Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Dünyada en yaygın olarak görülen kanser türü meme kanseridir ve tüm kadınlar meme kanseri riski altındadırlar. Kalıtımsal riskleri olanlar diğer kişilere göre çok daha fazla risk taşıyorlar. Sağlığı bu denli tehdit eden ve ölümcül sonuçlara neden olabilen meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Akciğer kanseri nedeni ile ölüm oranından sonra ikinci sırada da meme kanserine bağlı ölümler geliyor. Bu nedenle meme kanserinde erken teşhis çok büyük bir öneme sahip. 30 lu yaşlara kadar her kadının en az üç yılda bir meme kanserine yönelik kontrollere gitmesi ve muayene olması gerekiyor. 40 yaşlarındaki kadınlar için bu oran sende bir defaya düşüyor.  Kontroller erken teşhis konusunda çok büyük önem taşıdığı için kanserle mücadelede ve tedavi yönteminde de büyük başarılar elde ediliyor.

Meme kanserinde erken teşhis yolu ile kansere ağlı ölüm oranlarında da ciddi düşüşler yaşanıyor. Hastalığın erken evresinde tanı koymak ve tamamen tedavi edilmesine yönelik uygulamalar sonucu pek çok kadın kanseri yenerek yeniden hayata dönebiliyor. Meme kanseri konusunda kadınların çok daha bilinçli davranmaları ve yeterli bilgi almaları da oldukça önemli. Yeterli bilgi alabilen kadınlar bilinç düzeyi düşük olanlara göre kanserle mücadele ve kanserden korunma yöntemleri hakkında da geniş bilgi sahibi olabiliyorlar ve bu durumda erken teşhis için büyük bir kolaylığa neden oluyor. Meme organı kadınlarda ilk gençlik, erişkinlik ve Menopoz dönemlerinde pek çok değişikliğe uğruyor. Bu nedenle kadınların her yaşta düzenli olarak kendi muayenelerini de yapabilmeleri gerekiyor. Meme bölgelerinde yapacakları muayene mutlaka koltuk altlarını da kapsayacak şekilde olmalı diyen uzmanlar bu konuda her kadını çok daha fazla duyarlı olmaya davet ediyorlar.

Erken Tanının Faydaları

Meme kanserinin tak olarak neden kaynaklandığı bilinmese de risk artıran faktörler konusunda epey bilgi sahibi olunmuş durumda. Riskleri azaltmak ve erken tanı hastalıktan kurtulabilmek için en birincil şartlar arasında gösteriliyor. Erken tanı sayesinde kişinin ölüm riski de oldukça büyük oranlarda düşmüş oluyor hatta bazen tamamen ortadan kalkabiliyor. Erken teşhis yapabilmek için kişinin mutlaka belirli düzenlerde kendi kendine muayene yapabilmesi gerekmektedir. aynı zamanda tarama yöntemleri de erken teşhis için büyük bir öneme sahiptir. Her yaş için hekimler tarafından uygun görülen aralıklarla ve yöntemlerle kontroller yapılmalıdır. Meme kanserinin erken yaşlarda da ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Meme Kanseri

Meme Kanseri Riski Azaltma Yöntemleri

Meme kanserinin oluşumunda risk sebepleri olan durumlar arasında elbette alkol ve sigara kullanımı başta gelmektedir. Alkol ve sigaranın pek çok kanser türü ve hastalıkla önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu nedenle mutlaka alkol tüketimini kesmeli ve sigaradan uzak durulan bir yaşamı benimsemek gerekiyor. Meme kanseri üzerinde olumlu etkisi bulunan egzersiz riski azaltmada oldukça önemlidir. Bu nedenle kadınların haftada en az 5 ya da 6 saat düzenli egzersiz yapmaları da doktorların tavsiyeleri arasında yer alıyor. Hayvansal proteinlerden uzak durulması gerektiğini belirten doktorlar aynı zamanda kadınları kilo almamaları konusunda uyarıyorlar. Kilo alımının meme kanserinde risk faktörleri arasında olduğunu hatırlatarak olabildiğinde yağ yakıcı egzersizler ve beslenme düzeni oluşturmanın hastalıkla mücadelede önemli bir yeri olduğunun da altını çiziyorlar. Uzun süre radyasyona maruz kalan kişilerde ya da ışın tedavisi görenlerde de meme kanseri riski oldukça yüksek. Bu nedenle bu tip alanlardan olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Son olarak riski azaltma yöntemlerinin başında düzenli olarak elle muayene ve hekim kontrollerinin olduğunu ve belirli aralıklarla da kontrole gitmenin gerekliliğini de unutmamak en önemlisi.