Mayalı Yemekler Kilo Aldırır Mı ?

Alternatif doktorlara göre maya, tıbbi adıyla kandida, uzun vadede bir çok sağlık problemine yol açan ve kilo aldıran bir tür mantar çeşididir. Geleneksel doktorlara göre ise maya vajina mantarlar dışında ciddi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır. Mayanın sağlık problemlerine yol açtığına inan doktorlara göre mayalı yemekler kilo aldırmakta, kilo vermeyi zorlaştırmakta ve hormonal bozukluklara yol açmaktadır.

Geleneksel Tıp Görüşü

Geleneksel doktorlara göre kilo kaybı ile kandida (maya) arasında bir ilişki yoktur. Vücutta kandida nüfusunun artmasının kilo alma, baş ağrısı, Hafıza kaybı, yorgunluk, alerji veya astıma yol açtığına inan alternatif tıp doktorlarını destekleyen tıbbi bir delil bulunamamıştır. Az karbonhidrat bazlı diyetlerinin maya (kandida) popülasyonunu azalttığını kanıtlayan deliller bulunamamıştır. Eczanelerde satılan probiyotiklerin de bu anlamda bir işe yaramadığını ve tamamen pazarlama hilesini olduğunu savunan doktorlar vardır.  Probiyotiklerde adı geçen sağlıklı bakterilerin, maya nüfusunu azalttığı ve probiyotiklerin zayıflattığı iddialarının asılsız olduğu söylenmektedir.

Alternatif Tıp Görüşü

Kandida nedir

Kandida nedir

Bir çok alternatif tıp doktoruna göre günümüzün diyetleri yüksek seviyede karbonhidrat içermektedir ve artan antibiyotik kullanımı ile de kandida adı verilen mantar nüfusunu olması gereken seviyenin çok üstüne çıkmaktadır. Artan maya popülasyonu kalın bağırsağa oradan da ince bağırsağa yayılmaktadır. İnce bağırsakta bir takım küçük delikler açabilen maya, zararlı maddelerin(toksinler) kana karışabilmesini sağlamakta, hatta bu sayede Gut hastalığına bile yol açabilmektedir. Toksinlerin kana karışması kalp hastalıkları, tiroid bozuklukları gibi kilo vermeyi zorlaştıran kronik hastalıklara yol açmaktadır. Mayalı yemekler özellikle pizza, bira, ekmek alternatif doktorlara göre kilo aldıran ve kesinlikle uzak durulması gerekilen yiyeceklerdir. Aşağıdaki listede maya içeren yemekler sıralanmıştır. Bir çok diyet programında bu yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilmektedir:

KategoriYiyeceklerNotlar
ŞekerlerŞeker, Bal, Çikolata, TatlandırıcılarFast-food restoranlarda bir çok tatlandırıcı içeren içeçek vardır. Diet-cola dahil hepsinden uzak durulması gerekmektedir.
AlkolŞarap, Bira, LikörYüksek alkol tüketimi normalde kan şekerini düşürse de, orta seviyede tüketim şekeri arttırmaktadır. Alkol içeren tüm içeceklerde genelde yüksek oranda karbonhidrat vardır. Sürekli alkol tüketen kişilerin insülin direnci azalmakta ve daha fazla kan şekerine yol açmaktadır.
Buğday ve GlutenBeyaz, buğdaylı ya da çavdarlı ekmekler. Makarna. Mısır içeren tüm ürünler.Maya nüfusu fazla olan kişilerde Gluten’e karşı duyarlılık oluşur. Fazla gluten tüketimi kilo aldırır.
MeyvelerTaze, kurutulmuş ya da konserve meyve. Meyve suları.Meyvelerin içerisinde doğal şeker olsa da yüksek şeker oranından ötürü maya nüfusu fazla olan kişilerde kilo vermeyi zorlaştırır.
SebzelerPatates, havuç, pancar, bezelyeÇok sağlıklı sebzeler olmalarına karşın maya nüfüsunun fazla olduğu kişiler tarafından belli bir süreliğine yenilmemesi tavsiye edilir.
EtDomuz eti, işlenmiş veya vakumlanmış etlerDomuz eti üzerinde pişirilmelerine rağmen ölmeyen rotavirüsler vardır ve sindirim sistemini bozarlar. Fast food restoranlarda satılan etler ise işlenmiştir ve içlerinde nitrat, sülfat ve şekerler vardır.
Süt ürünleriPeynir, süt, krem, peyniraltı ürünlerYağ, kefir ve Probiyotik yoğurt dışında neredeyse tüm süt ürünleri tehlikeli. Laktoz içermeyen süt ve kefir içmek tercih edilmelidir.

Mayalı yemekler kilo aldırır mı ? Alternatif tıpa göre aldırır. Yukarıda da anlatıldığı gibi eğer kandida nüfusunun gerçekten sağlığa bu kadar negatif etkisi varsa bu nüfusu azaltacak Diyetler uygulanmalıdır. Günümüzün diyetlerinde mayasız bir yiyecek bulmak neredeyse imkansız olduğu için mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye özen göstermekte yarar var.

Aşağıdaki yazılara da bir göz atın: