Meme Büyütme Nasıl Yapılıyor ?

Memeleriniz çok mu küçük? Kilo vereyim derken olan da eriyip gitti mi? Endişelenmeyin büyütülebilir.

Estetikte sınır yok. Burundan kalçaya vücudun her yerine estetik müdahale yapılabilir. Meme dokusunun altına silikon yerleştirmek ya da göğüs kaslarını şişirerek memeye daha dolgun bir görüntü vermek mümkün. Küçük memeli olanlar, hamilelik sonrası ya da kilo kaybı sonucu memelerini kısmen kaybedenler meme büyütme için ideal aday.

Meme kanseri sonucu alınan memenin yerine yeni meme yapmak da mümkün. Ancak bu yazıda kozmetik gerekçelerle yapılan meme büyütmeden bahsedeceğiz. Meme büyütmede hangi maddelerin kullanıldığını, ne tür ameliyatların yapıldığını, komplikasyonların neler olabileceğini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Meme Büyütme Türleri Neler ?

Aşılanan doku türleri iki çeşit: saline ve silikon. Saline dediğimiz türde içi steril tuzlu su dolu silikon kaplar memeye yerleştiriliyor. Silikon doku aşılamasında ise silikon kaplar yine silikonla dolu. Bu arada belirtmekte yarar var: silikon olanın salineden daha gerçek durduğu görüşü epey yaygın.

Protez Silikon

Protez Silikon

Meme büyütme fiyatları yaptıracağınız yere ve doktora göre değişiyor. Silikonun markası ve boyutu da faturaya yansıyor. Protez fiyatları yaklaşık olarak 300 ile 1000 Euro arasında değişiyor. Buna ameliyat ücreti dahil değil tabii. Net fiyat öğrenmek için doktorla mutlaka yüz yüze konuşmalısınız. Meme büyütmeyle ilgili başka kararları da doktorunuzla görüşmeden almamanızı tavsiye ediyoruz.

Meme Büyütme Nasıl Yapılıyor ?

Meme büyütme herkes için uygun bir ameliyat değil. Estetik cerrahınız ameliyatı yapmadan önce sağlık geçmişinizi ve güncel sağlık durumunuzu dikkate alıyor.

Meme büyütme yaptıramayacağınız diğer durumlara bakalım:

 • 18 yaşından küçükseniz
 • Hamileyseniz
 • Bebeğinizi emziriyorsanız
 • Kanseriniz henüz tedavi edilmemişse
 • Genel anestezi yapılamıyorsa
 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde aktif enfeksiyon varsa

Meme büyütme ameliyatından önce bazı ilaçlar almanız istenebilir. Operasyon gün içinde tamamlanıyor, akşam evinize dönüyorsunuz. Nadiren de olsa geceyi hastanede geçirmek gerekebilir.

Meme büyütme genel anesteziyle yapılıyor. Uyuyorsunuz. Hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Doku meme altından, koltuk altından, meme ucunun etrafından içeri yerleştirilebilir. Kesiğin nereden olacağı tamamen vücudunuzun durumuna ve silikonun boyutuna bağlı.

Aşılanacak doku göğüs kaslarının altına ya da üstüne yerleştirilebiliyor. Doku yerine ulaştığında işlem tamam. Bandaj yapılıyor. Meme iyileşmeye bırakılıyor.

Meme Büyütmeden Sonra İyileşme Süreci Nasıl ?

Ameliyattan hemen sonra kabarıklık, acı, yanma hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz sıkı hissettirebilir, hatta nefes almakta güçlük çekebilirsiniz. Bunlar çok normal belirtiler. Birkaç haftaya ortadan kalkacaklar. Özellikle ilk gece boyunca yarı dik vaziyette dinlenmeniz gerekecek. Ağrı kesiciye ihtiyacınız olursa alabilirsiniz.

Ameliyattan sonra 6 hafta boyunca aşırı hareketlerden, ağır kaldırmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Memeleriniz sertleşmiş gelebilir. Bir hafta sürecek; sonra kendi memeniz gibi hissedeceksiniz. 2 hafta işlerinizi asmak zorunda kalabilirsiniz. Plan yaparken bunu dikkate almakta yarar var.

Ameliyatın yapıldığı yerde kabarma olabilir. Yaralar kısa sürede iyileşecek, içiniz rahat olsun.

Meme Büyütme Komplikasyonları Neler ?

Meme büyütme estetik kaygılarla yapılsa da riskler son derece gerçek. Aşırı ağrı hissederseniz, beklenmeyen etki görürseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktora gitmenizi gerektiren alarmlara bakalım:

 • Göğüste aşırı ağrı
 • Yoğun yanma hissi
 • Göğüste çıkan beklenmeyen kabartı
 • Sönük meme
 • Yaradan kokulu, renkli sıvı akması
 • Yüksek ateş
 • Endişelendiren ağrılar, sızılar

Göğsünüze yerleştirilen sıvının sızma ihtimali var. Saline sızarsa doğal yollarla atılabilir. Silikon sızarsa haberiniz bile olmayabilir. Silikon mamogramda meme görüntülemeyi zorlaştırıyor. Ancak silikona özel röntgenler de var.

Meme büyütme sanılanın aksine meme kanserine neden olmuyor. Sadece emzirmeyi zorlaştırabilir.

Protezler ömürlük değil. Bu da size zaman içinde şeklini, boyutunu değiştirme şansı veriyor.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir: