Meditasyonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gün içinde Stres yaşadığımızda vücudumuz otomatik olarak savaşma veya kaçmaya hazırlanmak için tepki verir. Bazı uç tehlike durumlarında, bu fiziksel tepki yardımcı olur. Ama bunun gibi uzun süreli bir tahrik vücudun her bölümüne fiziksel zarar verebilir. Meditasyon vücudu meditasyonun etkisinin tam tersiyle etkiler, vücudu sakin bir duruma geri döndürür ve stresin fiziksel zararlarını önler.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Meditasyonun faydaları çeşitlidir çünkü sizin strese tepkinizi geri çevirebilir, böylece sizi kronik stresin etkilerinden korur. Meditasyon yaparken kalp atışlarınız ve nefes almanız yavaşlar, kan basıncınız normale döner, oksijeni daha verimli kullanırsınız, ve daha az terlersiniz. Adrenalin bezleriniz daha az kortizol üretir, zihniniz daha yavaş yaşlanır ve bağışıklık fonksiyonunuz gelişir. Zihniniz temizlenir böylece yaratıcılığınız artar. Düzenli olarak meditasyon yapan kişiler hayatı kötü etkileyen sigara içme, alkol veya madde kullanma gibi bağımlılıklardan daha kolayca kurtulur. Meditasyon araştırmaları yenidir ama gelecek vaadeder.

Meditasyon Nasıl Çalışır?

Meditasyon gevşemiş bir pozisyonda oturmayı ve zihninizi temizlemeyi barındırır. ‘ommmm’ gibi bir sese, nefesinize odaklanabilirsiniz veya hiçbir şeye odaklanmayabilirsiniz. 5 ile 20 dakika arasında dikkatinizin dağılmayacağı bir zamana ihtiyacınız olacaktır. (Daha uzun meditasyonlar daha fazla yarar sağlar ama bazen yavaş yavaş başlamak daha uzun dönem devam ettirmeyi sağlar). Sessizlik ve gizliliğin olması önemlidir, ama tecrübeli kişiler heryerde meditasyon yapabilir. Meditasyon yapan birçok kişi buna ruhani birşey ekler, ama bu daha seküler bir egzersiz de olabilir.

Meditasyonun Faydaları

Meditasyon bedava, her zaman yapılabilen ve kısa dönemli stres azaltmak ve uzun süreli sağlığı iyileştirmek için inanılmaz etkili bir yöntem olduğundan mükemmeldir. Yararlar bir defasında bile görülebilir. Tecrübeli bir öğretmen yararlı olabilir, ama kesinlikle gerekli değildir, birçok kitaptan meditasyon teknikleri öğrenebilirsiniz.

Meditasyonun Zararları

Biraz çalışma gerektirir, ama bazı kişiler meditasyonun içine girmeyi başta zor bulurlar. Ayrıca biraz sabır gerektirebilir, ama boş vakti az olan insanlar için zor olabilir (evde duran annelerin küçük çocuklarından dolayı zamanının olmaması gibi). Fakat, bunu öğrenmek için harcanan zaman ve efor getirdiği yararlar düşünülünce kesinlikle değecek şekildedir. 

Diğer Stres Azaltma Yöntemleriyle Karşılaştırma

Bazı ilaçlar ve bitkisel terapilere benzemeksizin meditasyonun hiçbir potansiyel yan etkisi yoktur. Fiziksel kısıtlamaları olan kişiler zorlu fiziksel egzersizlerden bunu daha kolay bulurlar, ayrıca alete de ihtiyacınız yoktur. Profesyonel birinden yardım almanıza gerek olmadığından meditasyon ücretsizdir. Ama kendini adamak ve disiplinli olmak gereklidir, bundan dolayı bazı kişiler bunu zor bulabilirler. Ayrıca bazı kişiler zihinlerini günün düşüncelerinden ayırmayı zor olabilirler, ve bu nedenle yazı yazma gibi odaklanma isteyen etkinliklerden daha zor bulabilirler.