Menisküs Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar ?

Menisküs, uyluk kemiği ile bacak kemiği arasında yer alan diz eklemlerinin arasında bulunan kıkırdak yapıdır. Bu kıkırdak, diz eklemi ve eklem altındaki kaval kemiğine binen yükü absorbe eder ve eklemlerin hareket halinde birbirine sürtünmesine engel olur.  Gerek sahip oluğu özellik gerekse işlevselliği bakımından, insan vücudunda bulunan en konforlu kıkırdak yapısı olarak menisküs gösterilmektedir.

Sağlıklı insanların çoğu kez hakkında pek bilgisi olmadığı menüsküs, ne zaman ki bir tramva yaşanır ve diz bölgesine bir darbe alınırsa o zaman ne olduğu ve ne işe yaradığı öğrenilir.  Menisküs yapısı dış etkenlerden dolayı bazı durumlarda yırtılabilmektedir. Dize darbe almak, diz üstü düşme, üst üste diz bölgesine tekme yemek ve trafik kazalarında oluşabilen bu hastalığa, bazı durumlarda ayak burkulması ve ağır yük ile merdiven gibi rampaların çıkılmaya çalışılması da neden olabilmektedir.

Menisküs yırtığı oluşmasındaki etkenler gerek ilerleyen zaman gerekse korunmasız zamanda bu bölgeye alınan darbeler sebep olmaktadır. Spor ile uğraşanlarda ve hareketli insanlarda görülen bu sağlık sorununa bu yüzden sporcu hastalığı denilmektedir. Ancak diz bölgesinde oluşan her ağrının menisküs olması gerekmez. Eklem yapısında görülen diğer sorunlar da eklem ağrılarına yol açabilmektedir. Menisküs yırtığı ağrısı şiddetli ve hastanın yaşam kalitesinin düşürebilecek özelliktedir, hasta bu aşamada yürümede güçlük yaşayabilir, merdiven çıkmakta zorlanabilir. Diz bölgesinde şişlik ve ödem görülebilir ve bunların yanı sıra adım atarken diz kapağının kilitlendiği ya da takıldığı hissine kapılabilir. Ayrıca menisküs yırtığında görülen belirtilerden bir tanesi de diz kapağının içinde sıvı akıyormuş hissine neden olmasıdır.

Menisküs Yırtığı Tanısı Nasıl Konur ?

Menisküs yırtığı tanısının koyulabilmesi için hem uzman Doktor tarafından titizlik içinde bir muayene ve aynı zamanda röntgen filmi ve MR görüntü raporlarının incelenmesi gerekir. Şikâyet ile doktora başvuran hastadan olayın içeriği bilgisi alınır ve travmanın şiddeti saptanmaya çalışılır. Bu aşamada genellikle röntgen filmi ile durumun netleşmesine karar kılınır. Ancak bazı durumlarda röntgen filmi teşhis koyabilmek için yeterli olmaz, bu yüzden doktor tarafından MR istenebilir. Ancak MR çekiminin uzman bir ekip ile gerçekleşmesi önemlidir. aynı şekilde MR raporlarını okuyan doktorunda profesyonelliği bu noktada oldukça mühimdir. Tüm bu uygulamalardan sonra menisküs yırtığı teşhisi koyulabilir ve tedavi sürecine başlanılabilir.

Menisküs Tedavisi Nasıl Olur ?

Menisküs tedavi uygulamalarında bir tek yol izlenmez. Tedavi seçimi hastanın kıkırdağında oluşan yırtık ve hastanın vücut sağlığı ile paralel olacak düzeyde olmasına dikkat edilir.  Menisküs yapısının yüzde 30’luk kısmı kan dolaşımına vakıf iken yüzde 70’lik kısmı bu özellikten yoksundur, bu yüzden hafif yırtılmalarda ve yırtılma kan dolaşımının olduğu bölgede oluşmuş ise ilaç tedavisi ve fizik tedavi desteği ile birlikte uygulanır. Bu süre içinde hasta dinlendirilir, buz kompresi ve bandaj uygulaması yapılır. Ayrıca bu tür ağrılı durumlarda vücudun diz bölgesini vücut seviyesinden yukarıda tutmak hastanın acısını hafifletebilir.

Menisküs yırtığı sorunu yaşayan hastalarda, yırtık ileri derecede ise ve hastanın yaşam kalitesinin düşürecek boyuta ulaşmış ise ameliyat söz konusu olmaktadır. Menisküs ameliyatları iki farklı şekilde yapılmaktadır.  Birinci tercih günümüzde sık olarak uygulanan yöntemdir.  Sorun olan diz kapağı açılır ve menisküs alınarak ameliyat yeri kapatılır. Ancak bu yöntem ile ileri dönemlerde eklemlerde aşınma olabilmektedir. Diğer seçenek ise menisküs yırtığının dikilmesidir. Bu uygulamada menisküs yırtığına ulaşılır ve dikildikten sonra kapatılır. Ancak bu uygulama çok titiz bir çalışma gerektirdiğinden uzman kişiler tarafından uygulanması yerinde olur.