Marijuana Nedir ? Marijuana Psikolojiyi Etkiler Mi ?

Marijuana kuru, rendelenmiş yeşil ve kahve rengi yapraklar ve tohumlardan oluşan ve Cannabis sativa çiçeğini içeren ve psikolojik etkileri olan bir uyuşturucudur. Türkiye’de halk arasında esrar, ot, cigara veya marihuana olarak bilinir ve daha konsantre formuna da haşhaş denir. Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de satmak ve içmek yasaktır.

Marijuana adını 1930’lu yıllarda Meksikalı askerler Cannabis için koymuştur ve sonrasında medya tarafından Amerika’ya bu ad yayılmıştır. Özellikle Amerika’da kullanılan en popüler uyuşturucu olup, THC adlı maddeyi içerir. Genellikle rızlaya sarılarak ve sigarayla karıştırılarak içilen marijuana, pipo veya bong yaparak da içilmektedir. Bazen yiyeceklerin içine de koyulur ve bu şekilde daha uzun bir etkisi olur.

Marijuana içen kişiler rahatlar ve ruh halleri değişir. THC maddesinin seviyesine göre halüsinasyon ve paranoya etkileri de oluşabilir.  Genellikle içtikten sonra ağız kuruluğu, göz kapaklarının şişmesi, gözlerin kanlanması, koordinasyon problemleri ve kalp hızının artışı gibi yan etkileri vardır. Kısa vadede anksiyete, paranoya, düşünmede ve öğrenmede zorluk, dikkat ve konsantrasyon kaybı semptomları vardır. Uzun vadede ise göğüs hastalıkları, kısa-Hafıza problemleri, dikkat eksikliği, motivasyon kaybı, sperm sayısında düşüş ve adet bozukluğu gibi semptomları vardır.

Uzun süreli kullanımı bağımlılık yaratabilmektedir. Marijuana’nın vücuttan çekilmesi uykusuzluk ve anksiyete gibi problemlere yol açabilmektedir. Marijuana sigara ile karıştırılmasa bile sigaranın içerdiği kanserojen bir çok maddeyi içerdiği için akciğer kanserine yol açabilir. Ayrıca Testis Kanseri, Prostat Kanseri, beyin tümörü ve lösemi riski de bulunmaktadır.

Marijuana ve Psikoloji

Marijuana kısa ve uzun vadede psikolojiyi etkilemektedir. Kısa vadede bir çok kişide keyif verici ve rahatlatıcı bir etkisi olur. Bu yüzden de insanlar tarafından zararı olmayan bir uyuşturucu gibi algılanır. Kişinin o anki psikolojisi marijuananın etkisini değiştirebilmektedir. Uzun süreli kullanan kişilerde bir süre sonra Panik Atak ve anksiyete gibi sorunlar görülmektedir. Yine uzun süreli kullanım sonucunda beyinde tahribatlar oluşmakta ve kısa-süreli hafıza problemleri yaşanmaktır. Bir çok uzman marijuananın bağımlılık yarattığı konusunda görüş birliğine varmış ve uzun süre kullanımın daha ciddi psikolojik sorunlara yol açabileceğini söylemiştir.