Meme Kanseri Nedenleri ve Almanız Gereken Önlemler

Son yıllarda kadınların en korkulu rüyası haline gelen meme kanseri büyük artışlar göstermektedir. Pek çok kadının risk altında bulunduğu meme kanserinde erken teşhis son derece önemli. Uzmanlar özellikle 30 yaş altındaki kadınların her üç sene de bir kez meme kanseri için muayene olmaları gerektiğin söylüyorlar. Bu süre 30 yaş üstü kadınlar için sene bir kereye iniyor. Yaş faktörü ile de doğrudan ilintisi lan meme kanserinden korunabilmek için mutlaka muayenelerin düzenli olarak yapılmasında fayda var. Zamanında yapılan muayeneler erken teşhiste büyük rol oynuyor ve meme kanserinin tedavisinde de erken teşhisin büyük bir önemi var. İnsanlık tarihi kadar eski olduğu bilinen meme kanseri geçmişte çok daha az görülmekteyken, bugün çok daha yaygın halde karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada en çok görülen kanser türü ne meme kanseri. 

Meme Kanseri Nedenleri

Pek çok meme kanseri hastalığında hormonal aktörler ve öte yandan hormonlara bağlı olmayan nedeler söz konusu. Özellikle Menopoz dönemine çok geç giren kadınlar meme kanseri riski çok daha fazla görülüyor. Uzmanlar doğum yapmış kadınların meme kanseri riskinden daha çok korunduklarını da sözlerine ekliyorlar. Ancak doğum yapmış kadınlarda yaş faktörü de öne çıkıyor. Örneğin 35 yaş altında doğum yapan kadınlarda meme kanseri riski az iken, 35 yaş üstü doğum yapan kadınlarda ise meme kanseri riski çok daha fazla. Geç menopoza girmek kadar menopoz döneminde alınan fazla kilolar da yine kadınlarda meme kanseri riskini tetikleyen unsurlar arasında gösteriliyor. Başka bir hastalık nedeni ya da farklı sebeplerden ötürü uzun zaman radyasyona maruz kalmış kişilerde ya da ışın tedavisi görmüş olanlarda da meme kanseri riski oldukça yüksek. Meme kanserlerinde en bilindik sebepler arasında hiç kuşku yok ki genetik faktörler var. Kişilerin aile geçmişlerinde meme kanseri hikayesi varsa risk oranı da aynı şekilde daha fazla artıyor. Alkole bağlı risk faktörü de bilinenler arasında iken rahim kanserine bağlı meme kanseri görülme oranı da bir hayli yüksek. 

Meme kanseri

Kalıtsal Meme Kanseri Önlenebilir mi ?

Meme kanserinin önlenebilmesi erken teşhis ile mümkün. Kalıtsal meme kanseri ya da farklı nedenlerle ortaya çıkan meme kanseri türlerinde erken teşhisin önemini vurgulayan doktorlar kişilerin düzenli olarak meme kanseri muayeneleri yaptırmalarını salık veriyorlar. Kalıtsal bir meme kanseri hikayesi olanların diğer risk grubundaki kadınlara oranla kontrollerini çok daha sık yaptırmalarını da büyük önem taşıyor. Elle muayenenin hemen her kadının yapması gerektiğini belirtmekte de fayda var.genellikle elle muayene esnasında memede ele gelen sertlikler meme kanseri teşhsinde önemli belirtiler olabiliyor. Meme bölgesinde bir sorun olmaması halinde koltuk altlarında da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle muayenelerin hem meme hem de koltuk alı bölgelerinde yapılması gerekiyor. Meme kanseri kolların altında bulunan lenflere yayılma özelliği de göstermektedir. 

Gelecekte çok daha yüksek rakamlara ulaşması beklenen meme kanserinde korunma amaçlı ilaçlar da kullanılıyor. Koruyucu önlemler ve düzenli muayeneler neticesinde pek çok kadın meme kanserinden korunabiliyorlar. Avrupa’da meme kanseri görülme yaşı genel olarak ellili yaşlara denk gelmekte iken ülkemizde bu yaş kırka kadar düşmektedir. Kalıtsal meme kanseri riski taşıyan kişilerin çok daha yüksek risk grubunda olmaları nedeni ile mutlaka koruyucu önlem tedavilerine başlamaları öneriliyor. Koruyucu yöntemlerden biri de cerrahi operasyonlar oluyor.  Meme içlerinin tamamen boşaltığıldığı müdahalelerde meme uçları bırakılıyor ve bu yöntem sayesinde kadınlar meme kanseri riskinden % 90lara varan şekilde korunmuş olabiliyorlar. Aynı zamanda Tamoksifen türü ilaçlar da kalıtsal meme kanseri riski taşıyan kişiler için kullanılan ilaç tedavilerinden birini oluşturuyor.