Meme Rekonstrüksiyonu Nasıl Yapılır ?

Meme kanseri korkutur. Sonrası psikolojiyi altüst eder. Tabuyu yıkma vakti. Eskisinden daha güzel memeye kim hayır der?

Plastik cerrahinin iki türü var. Biri zevk için yapılan. Küçük göğüsleri büyütmek- büyük burunları küçültmek gibi. Ötekiyse gereklilikten. Ama unutmayın! İkisi de sizi güzelleştirir.

Gerekli olduğu için yapılanlar arasında doğuştan gelen sorunlar, kazalardan sonra doku zedelenmeleri, hastalıkla oluşmuş yaralar var. Hastalıktan sonra yapılanların en bilineni tüm kadınların korkulu rüyası. Meme kanseri.

Rekonstrüksiyon Protezi

Rekonstrüksiyon Protezi

 

Meme kanserine yakalanan kadınların %40’ı göğüslerini aldırmak zorunda kalıyor. Korkutucu gelebilir. Eskiden öyleymiş zaten. Ama şimdilerde psikolojinizi bozmak yerine düzeltiyor. Plastik cerrahi çok gelişti…neden kendinizi daha iyi hissettirecek bir göğse sahip olmayasınız ?

Hangi Yollara Rekonstrüksiyon Yapılır ?

Biri protez. Suni dokular göğsünüzün yerini alacak demek. Diyelim ki proteze karar verdiniz.  Kaburganızla omuz kasınız arasındaki bölgede bir kesit açılıyor. Protez bu kesit boyunca ilerletilerek yerleştiriliyor.  Sonra kesit kapatılıyor. Dezavantajı- protez zamanla büyüyebilir.

Peki, ikinci yöntemi seçerseniz?  Vücudunuzun başka bir yerinden sırt, karın, kalça- alınan dokularla yeni bir göğüsünüz oluyor. Bunun avantajı çabucak yepyeni gerçek bir göğse sahip olmak. Bir de sizin dokunuz olduğu için doğal bir şekil, doğal bir his. Dezavantajı ise vücudunuzun başka yerlerinde yara izleri bırakması. Ayrıca hastanede biraz daha uzun zaman geçirmek. Çünkü birden fazla yara var. Şekil alması ise doğal süreçte olacak.

Ama en etkili yöntem ikisinin karışımı. Yani vücudunuzdan alınan dokularla protezin bir arada kullanıldığı yöntem. Diğer göğsünüzün şekliyle daha uyumlu.

Meme Ucu Zarar Görür Mü ?

Estetikten sonra isterseniz meme ucu estetiği de olabilirsiniz. Üç seçeneğiniz var. Karar sizin. Başka yerden alınan doku ile yapılan rekonstrüksiyon mu?  Diğer göğsünüzle aynı renkte bir dövme mi ? Teninize yapıştırılan bir protez mi ?

Memeler Uyumsuz Olabilir Mi ?

Normal şartlar altında yeni göğsünüz diğeriyle çabucak arkadaş olacaktır. Ama içiniz rahat etmezse diğer göğsünüzü de estetikle büyütmek ya da küçültmek mümkün.

Meme Rekonstrüksiyonunu Ne zaman Yapılmalı ?

Durumunuza bağlı.  Kimi zaman ameliyatla birlikte. Ama bu çoğunlukla mümkün olmaz. Yani genellikle Radyoterapi bitince.

Ameliyatla aynı anda yapılmasının tek artısı hastanede bir kez yatacak olmanız. Ama daha uzun yatacağınız da bir gerçek.

Meme Rekonstrüksiyonu Korkutucu Mu ?

Meme rekonstrüksiyonu denilen olay korkulacak bir şey değil. Tam tersine sadece bedeni değil, psikolojinizi de olumlu etkiliyor. Daha güzel-daha güvenli hissetmeyi kim istemez.

Meme Rekonstrüksiyonu Sonrasında Neler Olur ?

İlk birkaç gün rahatsız bir his. Daha sonra kollarınızı hareket ettirebileceksiniz. Ama zorlamamak gerek. Ameliyattan sonraki gün oturabilecek, 2. gün kendi başınıza yürüyebileceksiniz.

Hastanede kalma süreci hangi yöntemi seçtiğinize göre değişir. Protez yaptırdıysanız 2 gün. Diğer yöntemle 5-6 gün.