Mayt Alerjisi Nedir ?

Mayt isimli alerjenlere maruz kalmaktan korunmak kısmen de olsa mümkün.Maytlar nevresimlerimizde, yastıklarımızda ve hatta yataklarımızda yaşayan ve insanların ölü derileri veya sentetik maddelerle beslenen mikroorganizmalar. Birçok insan mayt dışkısında bulunan maddelere karşı alerjik. Fakat, maytların bıraktığı alerjenler havada taşınmaz. Bu maddeler ağır olmaları sebebiyle yatak, yer döşemeleri ve mobilyaların üzerinde bulunur.

Mayt alerjisine sahip insanlar maytlar tarafından bırakılan parçacıkları yedi saatten daha uzun bir süre soluduktan sonra sabahın erken saatlerinde ve gece geç saatlerde alerjik nezle belirtileri gösterebilirler. Maytlar yıl boyunca yaşamlarını sürdürdükleri için mayt alerjisi genelde mevsimsel değil.
Maytlardan kaçınmak için nevresimleriniz her hafta düzenli olarak sıcak suda (55 derece) yıkanmalı. Battaniye ve yorgan gibi diğer yatak malzemeleri de ayda en az bir ya da iki kez yıkanmalı. Dekoratif yastıklar ve pelüş oyuncaklar da birçok mayt için yuva niteliği taşıyan ve sık sık yıkanması gereken ya da en azından yataklardan uzak tutulması gereken eşyalar. Eğer yastıklarınız ve pelüş oyuncaklarınız su içinde yıkanamayacak materyallerden yapılmışsa; bu eşyaları 24 ile 48 saat arası dondurucuda bekletmeniz ve sonrasında sabunlu su ile elde yıkamanız, maytlardan arınmanız konusunda size yardımcı olacak (maytları öldüren şey soğukluk değil, dondurucudaki nemsiz ortamdır).

Yastıklarınız ve yatağınızda mayt alerjenlerini barındırmayacak yatak ve yastık örtüleri kullanmak da mayt alerjisinden korunmak adına son derece gerekli bir önlem. Bu örtüler, yatak ürünleri satan birçok mağazada bulunabilir. Bu ürünler maytların kendi üzerlerinde yaşamasına olanak vermez ve onları yastık ve yatak içerisine hapseder. Örtüler yatak ve yastıkların üzerinde, nevresimlerin ise altında olmalı.

Hamamböcekleri genellikle yemek ve su kaynaklarının bulunduğu, mutfak, banyo ve garaj gibi yerlerde yaşarlar.  Mutfakta çöp bulundurmamak, evcil hayvanların yemlerini kapalı kutularda saklamak, mutfak tezgahını ve yerleri sık sık temizlemek ve dolapların içi ile buzdolabının arkasına tablet böcek ilaçları koymak hamamböceklerinden kurtulmanız konusunda size yardımcı olabilir.

Hem maytlar hem hamamböcekleri nemli ortamlarda yaşamlarını kolaylıkla sürdürürler; dolayısıyla evdeki nem miktarını düşürmek (örneğin; su sızıntılarını tamir etmek) ve yukarıda belirtilen tavsiyelere uymak, bu alerjenlerin miktarının azaltılmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak.