McDonald’s Restoranlarında Sağlıklı Beslenme

McDonald’s derken dünyada en iyi bilinen fast food restoranından bahsediyoruz. McDonald’s genellikle ucuz fiyatlarıyla ve sağlıksız yiyecekleriyle bilinir. Özellikle anne babalar tarafından işin görünen yüzü budur. Eski halini bilemeyiz ancak McDonald’s son günlerde sağlığına dikkat edenleri de her öğünde kendine çekebilmek için bazı değişikliklere gidiyor. Menüyle alakalı en ufak bir bilginiz bile olsa McDonald’s restoranlarında en akıllıca seçimi yapabilirsiniz. McDonald’s restoranlarında ne yiyeceğinize karar vermenizi kolaylaştırmak için biraz daha derine inelim.

McDonald’s restoranlarında kahvaltı

Güne başlarken hızlı bir şekilde karnınızı doyurmak istiyorsanız McDonald’s restoranlarında bunun da çaresi var. Menüde bulunan birçok yiyecek günlük kalori ihtiyacınızı karşılayıp güne enerjik başlamanızı sağlayabilir. Yanlış seçimleriniz ise vücudunuza ekstra şeker ve kalori yüklemenize neden olabilir. Bu yüzden seçiminizi çok iyi ve akıllıca yapmalısınız.

Akıllıca bir seçimden kastımız uyutacak kadar ağır bir yemek yerine öğle yemeğine kadar tok tutabilecek bir seçim. 

Alacağınız kaloriler açısından yapacağınız en iyi seçim yağın ve proteinin kaç gram olduğuna bağlı. Örneğin egg mcmuffin 300 kalori, 12 gram yağ, 30 gram karbonhidrat ve 18 gram protein içeriyor. Bütün bu içerikse onu en iyi kahvaltı seçeneğine yükseltiyor.

McDonald’s restoranlarında kahvaltı için yapacağınız yanlış bir seçim ise kek olabilir. Kekin kalorisi 350, içindeki protein ise 8 gram. Kalori açısından çok yanlış görünmese de protein açısından zayıf, bu da onu tam anlamıyla bir öğün olmaktan uzaklaştırıyor.

Tamamen uzak kalmak isteyebileceğiniz bir kahvaltı seçeneği big breakfast gibi seçenekler. Bu türden seçenekler 750 kaloriden fazlası demek. Özellikle dar pantolon giymenizi gerektirecek bir işiniz yoksa kesinlikle yanına bile yaklaşmayın.

McDonald’s restoranlarında sandviçler

Geldik sandviçlere. Hepimiz hayatımızın bir bölümünde hamburger için kıvranmışızdır. Bakalım hamburger seçerken nelere bakmalıyız.

McDonald’s restoranlarında en iyi seçim 250 kalorilik bir hamburger olabilir.

Daha fazla kaloriyi kaldırabilecek durumdaysanız ve daha fazla protein almak istiyorsanız seçiminizi 410 kalorilik cheeseburgerden yana yapabilirsiniz.

Yapabileceğiniz en kötü seçim ise big mac olacaktır. Kalorisi yaklaşık olarak 740. Dünyadaki en aç kişi bile olsanız böyle bir yiyeceğe ihtiyaç duyacağınızı sanmayız.

McDonald’s restoranlarında salatalar

İnsanların Sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesiyle fast food restoranları menülerine salata eklemeye ihtiyaç duydular. McDonald’s restoranları da bunlardan biri. Hafif bir salata ve az miktarda sos, alacağınız kalori miktarında dağlar kadar değişime neden olabilir. Bu yüzden salata fikri aklınızın her zaman bir köşesinde bulunsun.

Salatanızda tavuk olsun istiyorsanız tavuğun ızgara olmasına dikkat edin. Kızarmış tavuktansa ızgara tavuk daha az kalorili. Ayrıca kızarmış olanında daha az protein bulunuyor. Sossuz olan ızgara tavuklu bir salatanın kalorisi 220 ile 320 arasında değişiyor. Yağ oranı bakımından düşünüldüğünde de epey sağlıklı.

McDonald’s restoranlarında tatlılar

Gelelim tatlılara. Tatlı genellikle hepimizin favorisi. Tatlı yemeyi planlıyorsanız yapmanız gereken akıllıca bir seçim sizi bekliyor. Ancak hatırlatalım tüm fazlalık yağlarınızdan kurtulmanın peşindeyseniz bu tatlıların işinizi zorlaştırmaktan başka bir şey yapmayacağını bilmelisiniz.

Menüye bakan biri en sağlıklı tatlı seçeneğinin meyveli yoğurt olduğunu görür. Ancak unutmayın bu da bol miktarda şeker içeriyor ve başınıza yeterince iş açabilir. Toplamda 160 kalorilik bir tatlı ancak sağlığınıza yaptıkları içerdiği kalorinin epey üstünde. Ancak sağlık sorununuz yoksa ve kalori hesabını fazla kafanıza takmıyorsanız güzel bir seçim olabilir.

Dondurma yemeyi tercih ederseniz daha az kalori ve şeker almış olacaksınız. Dondurma için kıvranıyorsanız külahta sunulan seçeneğini seçmeniz kalori bakımından daha kazançlı çıkmanızı sağlayabilir.

McDonald’s restoranlarında yemek yiyeceğiniz zaman aklınızda tutmanız gereken konuları artık biliyorsunuz. Doğru seçimleri yapmak daha az yorulmanızı ve daha az zaman harcamanızı sağlayabilir.