Meme kanseri için alternatif tedaviler

Alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri hemen her alanda kullanılıyor. Neden meme kanseri de bunlardan faydalanmasın?

Alternatif tıp ve tamamlayıcı tedaviler dünyanın her yerinde kabul görmüş uygulamalar. Örneğin İngiltere’de her 10 kişiden 1’i, Amerika Birleşik Devletleri’ndeyse 10 kişiden 6’sı alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavilerden bir ya da birkaçını denemiş. Alternatif tıp ve tamamlayıcı tedaviler hemen her hastalık için adı gibi alternatif çözümler sunuyor. Örneğin Parkinson hastalığı, mide sorunları, ağrı problemleri ve hatta kanserle mücadelede etkin bir şekilde kullanılıyor. Özellikle meme kanseri nedeniyle alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavilere başvuranların sayısı azımsanmayacak oranda. 

Günümüzde pek çok alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavi yöntemi var. Akupunktur, Reiki, Ozon Tedavisi, Tai Chi ve yoga derken liste uzayıp gidiyor.  Meme kanseriyle mücadele eden kadınlarsa bunların hemen hepsinden faydalanabiliyor. 

Konu bu kadar popüler olunca alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavilerin meme kanseri üzerine etkilerine dair araştırmaların da ardı arkası kesilmiyor. Sonuçlarsa alternatif tedavilerin, hemen her meme kanserinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltmada etkili olduğu yönünde. 2006 yılında yapılan bir araştırmada da bu konu ele alınmış. 120 kadın üzerinde araştırmalar yapılmış. Sonuç kadınların kemoterapi nedeniyle başlayan ağır mide bulantılarının azaldığı yönünde olmuş. 

Meme kanseri için hangi alternatif tedaviler kullanılır?

Şimdi meme kanseri için kullanılan alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerine bakalım:

Meme kanseri ve akupunktur: Akupunktur özellikle meme kanserinde etkili bir yöntem. 2008 yılında Birleşik Krallık Kanser Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre akupunktur kanser ilaçlarının neden olduğu yan etkileri yok etmekte oldukça etkili. Örneğin meme kanseri ilaçlarından dolayı %50 oranla rahatsız olunan sıcak basması, kusma, ağrı ve yorgunluk gibi yan etkiler akupunktur sayesinde büyük oranda bastırılabiliyor. 

Tabii her hastaya akupunktur uygulamak uygun olmayabiliyor. Örneğin koltuk altında da nodül bulunan kadınların akupunktur yaptırması uygun değil. Çünkü bu şişlik lenfödem denen bir durum. Lenfödem de bağışıklık sistemini güçsüz kıldığından enfeksiyon riski artıyor. Bu nedenle bu tür meme kanseri olan insanların akupunktur olması uygun değil. Siz de akupunktura başlamadan önce doktora başvurmalı ve uygun olup olmadığınıza emin olmalısınız ya da doktorlarımıza şimdi danışabilirsiniz.

Meme kanseri ve refleksoloji: Yine Birleşik Krallık Kanser Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre refleksoloji kanser hastalarının en çok tercih ettiği alternatif tıp yöntemlerinden. Refleksolojide el ve ayaklar gibi sinirlerin toplandığı noktalara masaj yapılır ve bu şekilde pek çok sıkıntıdan kurtulunabilir. Meme kanseri de dahil olmak üzere tüm kanser ilaçlarının yan etkilerini hafifletmede etkili bu yöntem, özellikle Avrupa’da ilgi görüyor.

Meme kanseri ve Tai Chi: Alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavilerin hemen hepsi “biyoenerji” temeline dayanır. Bu enerjinin tedavi edici olduğu düşünülür. Enerjide sorun varsa hastalıklar gelişir. Çin kökenli Tai Chi yaklaşımında da aynı mantık var. Tai Chi yumuşak hareketler, nefes ve meditasyonla biyoenerjiyi yükseltmeyi hedefler. Özellikle Çin’de kanser tedavisinde aktif olarak kullanılır. Hatta çoğu durumda kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yönelik olarak reçete edilir. 

Meme kanseri ve reiki: Japonların meme kanserine karşı kullandıkları alternatif tıp yöntemiyse reiki. Reikinin temeli uygulayıcının karşısındakine elleri yolluyla biyoenerji yollaması. Bu şekilde ellerden geçen biyoenerji, karşısındakinin rahatlamasını, ağrılarının azalmasını ve sıkıntılarının hafiflemesini sağlayabilir.

Meme kanseri ve yoga: Günümüzde yoga, meme kanseri için tamamlayıcı tedavi olarak görülüyor. Nefes teknikleri ve hafif hareketlerle, yaşamın enerjisini, canlılığını, kalitesini ve odaklanmayı arttırmada etkili. Meme kanseri olan kadınların da bu etkiye olan ihtiyaçları açık. Çünkü meme kanserinin kadınlar üzerinde psikolojik açıdan da yıkıcı bir etkisi var. Yogayla bu yıkıcı etki biraz olsun hafifliyor. Üstelik genellikle ağır ameliyatlardan çıkmış kadınların kendilerini yormadan yoga yapması mümkün.