Marihuana’nın (Esrar) Sağlığa Zararları Nelerdir?

Marihuananın geniş çaplı etkileri vardır, kısa vadede Hafıza kaybı ve kalp artış hızında yükselme gibi etkileri vardır. Amsterdam şehri, Kalifornia ve Washington eyaletlerinde marihuana kullanımı yasal olsa da bu uyuşturucunun sağlığa zararı olmadığı anlamına gelmiyor.

Washington Üniversitesi’nin Sosyal Çalışmalar Okulunun emekli profesörü olan Roger Roffman marihuananın günlük kullanımının bağımlılık riskini arttıracağını belirtiyor. Washington’da 21 yaş ve üzeri olan kişilerin küçük miktarda marihuana almasının yasallaştırılması ile ilgili bir hareket olan inisiyatif 502’yi destekledi. 

Roffman, marihuana kullanımının pozitif etkileri olduğunu belirtmektedir. Marihuana kullanmak kişiyi rahatlatır ve karşılıklı etkileşimi kolaylaştırır. Ayrıca, mesela müzik dinlerken duyuları keskinleştirir. Tıbbi kullanımda hastalığın belirtilerini hafifletebilir ve tedavisini kolaylaştırabilir. 

Ama,  bağımlılık hayatın diğer alanlarına müdahale edebilir ve diğer sıkıntılara neden olabilir. Düzenli olarak marihuana kullanan kişilerin hatırlamak, mantık sıralaması içinde düşünmek, aynı anda birden fazla işi bir arada yapabilmek gibi düşünsel yetilerinin bozulması çok yaygın görülmektedir. 

Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Kurumu (NIDA)’da nörobilimci olan Ruben Baler Marihuanadaki aktif madde olan THC’nin, beynin düzgün bir gelişmesine yardımcı olan kilit kimyasal ailesinden olan endocannabinoidslerin doğal sürecini değiştirdiğini ve bozduğunu belirtmektedir. Baler, bu kimyasalların hafızanın biçimlenmesinde, öğrenmede ve karar vermede kilit öneme sahip olduğunu belirtmektedir. 

Roffman, düzenli olarak marihuana kullanan herkesin düşünme ve hafıza problemleri yaşamadığını belirtiyor, ama araştırmacılar kullanıcının hafıza problemleri ile karşılaşıp karşılaşmayacağını öngörememektedir. 

Daha kötü sonuçlar ile karşılaşmayı etkileyen en önemli etken kişinin uyuşturucuya başlama yaşıdır. Özellikle erken yaşlarda uyuşturucuya başlayan kişiler için endişe duymaktayız.  

Özellikle gençleri ilgilendiren bir konu da uyuşturucunun performans düzeyine olan etkisidir. Performans düzeyinizin zirvelerde olması gerekirken bu yıllarda marihuana yüzünden beklenenin altında bir performansa sahip oluyorsunuz. Her gün kullandıkça, uyuşturucu başarınızı daha da kötü etki etkiliyor. Marihuana kronik olarak kullanıldığı zaman kullanıcıların akademik başarısı azalıyor, iş performansı düşüyor ve hayattan aldığı zevk azalıyor. Çocukların uğruna bu kadar sıkı çalışarak önemsedikleri eğitimlerini, böylesi eğitimlerini kötü etkileyen, başarı şanslarını azaltan bir şey yaparak riske atmasını anlamak zordur. 

Baler, ‘Evet marihuana bağımlılık yapar’, diye ekliyor. NIDA’ya göre marihuana kullanan kişilerin %9’u marihuana bağımlısı. Genç yaşlarda kullanmaya başlayanlar arasında bu rakam 6 da bir oranına yükseliyor. Günlük kullanımda ise %25-%50 arasında değişiyor. 

Bağımlı olanlar, marihuanayı bırakmaya çalıştıkları zaman çok hastalanıyor. Baler, marihuanayı bırakmak için tedavi olan çok insan olduğunu belirtiyor. 

Washington ve Colorado, 21 yaş ve üzeri yetişkinlerin 1 ons (28 gr) ya da daha az miktarda marihuana bulundurmanın suç olmaktan çıkmasına dair oy veren ilk eyaletler oldu. Colorado’da bu konuda kabul edilen yasanın 5 Ocakta yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

Esrar

Roffman, farklı yaşlarda ve farklı geçmişlere sahip kişilerin marihuanadan nasıl etkilendiğine dair daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak, ‘Bağımlılık geliştirmeye karşı genetik yatkınlık olduğuna dair kanıtlar var, ama bu çalışmalar hala başlangıç safhasından öteye gitmedi.’ demektedir.   

Bazı sağlık durumları kişileri daha riskli gruba sokar. Örnek olarak kalp damar rahatsızlığı olan kişilerin Kalp krizi geçirme ihtimali artar. 

12 yaş ve üstü 29 milyondan fazla Amerikalının %11,5 NIDA’nın 2010 raporuna göre marihuana kullandığı belirtilmektedir.  2002 den 2008 e kadar olan rakamlarda çok ciddi artış olduğu görülmektedir. 

Marihuana, kenevir bitkisinin cannabis sativa türünün yeşil ve kahverengi çiçeklerinin karışımı, köklerinin, çekirdeklerinin ve yapraklarının parçalanarak karıştırılması ile elde edilir. NIDA, marihuananın psikoaktif madde içeren ana maddesinin  tetrahydrocannabinol’ün CB reseptörlerine bağlanarak sinir sistemine ve vücudun diğer kısımlarına büyük ölçüde dağıldığını belirtmektedir. CB reseptörleri haz, hafıza, düşünce, konsantrasyon, duyular, zaman algısı, iştah, acı, hareket koordinasyonu etkileyen alanlarda yüksek miktarda bulunur. Bu yüzden marihuana geniş çaplı etkilere sahiptir. 

  • Kısa vadeli hafıza problemleri: Marihuana kullanımı öğrenmeyi güçleştirebilir ve öğrenilen bilgiyi akılda tutmayı zorlaştırabilir, özellikle karmaşık görevleri yerine getirmeyi zorlaştırabilir. 
  • Tepkilerin yavaşlaması ve motor koordinasyonunun bozulması: Atletik performansı düşürebilir, araba kullanma becerisini bozabilir ve yaralanma riskini arttırır. 
  • Muhakeme gücünün yavaşlaması ve karar almada güçlükler: Uzmanlar bu durumun cinsel yolla bulaşan hastalıklara yol açan yüksek riskli cinsel temaslar kurmaya katkıda bulunduğunu belirtmektedir.
  • Kalp artış hızının yükselmesi: %20 den %100 e kadar ulaşabilir. Kalp krizine yatkın kişilerde kalp krizi riskini arttırabilir.
  • Değişen ruh hali: Düşük dozlarda marihuana zindelik ya da dinginlik hissettirebilir, ama yüksek dozlarda kullanıldığında anksiyete ve paranoyaya neden olabilir. 

Marihuana kullanımı uzun vadede şu etkilere neden olabilir: 

  • Bağımlılık
  • Eğitim veriminde azalma, iş performansının düşmesi, hayattan alınan zevkin yok olması
  • Solunum rahatsızlıkları (Kronik öksürük, Bronşit)
  • Psikoza girme riski (Psikoza yatkın kişilerde)
  • Kavrayışta bozulma