Medifast Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Medifast diyeti, belirlediğiniz bir başlangıç yemeği ve bazı ana yemeklerin birlikte tüketilmesinden oluşan bir beslenme planıdır. Medifast diyeti, oldukça düşük kalori içeren bir diyet olduğundan – 800 ve 1000 kalori civarı – kalori alımınızı arttırmak ya da farklı lezzetler tatmak için bu diyet üzerindebazı düzenlemeler yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Hedeflediğiniz kiloya ulaşmaya yaklaştıkça, Medifast diyeti üzerinde başka düzenlemeler de yapmaya ve kendi yemeklerinizi bu diyete dahil etmeye başlayabilirsiniz. Fakat, Medifast diyeti üzerinde düzenlemeler yapmaya başlamadan önce, yeterli miktarda kalori aldığınızdan emin olmak için doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

Medifast Diyetinin Temel Öğeleri

Medifast diyeti, günde beş öğün paketlenmiş gıda ve seçimleriniz doğrultusunda hazırladığınız bir öğün “Yağsız ve Yeşil” (lean and green) yemekle beslenmeyi gerektirir. Yulaf ezmesi, arpa ezmesi, mısır gevreği, çorba ve protein barları Medifast diyetinin kapsamı içerisindeki paketlenmiş gıdalardır  – diyet kapsamında toplam 70’in üzerinde paketlenmiş gıda bulunmaktadır. Medifast diyet programı çeşitli safhalardan oluşur. İlk safhada nişasta, meyve ve süt ürünleri beslenme planından çıkarılır. Geçiş safhasıysa kilo verme safhasının hemen ardından gelir ve glisemik indeksi ve yağ oranı düşük besinleri içerir. Açlık hissini minimumda tutmanız ve ihtiyacınız olan bütün besinleri almanız içinse vitamin ve mineral takviyeli ürünler kullanılır.

Yağsız ve Yeşil (Lean-and-Green)

Yağsız ve yeşil (lean-and-green) öğününüz, Medifast diyeti içerisinde yer alan ve sizin tercihinize kalan bir seçenektir. Bu öğünde 150-200 gram yağsız protein, üç farklı sebze ve iki farklı yağ yer almalıdır. Kullandığınız protein çeşidini değiştirerek bu öğünü farklı şekillerde geçirebilirsiniz. Hindi, ton balığı, yumurta, kuzu eti, somon, soya peyniri ve yağsız et gibi besinler arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, beslenme planınıza kara lahana, pazı, salatalık, lahana, kuşkonmaz, karnıbahar, patlıcan ve kabak gibi çeşitli yeşil sebzeleri de dahil edebilirsiniz.

Medifast Diyeti – Atıştırmalıklar

Medifast diyeti üzerinde gerçekleştirebileceğiniz düzenlemelerden biri de günlük beslenmenize bazı atıştırmalıklar eklemek olabilir. Medifast diyetine uygun atıştırmalıkların arasında meyve aromalı şekersiz buz, kereviz, şekersiz sakız ya da nane şekeri, salatalık turşusu, meyve aromalı şekersiz jelibon, 15 gram badem, ceviz ya da fıstık yer alır.

Medifast Diyeti Geçiş Safhası

Yeterli miktarda kalori almak için Medifast diyetine farklı yiyecekler eklemek isteyebilirsiniz. İki orta boy meyve, 250 ml sebze, ek olarak yağsız et ya da tam tahıllı ekmek veya makarna gibi besinleri Medifast diyetinizde kullanabilirsiniz. Bu seçenekler, ihtiyacınız olan kaloriyi yağsız besinler yoluyla almanıza yardımcı olacaktır.