Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg
Mark Elliot Zuckerberg
HakkındaMark Elliot Zuckerberg
(14-05-1984)14-05-1984 (yaşı 36)
White Plains, New York, ABD
İkametPalo Alto, Kaliforniya, ABD
MeslekCEO
Aktif Yıllar2004-
Burcuİkizler

Mark Zuckerberg 14 Mayıs 1984’de New York – White Plains’de doğmuş olan ünlü bilgisayar programcısı ve girişimcisidir. Eğitimini New York’taki Ardsley Lisesi’nde ve daha sonra New Hampshire’daki Phillips Exeter Academy’sinde alan Mark Zuckerberg, astronomi, matematik, fizik, İngiliz edebiyatı ve yabancı dillerde büyük bir başarı gösterdi. Ayrıca Phillips Exeter Akademisi’nin eskrim takımını yönetimini istendi.
Ortaokuldayken, yazılım programcısı David Newman’dan programlama ile ilgili her şeyi öğrenen Mark Zuckerberg, lisede yazılım programcılığı dersini almaya başladı. Bu süre zarfında, babasının dişhekimliği ofisindeki bilgisayarlar ile evdeki bilgisayarlar arasında bir iletişim ağı oluşturmak için ZuckNet adlı bir yazılım geliştirdi.
Üniversitedeki günlerinde CourseMatch ve Facemash başlıklı programlar hazırlayan ünlü yazılımcı, CourseMatch ile öğrencilerin kurslarını seçmesine ve çalışma gruplarına karar vermelerine yardımcı olurken, FaceMash ile öğrencilerin bir dizi fotoğraf arasından en iyi yüzü seçmelerine olanak sağlıyordu. 2004’te Thefacebook.co adlı yeni bir web sitesi açan Mark Zuckerberg, arkadaşlarıyla birlikte sosyal paylaşım sitesini yarattı.

Mark Zuckerberg Facebook

Zuckerberg okuldan ayrılmasının ardından California Palo Alto’daki bir ofiste kendi sitesi üzerinde çalışmaya başladı. 2004’te arkadaşlarıyla birlikte bir dosya paylaşım programı olan Wirehog’u i2hub adlı yarışmasına tanıttı. 2005 yılında, Accel Partners şirketi 12,7 milyon dolar ile’Facebook’u finanse etti. İki yıl sonra Mark Zuckerberg, Facebook’u geliştirdi ve yeni özellikler ekledi.
Facebook başlangıçta Harvard Üniversitesi öğrencileri için yapılmıştı, daha sonra Yale, Dartmouth, Stanford ve Columbia gibi diğer eğitim kurumlarına dağıtıldı. Aynı yıl, Mark Zuckerberg Facebook, Inc şirketinin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Ünlü girişimci 2012’de Facebook’u halka açtı ve bu girişimiyle dünyanın en genç milyarderi oldu.
2010 yılında Mark Zuckerberg’in hayatının anlatıldığı The Social Network isimli bir film çekildi ve büyük başarılara imza attı. 3 Oscar ödülü bulunan film Mark Zuckerberg’in Facebook’u oluşturmasının ardından fikirlerini çaldıklarını iddia eden iki kardeş tarafından dava açılmasını işlemektedir. Filmin sloganı ise “Birkaç Düşman Edinmeden 500 Milyon Arkadaş Kazanamazsınız” olmuştur.

Mark Zuckerberg Sözleri

En büyük risk hiç risk almamaktır. Hızla değişen dünyada başarısız olması kesin olan bir strateji varsa o da risk almamaktır.
İnsanlar çok zeki veya çok yetenekli olabilirler, ancak bu yeteneklerine inanmıyorlarsa sıkı çalışmayacaklardır.
Hızlı hareket edin ve bir şeyleri bozun. Bir şeyleri bozmadığınız sürece yeterince hızlı hareket etmiyorsunuzdur.

Mark Zuckerberg’in Başarıları

Mark Zuckerberg 2010 yılında Times dergisi tarafından Yılın Kişisi seçildi. 2011 yılında ise İsrail gazetesi olan Kudüs Post Mark Zuckerberg’in En Etkili Yahudilerden biri olduğunu duyurdu.

Mark Zuckerberg’in Kişisel Hayatı

Mark Zuckerberg üniversite eğitimi sırasında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Priscilla Chan ile çıkmaya başlamış ve çift yedi yıldan sonra Palo Alto’da kiralık bir evde birlikte yaşamaya başlamıştır. Zuckerberg ve Priscilla 19 Mayıs 2012’de evlenmiştir. Çiftin 2015 yılında Max adlı kızı doğdu. Mart 2017’de ise Zuckerberg ve Chan, Facebook’ta ikinci çocuklarını beklediklerini açıkladı. Çiftin ikinci kızı 28 Ağustos’ta doğdu.