kolayca bulunabilmektedir bu yağlar hastanın genel sağlığında sorun yaratmadığı gibi, aynı zamanda hastalığının tedavisinde de etkili olabilmektedir. menisküs tedavisinde uygulanabilecek reçetelerden bir kaçını bu dertten mustarip olanlara yardımcı olmak amacı ile yayınlanıyoruz

1.REÇETE

Pelesenk yağı

Biberiye yağı 

Çörekotu yağı

Susam yağı

 papatya yağı

limon yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda sıralanan tüm malzemeler bir araya karıştırılır ve hastanın dizinin eklem bölgesine sabah akşam uygulanır. On dakika boyunda bu yağ karışımı ile masaj yapılan diz, eklem egzersizleri ile rahatlatılır. 15 günlük bir uygulama sonucunda olumlu netice edilmeye başlanır.

2.REÇETE

1 su bardağı su

1 fincan buğday kepeği

1 fincan zeytinyağı

1 çorba kaşığı kekik

1 çorba kaşığı ince kıyılmış dereotu

1 küçük siyah turp

1 yaprak lahana parçası

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Suyun içine buğday kepeği, kekik zeytinyağı, dereotu koyulur, üzerine siyah turp rendelenir ve ocakta kaynatılır. lapa kıvamına gelen karşım ılık olunca hasta olan diz kapağına sürülür ve lahana yaprakları ile sarılır. Üzerine streç film ile sarılarak suyunun dışına sızması engellenir ve böylece en ay 6 saat boyunca kalınır.  Bu karışım haftada bir kez hazırlanıp uygulanırsa bir dönem sonra dizlerde hareket rahatlığı görülecektir.

Menisküs Tedavisinde Hangi Şifalı Yağlar Kullanılır?

Menisküs hastalığı eklemlerde görüldüğü ve hastalığın sebebinin eklem içindeki kıkırdak dokunun zarar görmesi olduğun için, bu hastalığın tedavisinde onarım işlevi gören yağların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Sarı kantaron yağının bu tür hastalıklarda ağrıyı kestiği ve sorunlu bölgede onarım yaptığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Hasta olan diz kapağına sarı kantaron yağı ile düzenli aralıklarda masaj yapmak ve ardından düzenli şekilde egzersizlere devam etmek, hastanın bir nebze olsun hareket kabiliyetinde artış göstermesinde etkili olabilecektir. Ayrıca kekik yağının da eklem hastalıklarının tedavisinde yüzyıllardır kullanıldığı bilinmektedir. Kuranda bile şifasından bahsedilen zeytinyağının iyileştirici etkisini fark eden şifacılar, bu yönde gelişen hastalıkların tedavisinde zeytinyağını sıkça kullanmıştır. Bir miktar zeytinyağı cam bir kavanoz içine koyulup bir tencereye oturtulursa ve tencereye bir miktar su koyulup içinde zeytinyağı kavanozu olduğu halde ocakta 30 dakika kaynatırsa ve soğuduktan sonra düzenli aralıklar ile diz kapaklarını bu yağla ovarsa, hem hastalığın ilerlemesi önlenmiş olur hem de zeytinyağı cildin altına nüfuz ettiğin için kıkırdak yapısında onarım gerçekleştirebilir.

Kainat çok geniştir ve kainat üzerinde var olan her derdin şifası da yine kainatta bulunabilmektedir. Şifalı bitkiler modern tıbbın yanında destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bu tip hastalıkların tedavisinde şifalı bitkiler olumlu sonuç alınmasına yardımcı olabilmektedir. böylece ameliyat olmak istemeyenler, ameliyattan korkanlar ya da hastalığın başlangıç aşamasında olanlar, bu tür şifalı reçeteler ile rahatlamakta ve ağrılarından kurtulmaktadır.