Meme kanserini tanıyor muyuz?

Doğru bilinen yanlışlar. Yanlış bilinen doğrular. Meme kanseri hakkında en çok merak edilen 10 soruya uzmanından cevaplar.   Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri çabuk saptanabilen sağlık sorunlarından. Peki, doğru tedaviyle yüz güldürücü sonuçlara ulaşılan bu hastalık hakkında acaba neleri doğru biliyoruz?

En çok merak edilen 10 soruyu uzmanına sorduk. 

meme kanseri

Chicago Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi onkologlarından Dr. William Gradishar meme kanserinin nedenlerini 10 adımda ortaya koyuyor ve hastalığın tedavisi için önemli noktalara değiniyor.

Doğum kontrolü meme kanserine yol açar mı?

Meme kanseri ve doğum kontrol hapı kullanımı arasında çok net bir ilişki bulunmuyor. Evet, hapların içinde bazı hormonlar var ama miktar son derece düşük. Bunun yanısıra her kadının vücut yapısı ve göstereceği reaksiyonlar da farklı.

Kuşku sizi rahatsız ediyorsa kişisel meme kanseri risk faktörlerinizi doktorunuzla birlikte değerlendirmelisiniz.

Bazı yiyecekler meme kanserine neden olur mu?

Kanser araştırmaları aralıksız sürüyor. Fakat bu iki öğe arasında henüz belirlenmiş bir ilişki söz konusu değil.

Varsayılabilecek tek kural şu: Yağsız yiyecekler tüketin. Lifli sebzeler, meyveler yiyin. En önemlisi, bir diyet programına başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Antiperspirantlar meme kanserine neden olur mu?

Hayır. Fakat dolaylı yoldan bir bağlantının kanser oluşturduğuna dair bazı görüşler var. Buna göre, vücut terleme yoluyla toksinleri koltukaltından dışarı atıyor. Sağlıklı olan bu yol antiperspirant kullanımıyla ortadan kalkıyor. Atılamayan toksinler koltukaltındaki lenf bezlerinde toplanıyor. Böylece  kanser oluşabilir.

Bu görüş doğru değil. Çünkü koltukaltından terlemeyle dışarı toksin atmıyoruz. Terde bulunan maddelerin % 99.9’u toksin değil: Su, sodyum, potasyum ve magnezyum.

Darbe meme kanserini tetikler mi?

Hayır. Yaralanma sonrası memede çürükler oluşabilir. Bazen ender görülen yağ nekrozu denen bir semptom da ortaya çıkabilir. Bu semptom memede tamamen zararsız, kanserle ilgisiz şişlik oluşturur ve 1 ay gibi kısa bir sürede yok olur.

Ancak ortada hiçbir yaralanma yokken memenizde bir şişlik fark ederseniz hemen doktorunuza koşmalısınız.

Sütyen giymek meme kanseri açısından zararlı mı?

Sütyen kullanımının meme kanserine yol açması doğru bilinen yanlışlardan. 1995’te basılan bir kitapta sütyenin lenf bezi sistemini sıkıştırdığı ileri sürülse de iç çamaşırları ve meme kanseri arasında ilişki yok.

Mamogramlar meme kanserine neden olur mu?

Olmaz. Amerikan Kanser Derneği 40 yaş üstü kadınların her yıl mamografi çektirmelerini öneriyor. Amerikan Radyoloji Okulu da mamografide kullanılan radyasyon miktarının güvenilir düzeyde olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar meme kanserinin ilk safhalarında tümörlerin tespiti için mamografinin çok önemli bir yöntem olduğunu savunuyor. Kadınların metastaz denilen 4. safhaya ulaşmadan kanser tespitinin yapılması kritik önemde. Meme kanseri risk faktörü yüksek olan kadınların 40 yaştan önce de mamografik takiplerinin yapılması gerekiyor. Kısaca mamogram zarar değil yarar.

Cerrahi müdahale kanseri hızlandırır mı?

Meme kanserinin yayılmasına metastaz denir. Memede metastazın nedeni açık değil ama memenin alınmasının kanserin yayılmasına yol açmadığı biliniyor.

Günümüzde meme kanseri metastaz aşamasına gelen kadınlar için kemoterapi, endokrin terapi ve hedeflenmiş tedavi seçenekleri bulunuyor. Kadınlar kendilerine uygun tedavi hakkında doktorlarıyla konuşmalı.

Fibrokist varsa meme kanseri riski yükselir mi?

Kadınların % 50’lik bir grubu hayatlarının bir döneminde fibrokistik meme sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Oldukça sık görülen ancak zararsız bir durum. Kadınlar fibrokistik memeye sahipseniz korkmayın. Meme kanseri değilsiniz.

Meme kanseri menapoz sonrası mı başlar?

Hayır. Her yaştan kadın bu hastalıkla karşılaşabilir. Tabii unutulmaması gereken bir gerçek var: Yaş meme kanseri riskini arttırıyor.

40 yaş üstü için mamografi, 20 yaş üstü için de kendi kendine muayene önemli. Kadının kendi vücudunu çok daha iyi hissedebilmesi nedeniyle düzenli muayeneler problemin saptanmasını kolaylaştırıyor.

Memenizde karşılaştığınız her değişim önemli olabilir. Bu bilgiyi hızla doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Amerikan Kanser Derneği 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlara 3 yılda bir klinik meme taraması tavsiye ediyor. Unutmayın: Erken tanı metastazı önleyen en önemli faktör. Düzenli meme muayeneleri kadınların alışkanlıkları arasında yer almalı.

Ailemde hiç meme kanseri yok. Meme kanserine yakalanır mıyım?

Aile öyküsü kanser riski arttıran temel noktalardan. Fakat bir de çelişki var: Meme kanseri olan kadınların % 80’den fazlasının aile öyküsünde meme kanserine rastlanmıyor.

Ailenizde hiçbir kadında meme kanseri olmasa da, bu hastalıkla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Meme kanserine yol açabilecek faktörleri bilmek, gerekli tedbirleri almak açısından önemli. Dr.Gradishar’ın tavsiyelerinde olduğu gibi Sağlıklı beslenme, düzenli yaşam koşulları ve düzenli muayane kadınların yaşamının olmazsa olmazları.

Meme kanseriyle karşılaşmak istemiyorsanız kendinize dikkat edin. Mamografiyi hayatınızın bir parçası haline getirmeyi unutmayın.