Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs, diz kapağında bulunan diz hareketlerini kontrol eden kıkırdak yapısıdır. Alt ve üst eklemde bulunan bu kıkırdak yapının yüzde 70’i sudan oluşmaktadır. Ayak hareketlerinde diz kapağı altındaki eklemlerin birbirine sürtünmesine engel olan bu kıkırdak yapı, aşınmayı engellemektedir. Diz hareketlerinde çok önemli yer tutan menisküs, eklem üzerine gelen gövde basıncını absorbe etmektedir. Öyle ki menisküs kıkırdağının yüzde 25 oranında miktarı alındığında, diz eklemine denk gelen basınç miktarı yüzde 350 oranında artmaktadır. Bu yüzden insan vücudundaki en konforlu kıkırdak yapısı olarak menisküs gösterilmektedir.

Menisküs eklem hastalıklarından birisidir. Diz kapağının altındaki kıkırdak dokunun azalmasına bağlı olarak alınan darbelerde olumsuz etkilenme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Futbolcu hastalığı olarak bilinen menisküs, diğer eklem hastalıklarından ayıran özelikleri vardır. Öncelikle hasta yürümede zorluk yaşar ve diz genelinde ağrıdan bahseder. Diz kapağında ve çevresinde şişlik görülebilmekte, hasta bu dönemde sorunlu dizinde kilitlenme ve takılma hissi yaşamaktadır. Bazı ileri vakalarda diz ekleminin hareket kabiliyeti zayıflar ve hastanın yaşam kalitesinde düşün yaşanır. bunlar dışında menisküs hastalarında sorunlu bölgede sıvı birikmesi ve dizin içinde bir şey akıyormuş hissi hasıl olabilir.

Menisküs Hastalığının Nedenleri

Menisküs yırtığı genel olarak çok fazla hareket eden insanlarda görülmektedir. Hareket olanağı arttıkça tramva ihtimalide artmakta ve olası travmalar sonucunda bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Sporcu hastalığı denilen menisküs yırtığı herkes yaşayabilmektedir.  Ancak sağlam ve dikkatli yürüme pozisyonunda değil, dizin normal konumunu koruyamadığı durumlarda bu sorun gerçekleşmektedir. Trafik kazalarında, yaşlı insanların art arda dize aldığı darbelerde ve düşmelerde, ayağın takılması ve buna bağlı olarak diz dengesinin kaybedildiği anlarda yaşanabilen menisküs yırtığı, aynı zamanda dize gelen tekmelerde, düşme ve ayaklar yere basık durumdayken diz üzerinde gövdeyi çevirme uygulamalarında da görülebilmektedir. Genel olarak dizin normal konumunun kaybedildiği durumlarda yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden özellikle kilolu olan insanların ve ileri yaşlarda bulunanların kontrollü hareket etmeleri bu sorundan korunmalarında yardımcı olmaktadır.

Menisküs Yırtığının Tedavisi Varmıdır ?

Menisküs yırtığına neden olan darbenin şiddeti ve menisküs yapısında oluşturduğu tahribat, tedavi açısından önemlidir. Çünkü menüsküsün yapısı iki bölümden oluşmaktadır. Menisküs kıkırdağının üçte birlik kısmında kan dolaşımı gerçekleşmektedir ve doğal olarak bu bölümün tedavisi yapılabilmektedir. Ancak üçte ikilik kısmında kan dolaşımı olmadığı için, bu bölümde tedavi ihtimali zayıftır.  Menisküs yırtığı tedavisinde fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları yapılmakta ve bu uygulamalar hastanın rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca dinlenme, buz kompresi, bandaj uygulaması ve dizin vücuttan yüksekte tutulması hastanın ağrısını hafifletmektedir. 

Menisküs yırtığı tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavisi ile desteklenmeli ve hasta bu süre içinde sorunlu bölgeyi dinlendirmelidir. Ancak ileri derecede bir menisküs yırtığında cerrahi operasyon ihtiyacı doğabilir. Farklı operasyon uygulamalarının gerçekleştiği menisküs ameliyatlarında en çok uygulananı, hasar görmüş olan menisküs kıkırdağının diz ekleminin arasından alınmasıdır. Ancak bu ameliyat sonrasında sorunlu bölgede kireçlenme söz konusu olabilmektedir. Ayrıca kemik uçlarınızdaki basıncı azaltacak bir kıkırdak olmadığı için, zaman içinde eklemlerin aşınma ihtimali yüksektir. 

Menisküs ameliyatlarında uygulanan başka bir yöntem ise yırtığın dikilmesidir.  Kıkırdak yapının alınmasından daha titiz bir çalışmaya gerek duyulan bu operasyon, uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Daha fazla hassasiyet isteyen bu uygulamada hastanın daha çok memnun kalacağı kesindir. Birkaç gün içinde eve çıkabilen hastanın sonraki hayatında yaşam kalitesi yırtılmadan öncekini aratmayacak özellikte olacaktır. Bunun dışında son dönemde gelişmiş ülkelerde yapılan menisküs nakli uygulamaları da başarı ile sonuçlanmaktadır.