Meditasyon Teknikleri ve Faydaları Nelerdir ?

Meditasyon stresle başa çıkmanın sağlıklı bir yolu olarak yaygınca önerilir. Stres ve kaygının semptomlarını azaltma, başağrısı gibi fiziksel şikayetlerden kurtarma ve hatta hastalıklara karşı bağışıklığı artırma gibi birçok sağlık artıran fayda sağlar. Meditasyon bir çok ünlü tarafından da yaygınca uygulanan bir tekniktir. Özellikle Apple’ın efsanevi kurucusu Steve Jobs, otobiyografisinde meditasyonun yaratıcılığa olan faydalarından bahsetmiştir.

Meditasyon Temelleri

Meditasyon birçok farklı şekilde yapılabilir. Birçok farklı meditasyon tekniklerinin olmasına rağmen, bazı noktalar tüm meditasyon tekniklerinde aynıdır:

Sessiz Zihin: meditasyon ile, düşünen zihniniz sessizleşir. Hayatınızın problemlerine, stres kaynaklarına veya bu problemlerin nasıl çözüleceğine odaklanmayı bırakırsınız. Sadece zihninizin içindeki sesin azalmasını sağlarsınız, ki bunun da söylenmesi yapılmasından kolaydır. Örneğin, şu an hiçbir şeyi düşünmeyin (tamam, bekleyeceğim). Eğer zihninizi sessizleştirmek için egzersiz yapmamışsanız, muhtemelen düşüncelerin ortaya çıkması çok fazla zaman almayacaktır.

Şimdide olmak: geçmiş veya geleceğe odaklanmaktansa, meditatif uygulamalar şimdiye odaklanır. Bu her anı yaşama ve bırakma, bir sonrakini yaşamayı içerir. Bu da zaman ve pratik gerektirir, çünkü yaşamımızın çoğu geleceğe odaklanarak veya geçmişim tadını çıkararak geçer.

Değişmiş Bilinç Durumu: Sessiz bir zihin yaratmak ve şimdiye odaklanmak değişmiş bir bilinç durumuna yol açabilir, bu uyku durumu değildir ama sizin ortalama uyanık haliniz de değildir. Meditasyon mutluluk, pozitif duygular ve düşüncelerle ilgili beyin alanının etkinliğini artırır ve kanıtlar gösteriyor ki düzenli pratik bu alanlarda uzun süreli pozitif değişiklikler meydana getirir.

Meditasyon Teknikleri ve Çeşitleri

Araştırmacılar genelde meditasyon tekniklerini iki kategoriye ayırırlar: konsantre olan veya konsantre olmayan. Konsantre olan teknikler kişinin dışında bir objeye odaklanmayı içerir: bir mumun alevi, bir enstrümanın sesi veya bir mantra. Konsantre olmayan meditasyon ise daha geniş bir odak sağlayabilir: kişinin çevresindeki sesler veya kişinin nefes alması gibi içsel vücut durumları olabilir. Bu tekniklerde örtüşme olabilir, fakat bir meditasyon tekniği hem konsantre olan hem konsantre olmayan teknik olabilir.

Meditasyon yapmak için birçok farklı yol vardır. Burada bazı temel meditasyon tekniklerinden bahsedeceğiz, böylece bazı ana opsiyonları ve bunların birbirinden nasıl ayrıldığını anlayabilirsiniz. Bu kesinlikle yorucu bir liste değildir, ama size biraz fikir verebilir.

Temel Meditasyon Teknikler: Bu rahat bir pozisyonda oturarak ve zihninizi hiçbir şey düşünmeden dinlendirmeyi içerir. Bununla iligili pratiğiniz yoksa bunu yapmak kolay değildir. Ama başlamak için iyi bir yöntem kendinizi ‘düşüncelerinizin gözlemcisi’ olarak düşünmenizdir, sadece zihninizdeki anlatıcı sesi farkedin ama onunla hareket etmeyin. Düşünceler zihninizde maddeleştikçe, onları bırakın. Bu temel fikirdir.

Odaklanmış Meditasyon Teknikleri: Bu teknikle, birşeye dikkatle odaklanır ama düşüncelerinizi birbirine geçirmezsiniz. Görsel bir şeye, bir heykel gibi, işitsel birşeye, metronom veya okyanus dalgalarının olduğu kaset gibi, durağan bir şeye, kendi nefesiniz gibi veya basitçe bir konsepte, ‘koşulsuz şefkat’ gibi, odaklanabilirsiniz. Bazı kişiler bunu boşluğa odaklanmaktan daha kolay bulurlar, ama fikir aynıdır – şu anki zamanda durma ve zihninizin devamlı yorum yapan döngüsünden kurtulma ve değişmiş bilinç durumuna kaymanıza izin verme.

Aktivite Odaklı Meditasyon Teknikleri: Bu tip meditasyon ile, tekrar eden bir aktiviteye girersiniz, veya akışı hissederek ‘bölge’ye girersiniz. Yine, bu zihni susturur, ve beyninizin kaymasını sağlar. Bahçe, sanat yaratma veya yoga gibi aktiviteler meditasyonun etkili şekilleri olabilir.

Farkındalık Teknikleri: Farkındalık aktivite odaklı meditasyon gibi, meditasyon gibi gözükmeyen bir meditasyon şekli olabilir. Bastiçe gelecek veya geçmişi düşünmek yerine şimdiki anda durmayı içerir. (Göründüğünden çok daha zordur). Vücudunuzda hissettiğiniz algılarınıza odaklanmak şu anda durmak için bir yoldur, duygulara odaklanma ve bunları vücudunuzun neresinde hissettiğinize odaklanmak başka bir yol.

Ruhani Meditasyon: Meditasyon ayrıca ruhani bir uygulama olabilir. (Bu kesinlikle bir dinle ilgili değildir, ama bir ruhani deneyim olarak kullanılabilir). Birçok kişi meditasyonu bir çeşit dua gibi deneyimler. Bu doğrudur, birçok kişi yöneltmeyi ve içsel bilgeliği zihin sessizken deneyimler. Cevap gelene kadar tek bir soru üzerine veya zihninizi temizlemek ve o gün olan şeyleri kabullenmek için meditasyon yapabilirsiniz.

Hangi meditasyon tekniğini kullanırsanız kullanın potansiyel faydalar açık ve sayısızdır, bu da meditasyonu en sık önerilen stres yönetim şekli olmasına neden olur.